נוטלים תוספי תזונה? כדאי שתקראו
10 עובדות על נגיף הפפילומה
סיבת הפיטורין: מחזור כבד
מצמצתם, פספסתם
אל תגעו לי בילדה
פחות המורה שלי
יומן מסע
בדמי ימיהם
ערה?
פותחת תיק
לביבות בטטה אפויות
בכל זמן ובכל מקום
בן או בת, למי אכפת?
פסטייה תפוחים ובננות ללא סוכר ורוטב וניל
קרם ברולה שוקולד ללא סוכר
השחיתות חוגגת
אומנות המיחזור
X

שוב כינים. מה עושים?

0
0
SHARES

תרסיס, שמפו, מסרק צפוף, שמן רוזמרין - מה לא ניסינו, אולי תרופה דרך הפה? מתברר שעובדים על זה. השיטות הקיימות להילחם בכנמת והיעילות של כל אחת מהן

זה מתחיל בגירוד אחד מאחורי אוזן ימין, ממשיך בעוד גירוד בעורף, וביום שאחרי הילד או הילדה שלכם לא מפסיקים להתגרד בכל הראש. בסתר לבכם אתם מתפללים שהם מתגרדים כי חם להם והם מזיעים / כי יש להם קשקשים / כי עדת יתושים עוקצניים תקפה אותם / כי הם מנסים להיזכר במשהו ולא מצליחים. טוב, מספיק עם ההתחמקויות. הכינים חזרו, תודו בזה.

והנה מתחיל מסע היסורים: להתלבט איזה תכשיר לקנות, לשכנע את הקטנים שזה נורא כיף למרוח את הסירחון הזה על הראש, ואז למרוח ולגלות שהם לא ממש השתכנעו, לנסות לסרק אותם במסרק העינויים, ואז לגלות שהם ברחו לאנשהו בצרחות, להחליף את כל המצעים והמגבות, להרתיח ב-90 מעלות, ולבסוף - לקוות בסתר לבכם שההורים של כל החברים שלהם עושים עכשיו, אבל בדיוק עכשיו, את אותו הטקס עם הילדים שלהם. כי אחרת אתם עובדים לחינם.

תרופה לבליעה נמצאה יעילה יותר משמפו עם חומר פעיל במינון זהה. תוצאות המחקר האחרון שהתפרסםתרופה לבליעה נמצאה יעילה יותר משמפו עם חומר פעיל במינון זהה. תוצאות המחקר האחרון שהתפרסם
צילום: אימג'בנק - GettyImage

טיפול דרך הפה יעיל יותר

 

הכינמת היא אמנם לא ממש מחלה, אבל היא מטרד מציק מאין כמוהו. לו היתה תרופת פלא שתחסוך לנו את כל הטקסים, אין ספק שחיינו היו יפים יותר. תרופה שלוקחים דרך הפה, למשל. אז לא רק שיש כזאת, היא אפילו עובדת.

במחקר מקיף שפורסם במרץ 2010 במגזין הרפואי הנחשב New England Journal of Medicine, השוו בין יעילותו של טיפול מקומי בשמפו נגד כינים המכיל את החומר malathion, לבין טיפול דרך הפה בתרופה נגד טפילים, שניתנה במינון זהה.

במחקר נבדקו 812 ילדים מאנגליה, צרפת, אירלנד וישראל, בממוצע גילים של 10 שנים (החל מגיל שנתיים). חלקם קיבלו טיפול דרך הפה וחלקם טופלו בתרחיף חיצוני (כלומר שמפו), כאשר המדד העיקרי שנבדק במחקר היה נוכחות כינים חיות 15 יום לאחר הטיפול. בשתי קבוצות הניסוי טופלו הילדים פעמיים, בהפרש של שבוע בין טיפול לטיפול. המחקר הראה כי בקבוצה שטופלה בתכשיר דרך הפה נמצאה יעילות בשיעור של 92.5%, לעומת שיעור של-85% בקבוצה שטופלה בשמפו.

בשתי הקבוצות היו נחקרים בעלי מאפיינים דומים מבחינת אורך שיער, צפיפות שיער וכו', ושיעור תופעות הלוואי היה זהה בשתי הקבוצות.

מסקנת המחקר היא שבילדים הסובלים מהדבקה עקשנית בכיני ראש, מתן תרופה דרך הפה הינו יעיל יותר משני טיפולים מקומיים באותו מינון.

 

לא מחלה, כן מטרד

 

אז למה אין לנו עדיין תרופה נגד כינים לבליעה דרך הפה? "מחקרים רציניים מהסוג הזה, ומחקרים נוספים שיתבצעו בעתיד, יוכלו בהחלט לשמש בסיס לפיתוח תרופה כזו, ובכך לפתור את בעיית הכינים, במיוחד במקרים קשים של הידבקות חוזרת ונשנית", אומר ד"ר גיל צ'פניק, מומחה ברפואת ילדים במכבי שירותי בריאות בכפר סבא.

"הכינים חיות ומתפתחות במקביל אלינו כבר עשרות אלפי שנים, וכנראה הצליחו להתאים את עצמן ולפתח עמידות כלפי כל הניסיונות שלנו להיפטר מהן או למנוע את ההידבקות בהן", אומר ד"ר צ'פניק. "אמנם זו לא מחלה, אבל זה בהחלט מטרד, גם בגלל הגירוד, גם בגלל העניין האסתטי וגם מעצם המחשבה שיש על ראשנו טפיל שמוצץ לנו את הדם".

מהווה טיפול כשלעצמו. מסרק מתכת להרחקת כינים וביצי כיניםמהווה טיפול כשלעצמו. מסרק מתכת להרחקת כינים וביצי כינים
צילום: אימג'בנק - GettyImages

ואכן כך היא עובדת, הכינה נחמה: מוצצת את הדם ומחדירה מעט מהרוק שלה לקרקפת, כשהרוק הוא למעשה מה שגורם לנו להתגרד. "אין כאן שום סכנה בריאותית", מסביר ד"ר צ'פניק. "הבעיה מתחילה כשהגירוד גורם לפצעים, לפריחות ולדלקות בקרקפת, ולעתים אפילו לבלוטות מוגדלות בעקבות הדלקת. לכן ברגע שמתחילה התגרדות צריך לבצע אבחון. הכי פשוט זה להעביר מסרק צפוף אחרי חפיפה ולראות אם יוצאות כינים.

"אפשר גם לחפש ביצים, אבל חשוב להבחין בין ביצים הנמצאות קרוב יחסית לקרקפת, שבהן יש כינה שתבקע כשבוע מיום הטלת הביצה, לבין ביצים ריקות שהכינים כבר בקעו מהן. הביצים הריקות נמצאות בדרך כלל רחוק יותר מהקרקפת, כי השיער כבר גדל בזמן שהביצים הריקות נשארו דבוקות אליו".

 

להדביר, לחנוק או להרחיק?

 

הנתונים הסטטיסטיים לא מרנינים במיוחד. לפי מחקרים, כ-25% מהילדים נושאים על ראשיהם כינים בזמן נתון. הגילאים השכיחים הם 6 עד 10 שנים, בעיקר בגלל הבילוי המשותף בבית הספר וההדבקות החוזרות. אך לא מן הנמנע שגם פעוטות ותינוקות יידבקו, בפרט אם הם נמצאים יומיום בקרבת נשאים אחרים. אז מה עושים?

אילן שקד, רוקח במקצועו ומנהל מחלקת סחר, בית מרקחת וטבע ברשת סופר-פארם, מציין כמה סוגים של תכשירים הקיימים בשוק:

תרופות: תכשירים המכילים חומרים פעילים שמשמידים את הכינים. "מדובר בחומרי הדברה לכל דבר", אומר שקד, "וכמו בכל תרופה, גם להם עלולות להיות תופעות לוואי. זו גם הסיבה שהשימוש בתכשירים האלה הולך ופוחת בשנים האחרונות, במקביל למגמה הכללית הרווחת בשוק". בין התכשירים הפופולאריים ביותר בקבוצה זו ניתן למצוא את: פרה פלוס, פריודרם, חפיף של טבע, זהו זה של טבע, נוק של מדיטרנד.

תכשירים הפוגעים בכינה: קבוצת תכשירים שנכנסה לשימוש רק לפני שנה וחצי, ואמורה להוות את התחלופה הידידותית יותר לאדם. "מדובר בחומרים שפוגעים במנגנון הפיזיולוגי של הכינה, כלומר עוטפים אותה עד שהיא ממש נחנקת, וכך למעשה משמידים אותה", מסביר שקד. על קבוצה זו נמנים תכשירים כגון ריזלט, הדרין וקמומילו - מכסח כינים.

מוצרים טבעיים: קבוצת תכשירים זו, המתאימה לשימוש גם בנשים הרות ובתינוקות, היתה עד לא מזמן החלופה המועדפת על מתנגדי השימוש בתרופות, וזאת עד לכניסתם של התכשירים הפיזיולוגיים לשוק. "חומרים אלה פועלים בעיקר על הפרדה בין הכינה לבין בסיס השערה, ומחייבים כמובן סירוק במסרק צפוף מייד לאחר השימוש בהם", אומר שקד. בין התכשירים הפופולאריים בקבוצה זו: ניקיטה, מורז, סרקל אקטיב וצ'יק צ'ק.

בכל שמפו רגיל לילדים אפשר למצוא אותה. תמצית של צמח הרוזמריןבכל שמפו רגיל לילדים אפשר למצוא אותה. תמצית של צמח הרוזמרין
צילום: אימג'בנק - GettyImages

בנוסף לתכשירים הפועלים להשמדת הכינים, יש גם כאלה שנועדו להבריח אותן עוד בטרם תקעו יתד בראשנו. "כל התכשירים בקבוצה זו מכילים תמצית של צמח הרוזמרין. אומר שקד. "למעשה, כמעט כל שמפו המיוצר כיום לילדים מכיל גם רוזמרין. ויש גם את שמן הרוזמרין עצמו, אותו מורחים בעיקר מאחורי האוזניים, שזה האזור הראשון להידבקות".

ואחרונים חביבים הם המסרקים הצפופים. ד"ר צ'פניק טוען כי הסירוק במסרק הצפוף מהווה טיפול כשלעצמו. "חשוב להשקיע במסרק טוב", הוא אומר, "כי בכל שאר הטיפולים אף פעם אי אפשר להיות בטוחים שכל הכינים אכן הושמדו או הורחקו. כמו כן, לתכשירי ההדברה למיניהם יש עמידות לזמן מוגבל, כי בסופו של דבר הכינה יכולה לפתח עמידות כנגדם".

אז איזה מסרק לקנות? לשיקולכם האישי. מסרקי הפלסטיק גמישים אך זולים יותר (כ-20 ₪), ומסרקי המתכת עמידים, אך המגע שלהם פחות נעים והם גם יקרים יותר (כ-50 ₪). ויש גם מסרקים משוכללים המבטיחים למעוך את הביצים תוך כדי סירוק.

ולא לשכוח, אחרי שמסרקים, להבטיח ששום כינה לא תישאר בשטח כשהיא חיה ונושמת. הכינים מסוגלות לחיות שלא על הראש עד 48 שעות בטמפרטורת החדר, ולכן מומלץ לכבס את כל המצעים, המגבות, הבגדים ושאר אריגים שבאו במגע עם הראש וניתנים להרתחה. ועוד וידוא הריגה קטן - 20 דקות במייבש, אם יש.

מה אומר ומה אגיד? עדיף להשקיע עוד קצת במחקרים ולהמציא לנו תרופה דרך הפה, ושלא יהיו לה תופעות לוואי. הלוואי.

עוד בנושא

6 הקינוחים הכי מושחתים שחייבים לטעום בחו"ל

בלי מזומן: הדרך הכי חכמה להשתמש בכסף בחו"ל

הכי מחופשות באתר