איך להתלבש כשחם לך
רוקדות על שתי קריירות
השחיתות חוגגת
תחושה בלתי נגמרת
מוכי גורל
חיים קצרים, מוות מיותר
ימי התום
פריטי החובה שאתן חייבות לקנות רגע לפני סוף הקיץ
שחררו מהפטמות שלה
גרושה ומאושרת
כוח נשי
שדרות חן
תודה שטסתן סעודיה איירליינס
שמנה, לא מפונקת
חום יולי-אוגוסט עם ילדים
על העיקרון
אוכל בקופסא
X

יצירה נשית: מה מניע נשים לכתוב?

0
0
SHARES

סדנאות כתיבה יוצרת עולות ופורחות ברחבי הארץ, כשרוב המשתתפים בהן הם בעצם משתתפות. מאיפה מגיע הצורך לכתוב, מה מניע נשים להתחבר למעיין היצירה ומהיכן תבוא וירג'יניה וולף הבאה. כל הפרטים על התופעה והסדנאות

ליאת כהן | 29.02.12

"ספרות נשים, יש דבר כזה בכלל?", שואל טל פרידמן בדמותה של אבירמה גולן במערכון של ארץ נהדרת. מסתבר, שספרות נשים בישראל עדיין מתפתחת, אך את סדנאות הכתיבה וקורסי כתיבה יוצרת, גודשות נשים רבות בצעד  לכיוון החלום הנושן.

 

עוד ב- Onlife

 

"אחרי שסיימו ללמוד ופיתחו את הקריירה שלהן, נשים מגלות שחסר להם משהו. חלום הכתיבה שהם מעולם לא העזו להגשים. אז הן מתפנות להרחיב את הדעת ולעשות משהו בשביל הנפש" מעידה רונית ידעיה, ראש המחלקה ללימודי כתיבה במנשר, שבעצמה עברה סדנא לכתיבה יוצרת והוציאה לאור 5 ספרים.

 

בעוד שבעבר לא היו בי"ס לכתיבה, סדנאות וחוגים הרי שהיום יש שפע של היצע בתחום. החל מתוכניות לימוד של 4 שנים, קורסי ערב, סדנאות בביתם של סופרים, קורסים למתקדמים וכלה בסדנאות כתיבה משחררות במדבר. מדי שנה נולדות עוד ועוד משוררות וסופרות חדשות.

 

גבי ניצן, מחבר רב המכר באדולינה, מגלה לנו שבסדנא שלו "ללא ספק אחוז הנשים גבוה בהרבה. טווח הגילאים מאוד גדול, הכי צעירה בת 17, הכי מבוגרת בת 82".

סיפורים מהחיים

אלונה קדוש, בעלת מתפרה ואם ל-2 בנים מספרת שהיא כותבת כבר כמעט 4 שנים. התשוקה לכתיבה הביאה אותה להתחיל לכתוב סיפורים ואף לשתף אותם בבלוג. לפני כשנה, נרשמה לסדנת כתיבה יוצרת במנשר עם הסופרת נורית זרחי, ואף המשיכה לקורס נוסף בתסריטאות.

 

"אני הכי נהנית מהאדרנלין. סיפורים רצים לי בראש כל היום. אני מתבוננת באנשים מתוך ניסיון למצוא את הסיפור שבהם, לפני השינה אני מבקשת לחלום את הסיפור הבא".

 

קדוש היא רק אחת שגילתה את "חיידק הכתיבה" והתחילה לכתוב. אחרות מעידות שתמיד כתבו למגירה אך לא תמיד מצאו את המקום שייתן לזה ביטוי. חלקן, פשוט זקוקות למסגרת שתניע אותן לכתוב, רוצות לשחרר את מחסומי הכתיבה או צמאות לטיפים וקהל רגיש שיאזין.

וירג'יניה וולף הבאה

אז למה נשים כותבות? מה השאיפות והמטרות מאחורי הנהירה לסדנאות כתיבה יוצרת. ניצן מספר שחלקן באות מתוך שאיפות ספרותיות - לכתוב ספר או להתפרנס מכתיבה. ומציין כי זה אף קרה אצל לא מעט מיוצאות הסדנא. אחרות, הוא מוסיף "באות יותר כדי לעבור תהליך אישי".

 

ידעיה מציינת שלא מעט משתתפים מגיעים אליהם עם שאיפות ספרותיות. "יש אנשים עם מחסום כתיבה שרוצים להיות במסגרת. ויש אנשים שבאו לגלות עולם חדש ולעשות סדר בבלאגן שבראש".

 

בין אם השאיפה היא להוציא ספר לאור ובין היא לתת דרור ליצירה, מי שהכתיבה נמצאת בלבו, יכתוב. קדוש מוסיפה שהיא "לא חושבת. פשוט כותבת וזה לוקח אותי למקומות שלא חשבתי או שאפתי".

איך מתחילים?

מבחר הסדנאות והקורסים הוא נרחב. כדי לבחור סדנא יש להתאים את הציפיות והדרישות. מומלץ להתחיל מסדנאות למתחילים כדי להתנסות ולהבין מה מעניין ומושך יותר.

 

מנשר מציעים קורסי ערב מגוונים בכתיבה לפי נושאים: קורס כתיבה יצירתית עם הסופרת הגר ינאי, תסריטאות למתחילים עם המשוררת והתסריטאית אביה בן דוד, קורס שירה, קורס פרוזה וגם קורסים למתקדמים בפרוזה ואפילו בכתיבת ספרי ילדים עם נורית זרחי. המגוון הרחב מאפשר לבחור את תחום הכתיבה אליו נוטים.  

 

"יש מי שמספיק לו קורס אחד" מציינת ידעיה. יש מי שצריך את הדחיפה הקטנה והוא ממשיך הלאה לבדו, כפי שבאמת קרה עם ידעיה עצמה.

 

במנשר ניתן להתחיל בקורס כתיבה יצירתית למתחילים בלימודי הערב שמתקיימים החל משש וחצי. אורכו כ-26 מפגשים בעלות של 3,000 ש"ח. המגוון של הקורסים וההתמחויות מאפשרות לתלמידים לבחור ללמוד את הז'אנר בו הם מתעניינים (תסריטאות, פרוזה, שירה) מעבר לקורס הבסיסי.

 

בית אריאלה מציעים מגוון סדנאות למתחילים ומתקדמים האורכות כ-28 מפגשים (פרוזה, כיתת אמן לשירה, כתיבת ספרות פופולרית ועוד). עלות הסדנאות היא כ-1900 ש"ח.

 

בעוד שבמנשר יקבלו כמעט את כולם, כאן בחלק מהקורסים נדרש להגיש יצירה פרי ידך כדי להתקבל לסדנא. למי שלא רוצה להתחייב לפרק זמן ארוך ניתן גם להירשם לסדנאות קצרות יותר האורכות כ-10 מפגשים. יתרון נוסף- מחירים מוזלים לתושבי עיריית ת"א, לסטודנטים וחיילים.

 

למי שמחפשת משהו פחות מחייב, גבי ניצן עורך סדנאות כתיבה קצרות באשראם במדבר. כאן, לא מתחייבים לתכנים "אקדמיים", אלא לכתיבה משוחררת, ללא שיפוטיות וקיבעונות, כדי ש"יפתחו לפנינו מרחבים עמוקים בתוכנו".

 

הסדנא מבטיחה מסע פנימי ואישי. מתאימה גם למי שחסר ניסיון אבל מחפש להתנסות בכתיבה חווייתית. הסדנא מתקיימת באופן חד פעמי בסופ"ש באשראם במדבר בעלות של 1220 ₪ כולל כלכלה מלאה ולינה (הסדנא הבאה תתקיים במאי).

 

ניצן מספר: "הכתיבה בסדנאות היא מאוד לא ממושמעת ולא צפויה, התרגילים מיועדים בעיקר להרחיק את המשתתפים מהמקומות המוכרים להם ולגלות קולות פנימיים אותנטיים ומפתיעים".

משלב הרעיון לשלב הפרסום

אחת הסדנאות הפופולריות ע"י נשים היא של הסופר וכוכב הסדרה "מחוברים" דודו בוסי. בוסי מדגיש שלרוב סדנאות הכתיבה בארץ נרשמות יותר נשים, אך תמיד יש גם כמה גברים שמצטרפים, גם לסדנא שלו. "יש כאלה שמגיעים להרחיב את הדעת ויש כאלה עם שאיפה לכתוב את הספר הראשון שלהם, ולשם אני מעודד", מוסיף בוסי. טווח הגילאים גם כאן נע מ-20-60.

 

בוסי מנחה סדנת מבוא בעלת 12 מפגשים בביתו, שבה מתנסים בתרגילים שמטרתם לפתח כלים ראשוניים לכתיבה יוצרת – איך בונים דמות, בניית קונפליקט פנימי וחיצוני ועוד. המטרה העיקרית של משתתפי הסדנא של בוסי היא להוציא לאור ואף לפרסם את הספר הראשון שלהם. לסדנת המתקדמים של בוסי מגיעים המשתתפים עם רעיון מגובש לסיפור שלהם ומקבלים ליווי צמוד לכתיבת הספר.

 

הסדנא הבאה של בוסי תפתח במרץ בעלות של 1,400 ש"ח.

 

גם היוצרת והמוסיקאית טל גורדון מעבירה סדנאות לכתיבת שירים ופזמונים מזה כ-4 שנים, בהם משתתפים נשים וגברים.

 

המשיכה של נשים לכתיבה היא אמצעי כפי שמספרת גורדון:  "כתיבה היא אחת האפשרויות החזקות ביותר למעין מפגש פרטי עם עצמך, מקום מפלט ממדי המציאות החונקים, ודרך נפלאה לבדוק עם עצמך איך את מרגישה או מה את חושבת לגבי דברים מסוימים. נשים, מהניסיון שלי עם עצמי, לא בורחות משאלות כאלה, ומנצלות היטב את המשאב המופלא הזה של היצירה בכלל והכתיבה בפרט".

 

הסדנא נמשכת כ-13 מפגשים ומתאימה למתחילים ומתקדמים. במהלכה רוכשים כלים לפי היכולות. מטרתה לנטרל את השיפוטיות שמאפיינת כל אדם כותב ולחזור "לדבר בקולנו אנו". הסדנא מתאימה למי שחולם לכתוב שירים להלחנה. המשתתפים יעברו תרגילים, יתנסו בכתיבת מילים למנגינות, דרך משחק עם הייקו, ועד נקודות מבט שונות או חשיפה אישית. המטרה העיקרית, גורדון מדגישה היא "ביטוי אישי".

 

הסדנא מתקיימת בתל אביב. עלות הסדנא: 1800 ש"ח + מע"מ. הסדנא מוגבלת ל-10 משתתפים.

 

בסופו של דבר, לא משנה באיזו סדנא תבחרי, הכי חשוב שהגיע הזמן להגשים חלומות ישנים. מי יודע, אולי זה יהיה רב המכר, ספר הילדים או השיר הבא של השנה!

6 הקינוחים הכי מושחתים שחייבים לטעום בחו"ל

בלי מזומן: הדרך הכי חכמה להשתמש בכסף בחו"ל