ההנקה לא "תפיל" את החזה - מה כן?
מדריך לקניית חזיות הנקה
close
יוצאים מהוורידים
לא חבל עליך?
בין עונג למוסר
המוצרים שאתם צריכים במטבח שלכם
אחד שלא מתנצל
בית גן העדן מול המדבר
לא, אני לא רוצה להביא ילדים לעולם
השורדת האולטימטיבית
ממתי פטמות הורגות אנשים?
מתכון למרק זוקיני ואספרגוס
הדרך להצלחה: להתמקד בפנים, לא בדברים שבחוץ
האהבה תמיד מנצחת
על קשירות, פרנזים וסבתא
רווקים לנצח
סובלים מעייפות כרונית? אתם בחברה טובה

מדריך לאבחון הטפטוף

פרופסור אייל שיינר
רופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה, ויו"ר ועדת ההתמחות של בית החולים סורוקה. בשנת 2008 זכה בפרס טורונטו להצטיינות במחקר, ובשנים 2008-2009 קיבל פרסי הצטיינות בהוראה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון.
לפרטים נוספים
0
0
SHARES

הטפטוף או הרטיבות שנשים מרגישות בשבועות ההריון יכולים להיות שתן אבל גם מי שפיר. מהם הסימנים לטפטוף מי שפיר ומדוע חשוב להכיר את הנושא ולבדוק

מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר, והם בעלי תפקיד חשוב וחיוני להתפתחות נורמלית של העובר: הם מגנים על העובר מפני טראומה, מגנים על חבל הטבור מפני לחץ ומשמשים מקור של  נוזלים ומרכיבים תזונתיים.

 

כמו כן למי השפיר תפקידים נוספים: הם מספקים לעובר סביבה שבה הוא יכול להתפתח ומאפשרים את התפתחות הריאות והמערכת הגרמית (העצמות) והשרירית. תפקיד נוסף של מי השפיר הוא לשמש נוזל אנטי דלקתי.

 

הסכנה בדליפת מי שפיר

דליפת השפיר מתרחשת ב-3% מההריונות וגורמת ל-30% מהלידות המוקדמות. דליפה במי השפיר עלולה לגרום לסיבוכים בהתפתחות העובר, לרבות בהתפתחות הראייתית, ולנזקים למערכת העצמות והשרירים של העובר.

 

סיכון נוסף לעובר הוא במקרים בהם הדליפה גורמת לצניחת חבל הטבור, דבר העלול להפריע לנשימתו של העובר או להיפרדות מוקדמת של השיליה, תופעה הגורמת לדימום וללידה מוקדמת. מעבר לסיכון לעובר, האם נמצאת בסיכון לסיבוכים ולזיהום בשק ההריון ובדם.

מדוע חשוב להבין מהי הרטיבות ולאבחן בזמן טפטוף מי שפיר
מדוע חשוב להבין מהי הרטיבות ולאבחן בזמן טפטוף מי שפיר

מעשנת? את בקבוצת סיכון

בטרימסטר הראשון והשני שכיחות התופעה נמוכה אך דורשת בירור רפואי מיידי במידה ומתקיימת. במרבית המקרים התופעה מתרחשת בטרימסטר השלישי של ההריון (לאחר שבוע 30), כאשר ירידת המים מתרחשת לאחר שבוע 37 הדבר עשוי לבשר את תחילת תהליך הלידה. בשלב מוקדם יותר נדרש טיפול להבשלת ריאות לעיתים (כתלות בשבוע ההריון) וטיפול למניעת זיהומים וסיבוכים.

 

דליפת מי שפיר לא ניתנת למניעה אך יש מספר גורמים המגבירים את הסיכון:

  • ירידת מים מוקדמת עלולה להתרחש לאחר דיקור מי שפיר.
  • נשים שעברו דליפת מי שפיר בלידה הראשונה נמצאות בסיכון גבוה יותר לעבור זאת גם בלידה השנייה.
  • זיהום בנרתיק ובצוואר הרחם או דימומים.
  • עישון בזמן הריון.
  • ריבוי מי שפיר.
  • אי ספיקה של צוואר הרחם.

 

עוד ב onlife

ריח של זרע

תחושת רטיבות בתחתונים הינה הסממן של דליפת מי שפיר, אך יש לזכור כי דליפת שתן והפרשות נרתיקיות הינן תופעות שכיחות גם כן במהלך ההריון ואין בהן כל סכנה. אם יש חשש, ניתן לבדוק באם מדובר בדליפת שתן או מי שפיר באמצעות ערכות לבדיקה ביתית (כגון 'מיטסט'). 

 

במידה ובדיקות אלה מגלות כי זו אכן דליפת מי שפיר, יש להגיע מיד לרופא כדי לא להסתכן בזיהומים לאם ולעובר. יש לזכור שאם צבעו של הנוזל שקוף עד צהבהב וריחו מזכיר ריח של זרע או של חרובים, ייתכן כי מדובר בדליפת מי שפיר.

 

דליפת מי שפיר מחייבת מנוחה וטיפול אנטיביוטי על מנת למנוע לידה מוקדמת וזיהום. לעיתים יינתן טיפול בסטרואידים להבשלת הריאות (אם זה מתחת לשבוע 32). במצב של צירים מוקדמים העלולים להוביל לירידת מים מוקדמת יש לפנות לרופא על מנת לקבל טיפול נאות ולנסות למנוע לידה מוקדמת.

עני על השאלה ואולי תזכי בקרם הלחות החדש מסדרת SMART של קליניק

את הבחירות הכי חכמות שלי אני עושה:

הכי מחופשות באתר