של מי ההריון הזה?
"אני חיה בפחד ובאימה"
המעצבת שאחראית למהפך האופנתי של מירי רגב
הבירה החדשה של אירופה
מתכון למפרום חצילים
מסע בין ערוצים
לא עוברת סלקציה
אגדה של מלון
חותמת גומי
העסק שאחרי הסערה
מקום עם אופטימיות
ביד הלשון
לא בצל המחלה. אף על פיה
קטן עליה
תעשו כבוד לנציג המגזר
עוגת דבש טבעונית
7 תרופות שצריך בכל חופשה
X

הוריקנים עם שמות של נשים הם קטלניים יותר

0
0
SHARES

שתי סופות עוצמתיות לא מרפות מהכותרות מעבר לים, ההוריקנים אירמה והארווי. נראה ש"אירמה" היא המסוכנת מביניהם, בלי קשר לנתונים ולעובדות - פשוט כי יש לה שם של אישה. עוד הוכחה שסקסיזם הוא עניין של חיים ומוות

ההוריקנים שוב מכים את ארה"ב ופוגעים קשות בתושביה. קשה היה לפספס בשבוע החולף את הכותרות על הוריקן הארווי והוריקן אירמה, סופות ברמה 4-5 בהם הרוחות מגיעות ליותר מ-250 קמ"ש ונחשבות למסוכנות ביותר. הסופות גובות מחיר גבוה ברכוש וגם בנפש, ולמרות שמדובר בבעיה מוכרת ומדוברת בארה"ב, לא כל התושבים עושים מספיק כדי להגן על עצמם. למעשה, מסתבר שיש סיבה מטומטמת למדי לכך שחלקם מזלזלים, במודע או לא במודע, בסיכון העומד לפניהם בצורת הוריקן אימתני והרסני.

 

עוד באון לייף:

 

כידוע, הסופות האטלנטיות שפוגעות במדינות ארה"ב ושכנותיה זוכות לשמות של נשים וגברים (יש 6 רשימות שמות שמסודרות לפי הא"ב האנגלי ומסתובבות ברוטציה כל 6 שנים, כך שב-2023 נפגוש בסופה חדשה תחת השם "הארווי"). אך אם חשבתם שלכינויים האלו אין משמעות מעבר ל'סתם שם', אתם טועים ובגדול: אנשים מתייחסים ברצינות פחותה להוריקנים עם שמות נשיים. איך אנחנו יודעות? כי מחקרים מוכיחים שיותר אנשים מתים בסופות שנקראו על שם נשים.

 

הוריקן אירמה

הוריקן אירמה - מבט מהחלל, צילום: Shutterstock

 

מחקרים הוכיחו כבר בעבר שיותר סביר שאנשים יתעלמו ממייל שנכתב על ידי אישה מאשר מייל שנכתב על ידי גבר. לא מזמן כותרות אחרות סיפרו על אישה שהמציאה לעצמה שם גברי של מנכ"ל כדי להתקדם יותר בעבודתה – וזה עבד לה. אפשר לנפנף את האמירה הזו, אך הנתונים נמצאים בצידה – אנשים לא לוקחים נשים ברצינות כפי שלוקחים גברים.

 

נראה שהעניין הזה מוטמע כל כך עמוק בנו, בחברה ובחינוך ובמה לא, שהזלזול מחלחל אפילו לענייני חיים ומוות. אנשים שוגים וחושבים שהסופות שנקראות על שם גברים הם ההוריקנים המסוכנים והעוצמתיים יותר, דבר המוביל אותם להיזהר ולהתמגן פחות לקראת הוריקנים שזכו לכינוי נשי. בפועל, לשם הסופה אין שום קשר לעוצמתה – השמות נבחרים באקראי לפי אותן רשימות של שמות שמתחלפים בין שמות גבריים לנשיים לסירוגין – אחרי סופה עם שם נשי תמיד תגיע סופה עם שם גברי, ולחלופין.

 

"הוריקנים עם שמות נשיים, לעומת אלו עם שמות גבריים, גורמים ליותר תמותה באופן משמעותי, ככל הנראה כי הם מובילים לתפיסת סיכון פחותה וכתוצאה מכך למוכנות פחותה", הוסבר בתקציר המחקר של אוניברסיטת פרינסטון, ניו ג'רזי. או במילים אחרות, אם להוריקן קוראים "קטרינה" ולא "מתיו", אנשים ימהרו פחות לפנות את בתיהם.

 

סקסיזם, כך מסתבר, יכול להרוג אותך. אנחנו לא יודעות אם לבכות או לצחוק.

6 הקינוחים הכי מושחתים שחייבים לטעום בחו"ל

בלי מזומן: הדרך הכי חכמה להשתמש בכסף בחו"ל

הכי מחופשות באתר