"אני חיה בפחד ובאימה"
דיבור ישיר
המעצבת שאחראית למהפך האופנתי של מירי רגב
הבירה החדשה של אירופה
מתכון למפרום חצילים
מסע בין ערוצים
לא עוברת סלקציה
אגדה של מלון
חותמת גומי
העסק שאחרי הסערה
מקום עם אופטימיות
ביד הלשון
לא בצל המחלה. אף על פיה
קטן עליה
תעשו כבוד לנציג המגזר
עוגת דבש טבעונית
7 תרופות שצריך בכל חופשה
X

6 משפטים שאנחנו אומרים לילדים שלנו וצריכים להימחק מהלקסיקון

0
0
SHARES

גם הרגישים והחכמים שבהורים אומרים אותם לפעמים, וכולנו שמענו אותם בעצמנו אינספור פעמים בילדות וגם היום - אבל כשזה מגיע לילדים שלנו ולעולם שאנו רוצים ליצור עבורם, יש 6 משפטים שכולנו צריכים למחוק מהלקסיקון

כולנו שואפים לגדל את הילדים שלנו לעולם טוב יותר. לחנך אותם לפי ערכים שיובילו אותם להיות אנשים מצליחים, חזקים, בריאים וטובים, לפי ראות עינינו, ויחד עם זאת גם להגן עליהם מפני מה שהם צפויים לפגוש במציאות שבחוץ. וזו ללא ספק משימה עדינה, מורכבת וקשה. אך גם החכמים והרגישים ביותר שבינינו עלולים לפספס רגעים בהם אנו, בתום לב, מלמדים את הילדים להשתלב בעולם העקום שלנו כפי שהוא היום, ולא לתקן אותו, בכל הנוגע למיניות, למגדר ולמקומן של נשים בחברה.

 

עוד באון לייף:

 

בתום לב, אנו מחנכים אותם, ללא מודעות לאי כיבוד גופם ופרטיותם. הרי בכל זאת, כולנו גדלנו וחונכנו בעצמנו בתרבות הזו, שהוטמעה בנו כל כך עד שלעיתים קרובות אנו כלל לא מרגישים בה. זו המציאות, אבל אנחנו, ובראש ובראשונה הילדים שלנו, יכולים לשנות אותה.

 

הדברים שאסור לומר לילדים

 

אלה 6 דרכים נפוצות ומקובלות בהן הורים מנחילים לילדים את מה שפוגע בנו כנשים מדי יום, אך אפשר, רצוי ואפילו חובה לשנותן:

 

1: "בנים יהיו בנים"

לא משנה אם אתם הורים לבנים או לבנות ובני כמה הם, או אפילו אם אתן בכלל רווקות – המשפט הזה כנראה יצא לכם מהפה או נקלט באוזניכם כבר אין ספור פעמים באין ספור הקשרים. ואין בו שום כוונה לנזק, הרי מה לעשות, כולנו יודעות כבר שיש דברים שבנים פשוט עושים מטבעם, בין אם זה לשים מרכך כביסה במקום של האבקה ובין אם זה להתחיל עם כל מה שזז או לא לענות לאסמס ביום למחרת. "בנים", אנחנו נאנחות, משועשעות. ככה הם.

 

אבל האם אנחנו לא עושות בכך עוול, לגברים ולנשים גם יחד? האם זה באמת מופרך לצפות גם מבנים שיידעו להתנהג כמו בני אדם? את ההנחה הזו מתוקף היותם "בנים" אנחנו יכולות לעשות היום על ניקיון וכביסה, ומחר על נגיעה שלא במקום, כי הרי זה מצחיק. זה מה שבנים "עושים", "ככה הם". זהו, שלא. הם יכולים להיות אחרת, אם נצפה מהם לדברים אחרים.

 

בכל פעם שילד שומע שהתירוץ להתנהגות הרעה שלו היא שהוא בן, וככה בנים מתנהגים, הוא לומד שבנים לא יכולים לשלוט ביצרים שלהם. ומכאן, שגם הוא לא אמור לשלוט ביצרים שלו. יותר מזה – הוא לומד שהחברה מקבלת את צורת ההתנהגות הזו, כיוון שהוא בן. בנות לומדות כך שאי אפשר לצפות מבנים שישלטו בייצרים שלהם, בעוד אנחנו מצופות להיות מאופקות, מנומסות, נקיות, צנועות, מה לא. זה יכול להסתכם רק בזה שבנים מבולגנים ולא מבינים בניקיון, וזה בסדר. זה יכול גם להגיע לכך שבנים מטרידים מינית כי הם בנים, וזה בסדר. זה באמת מסר שאנחנו רוצים להמשיך ולהעביר לדורות הבאים?

 

בנים יהיו בנים - משפט שצריך למחוק מהלקסיקון

 

2: "תן לדודה נשיקה"

כל ארוחה משפחתית כוללת את הטקס הקבוע של כניסה לבית המארח/קבלת האורחים עם חיבוק ונשיקה לכל סבא וסבתא, דודה ודוד. ברור שגם הילדים צריכים לנשק ולחבק, לא?

 

אז זהו, שזה לא צריך להיות ברור מאליו. מהרגע הראשון בחייהם, לילדים צריך להיות ברור שאסור לאף אחד לגעת במישהו אחר ללא הסכמתם. אם הם מסכימים – מה טוב, נשיקה וחיבוק יתקבלו באושר גדול. אך צריך להיזהר מהמסר שעובר כשלא שואלים את הילדים אם הם מעוניינים במגע הזה, ואפילו יותר – כשהם לא מעוניינים, ואנו מנסים לשדל אותם לכך בכל זאת, כי "ככה זה, לדוד מגיעה נשיקה".

 

מה שאפשר לעשות הוא להציע לילדים דרכים שונות לקבל את פני קרובי המשפחה או החברים. לשאול, האם הם רוצים לתת נשיקה לסבתא, או שהם מעדיפים לתת כיף, או פשוט לנופף. לתת להם את הבחירה, כדי שיידעו תמיד שלאדם יש בחירה איך מותר ואיך אסור לגעת בו. החינוך להסכמה מתחיל כאן.

 

לנשק את סבתא זו לא חובה

 

3. "מה עשית שגרם לו להרביץ לך?"

מה לעשות, ילדים רבים, לפעמים אפילו מגיעים למכות. אנחנו כהורים רוצים וצריכים לדעת מה קרה שגרם לריב לפרוץ, כדי לפחות להפוך את המקרה לשיעור ולדאוג שהוא לא יחזור. אולם כשמבררים עם הילד מה קרה, חשוב לשים לב שאנו לא יוצאים מנקודת הנחה שהוא התגרה, או עיצבן, ושאנחנו לא מאשימים אותו.

 

משפט כמו "מה עשית שהוא הרביץ לך" מלמד ילדים שאם מישהו עשה לך משהו רע, תקף אותך ונהג כלפיך באלימות כלשהי, יכול להיות שאתה אשם בזה, או את אשמה בזה. ולא בכדי זה מזכיר את המשפט "מה לבשת בלילה שנאנסת". זו אף פעם לא אשמת הקורבן שהשתמשו נגדו באלימות כלשהי.

 

גם אם יש לנו עצה חכמה וחשובה לתת לילד או לילדה, שתעזור להם להימנע מחיכוכים אלימים בעתיד, חשוב למצוא דרך אחרת ולא מאשימה להעביר להם אותה – לבקש מהם לספר את כל הסיפור, מההתחלה, ולשאול ברגישות את השאלות הנכונות.

 

מה עשית שהוא הרביץ לך?

 

4: "הוא מושך לך בצמות כי הוא מחבב אותך"

כשהיינו קטנות, עוד בימי בית הספר היסודי, לימדו אותנו שבנים שמציקים לנו ומרביצים לנו בעצם רוצים להשיג את תשומת הלב שלנו, כי הם מחבבים אותנו. מה שנקרא "מושכים בצמות". מעבר לעובדה שזה ממש לא תמיד נכון, יש גם המון בעייתיות בלהסביר כך התנהגות אלימה – למעשה, אנחנו אומרים לילדינו שאלימות ומגע לא רצוי היא צורה לגיטימית להביע חיבה. וזו, כמובן, ממש לא.

 

"הם מתבגרים ומבינים את זה בעצמם", תגידו? ובכן, אל תבנו על זה. לא חסרות דוגמאות של אנשים שלא השכילו להבין את הלקח הבסיסי הזה, לא הפנימו שהצורך שלהם בתשומת לב לעולם לא אמור לגבור על הזכות של אדם אחר לגופו, ובכך פגעו בהמוני נשים, שאולי חשבו בעצמן שאלימות היא חלק מכל זוגיות, דרך להראות אהבה. זו פשוט לא.

 

מושך לה בצמות

 

5: "בנות הן נסיכות טהורות"

מחנכים בנות להיות נסיכות, להיות יפות, עדינות, נקיות, צנועות, מנומסות – וטהורות. ומעבר לבעייתיות של ההסללה המגדרית המגבילה הזו, יש גם בעיה מאוד רצינית עם לחנך נשים להיות טהורות. טוהר הוא מושג ששורשיו נטועים בימים בהם נשים נדרשו להיות בתולות, לא נגועות, עד לחתונתן (דבר שעדיין מצופה מנשים בחברות דתיות או מסורתיות יותר).

 

בחברה שלנו כיום ההגיון הזה כבר נשלל מזמן, וברור לכולנו שסקס קורה ויקרה לפני החתונה. אך הדגש הזה שבנות צריכות להיות טהורות ממשיך להתבטא במגוון דרכים בחינוך שלהן, ולפגוע בהן בדרכים אחרות. הוא עלול להפחיד בנות שעברו תקיפה מינית לפנות לעזרה – מתוך פחד שיאשימו אותן שהן כבר לא טהורות. שיאשימו אותן שהן מלכתחילה לא היו בתולות, אז זה "לא כזה נורא" שתקפו אותן (דבר שקורה גם בבתי משפט בישראל היום).

 

היזהרו מלחנך את הילדות שלכם להיות נסיכות עדינות וטהורות. שלא ירגישו מוגבלות, שיידעו שהן יכולות לעשות הכל ולהיראות איך שבא להן להיראות, ובבוא הזמן, שגם יידעו שזה בסדר לשכב עם מי שהן רוצות לשכב איתו/ה, מבלי להרגיש פחות טהורה, או פחות טובה. כדי שיידעו שזה אף פעם לא בסדר אם מישהו החליט לכפות עצמו עליהן כי הן לא תואמות את אותה תדמית "טהורה", כי הן "שרמוטות", ולכן "זה מגיע להן". זה אף פעם לא מגיע להן.

 

בנות הן נסיכות?

 

6: אוזניים לכותל

אנחנו מחנכים את הילדים שלנו בכל רגע ובכל דבר שאנו עושים, אפילו כשאנחנו לא שמים לב. כשאנחנו אומרים לחברה בטלפון משהו על האמא ההיא מוועד הורים שמתלבשת כמו מופקרת, הם שומעים את זה, והם מסיקים את המסקנות בעצמם. וכן, הם שומעים הכל.

 

זה אמנם נשמע מפחיד, אבל בפרקטיקה, זה אומר שאנו רק צריכים לשים לב יותר למילים שיוצאות לנו מהפה. לא לרדת על האבא שמתנהג "כמו גיי", גם לא בצחוק, ולא להגיד שהאמא הזו כל כך מעצבנת אתכם שאתם רוצים להרוג אותה. הם עדיין לא מרגישים תמיד בגבול שבין צחוק לרצינות. הם עלולים לחשוב שיש נסיבות שמצדיקות אלימות או תקיפה. וזה כנראה לא מסר שאתם רוצים להעביר לילדים שלכם, גם לא בטעות. 

 

שימו לב למה שאתם אומרים ליד הילדים

6 הקינוחים הכי מושחתים שחייבים לטעום בחו"ל

בלי מזומן: הדרך הכי חכמה להשתמש בכסף בחו"ל

הכי מחופשות באתר