close
כניסה
לאחר הרשמתך ישלח לכתובת המייל שהזנת סיסמה זמנית וקישור לאימות הרשמתך. אימות ההרשמה יתבצע דרך לחיצה על קישור שתקבלי בגוף המייל. לאחר מכן תוכלי להזין את הסיסמה הזמנית אותה קיבלת, ולגלוש כגולשת רשומה באון לייף
אנא המתן/י מספר שניות

דה וויס: ישראל האמיתית בפריים טיים ערוץ 2

רחל עזריה
חברת מועצת העיר ירושלים ומייסדת תנועת "ירושלמים"

אופיר בן שטרית, תלמידת האולפנה המתמודדת בדה וויס 2 בקבוצתו של אביב גפן, הושעתה לשבועיים מבית הספר. חבל שמנהליה לא רואים ששיתוף הפעולה החילוני-דתי הנפלא שנוצר על המסך הוא ישראל האמיתית

אופיר בן שטרית, הנערה הדתיה שמשתתפת בתכנית "דה וייס" ומצליחה לרגש את כולנו הושעתה על ידי האולפנה שלה לשבועיים. למה? כי לטענתם העובדה שהיא שרה היא בניגוד להלכה, והאולפנה מעוניינת ליצור "הרתעה", כדי שתלמידות נוספות לא יעזו לגשת לאודישנים של התכנית.

 

עוד ב-Onlife:

 

אני היא אופיר בן שטרית

כשצפיתי לראשונה באופיר שרה על הבמה, היא נראתה כל כך מוכרת לי, בדיוק כמו שכולנו כנערות דתיות נראינו, לובשת סראפן, שערה קלוע בצמה וחיוך רחב על פניה.

אני שרה כל חיי, מאז שאני זוכרת את עצמי, שרתי כל התיכון, גם בצוות הווי של בני עקיבא - שבו שרנו בנים ובנות, על הבמה, ביחד. ככה היה בבני עקיבא לפני 15 שנה. שרתי במסיבות סיום בתיכון הדתי בו למדתי, תמיד הסולו היה שלי.

 

בבית הספר שלנו, כמו בכל בתי הספר הדתיים של החברות שלי, כל מי שהיתה יכולה ורצתה שרה סולו, בפני כולם, זה לא היה עניין, אף אחד לא ידע או חשב או התעסק בעניין של "קול באישה", קצת קשה להאמין שכך היתה הציונות הדתית לפני פחות מעשרים שנה. רק תחשבו מה קרה לנו בשנים האחרונות, וכמה חבל שהיום עניין שירת נשים מפלג את הצבא, והפך להיות גורם כל כך דומיננטי בחברה שלנו.

 

אופיר בן שטרית. צילום: הילה בר

 

ישראל האמיתית בפריים טיים ערוץ 2

אבל קרו גם הרבה דברים טובים, ההרגשה היא שהחילוניות והדתיות מוצאים שבילים משותפים לפסוע בהם. אם פעם נערה דתיה לבושה בסראפן צנוע לא יכלה לדמיין לשיר עם אביב גפן (!) היום, זה פתאום אפשרי, בשנים האחרונות משהו טוב קורה ביהדות של כולנו, זה ניכר בהמון מקומות, אבל במיוחד במוזיקה - בפיוטים שפתאום כולם שרים: קובי אוז, לאה שבת וברי סחרוף, למשל.

 

במוסיקה נשברים המחסומים ונוצרים שיתופי הפעולה הנפלאים ביותר שיש. אותם שיתופי פעולה שכולנו כל כך רוצים שיקרו בכל מקום, שנוכל כחברה ישראלית לחזור ולחיות ביחד, בלי מחיצות גבוהות מידי, הפרדות, הדרות והתנצחויות. די, חזרנו לכאן אחרי 2000 שנות גלות, לא כדי לריב אחד עם השני כל היום.

 

ופתאום זה קורה באופן נהדר בתכנית פריים טיים בערוץ 2. אביב גפן, החילוני המובהק, שבדור שלי ייצג את ההיפך מאיתנו הנוער הדתי, יוצר שיתוף פעולה נפלא עם אופיר בן שטרית, הנערה הדתיה המקסימה שמדברת על הדת באהבה גדולה, ובחן מופלא. כמעט היה צריך לשפשף את העיניים כדי להביט בחזיון הזה.

 

המנטור אביב גפן. צילום: יח"צ רשת

 

במקום לחגוג, אתם מענישים

אבל הכנות, החן והאהבה לדת שקרנו מאופיר לא הספיקו לה, כי פתאום גילינו שאופיר הושעתה מלימודיה מהאולפנה שלה למען יראו וייראו. במקום לחגוג את העובדה שיש נערה דתיה, ששרה כל כך יפה, שאוהבת את היהדות שלה, ומצליחה לחגוג הן את היהדות שלה והן את השירה שלה עם אדם כל כך שונה מרקע כל כך שונה, עם אביב גפן. במקום לחגוג, היא הושעתה.

 

אם לפני עשרים שנה כל בני עקיבא שרו יחדיו, אם לפני עשרים שנה איש לא התעסק ב"קול באישה" אז תרפו גם עכשיו. יש דברים חשובים יותר. בואו נאמר בקול חזק וברור: די, די להקצנה, די להדרה, די להפרדה.

 

תנו לשיר ביחד, תנו לחיות ביחד.

 

הכותבת היא אישה דתית חברת מועצת העיר ירושלים, נציגת תנועת ירושלמים המייצגת חילונים ודתיים.

תגובות

סה"כ תגובות: 18
פרסום תגובה חדשה
ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
בוא נאמר בקול חזק, או אורתודוקסיה או רפורמה.
23:52 28.01.13 | א.ק

רחל, מה שאת עושה בחייך הפרטיים זה נהדר, כיף חיים כל הסולואים שהיו לך. מה לעשות שיש הלכה אורתודוקסית, וגם אם בבני עקיבא לא היו מספיק גוסים כדי לקיים אותה - היום האנשים מספיק בקטע כדי להיות חלק מזה.
גם אם את או אני לא אוהבים במיוחד את ההלכה הזו, אין מה לעשות, זו ההלכה. אי אפשר להתכחש. אם אתה רוצה ליצור זרם חדש ביהדות - בבקשה. אל תכפי על דתיים נאמנים למסורת את הדעות שלך, ואל תצרי מצג שווא כאילו זו היהדות.

0 points
נונסנס
07:53 29.01.13 | ק.א

כמה אפשר להקצין?
אורתודוקסיה אין פירושה איראן.
דתיים הנאמנים למסורת לא יסכימו להשתקה להדרה ולהפרדה

0 points
היהדות המודרנית היא הזרם החדש
08:38 29.01.13 | דניאלה .

היהדות המודרנית היא הזרם החדש שאתה מדבר עליו. היהדות מגיבה לזמניים המודרניים בהקצנה, בהקפדת יתר, כאילו שזה מה שיציל אותם מהתקדמות הזמן והמחשבה. המון פסקי הלכה נתווספו בעשורים האחרונים, והם לא 'יהדות'. הם פירוש היהדות ע"י אנשים מסוימים, אנשים מפוחדים. בפועל מה שקורה זה שהיהדות 'החדשה', שאנשים כמוך שוכחים שהיא חדשה, מבריחה מעליה חילונים ומסורתיים, אבל אפילו דתיים וחרדים, שהם הציבור עליו הטילו גזירה שהםלא יכולים לעמוד בה. סופו של כל משטר נוקשה מדי להיכלות.

0 points
אז א.ק., אתה טוען שלפני 20 שנה הדתיים
17:15 05.02.13 | ת.

לא באמת שמרו על ההלכה? אתה טוען שהדור של ההורים שלך, למשל, לא ידע את ההלכה? אם כן, איך זה יכול להיות שהם הרשו לעצמם להיות בבני עקיבא מעורבת ולשמוע שירת נשים?

0 points
הציונות הדתית ובני עקיבא מתו מזמן
01:58 29.01.13 | עידו

יש סיבה להקצנה ולהעלמות של המתונים והיא פחד.
המחיר על כך יתברר בעתיד, והוא יכול (וזה לאו דווקא רע) להיות העלמות של היהדות מחיינו. יהיו רק החרדים המטורללים וחילוניים, כבר היום הנוער המשכיל יותר והמתוחכם יותר חוזר בשאלה, והחלשים/עדריים נעים עם הזרם אי שם לקצה..

0 points
יש זרם דתי מתון ויש זרם חרד"לי
09:55 29.01.13 | דן לב פועם

בזרם המתון, כמו תיכון דתי או אולפנת פלך היו מקבלים אותה בתשואות. בזרם החרד"לי שבית הספר שלה שייך אליו לא מקבלים זאת בצורה אוהדת. השעו אותה לשבועיים.
סביר בהחלט.
היא פשוט לא נמצאת בבית הספר הנכון. רחל עזריה או שאינה יודעת את ההבדלים או שהיא בוחרת להטעות את קוראיה.

בכל מקום בעולם ידוע שאת לא יכולה לבחור ללמוד בבית הספר של המנזר ולנהל חיי חברה כאילו את בגימנסיה. זה פשוט חוסר כבוד למוסד שאליו פנית ובקשת להתקבל וללמוד. אינני יודע האם הנערה בקשה את עזרתה של רחל עזריה, או שהיא סתם עושה על גבה סיבוב פוליטי.
אני נגד הקצנה דתית. אני נגד הקצנה אנטי דתית. מי שהמוסד קיצוני מדי לטעמו שיבחר ללמוד במוסד. אחר. אילו הבחורה היתה לומדת בבית הספר של בית יעקב היא לא היתה מושעית לשבועיים, אלא עפה לצמיתות. במערכת האיזונים של האולפנה נראה לי שנהגו עימה במידת הרחמים.

0 points
וכך, בדיוק כך, היא תנצח בתחרות.
10:38 29.01.13 | ארתור

ללא תוכן

0 points
אני חושב שאין הבדל גדול
09:04 31.01.13 | חילוני

נסו לחפשם בהצגות תיאטרון ותראו מעט מאד מהם, חפשו אותם בקונצרטים וכמעט לא תבחינו בהם חפשו אותם בהופעות רגילות שכל ישראלי נורמלי הולך מידי פעם ולא תמצאו אותם .
מסקנה : מלבד יוצאי דופן הדת דואגת לעשות ממאמינה
אנשים חשוכים.

0 points
איראן זה כאן? אופיר, את מקסימה.אל תוותרי
10:56 29.01.13 | חילוני שפוי

אופיר יקרה. כל כך נהניתי לראות את הופעתך המכובדת. נערה מקסימה עם קול נהדר ששרה את שירי ארץ ישראל היפה. אל תוותרי לקיצוניים. המשיכי בדרכך ומבחינתי את המנצחת של העונה.

0 points
אחת היפות בארצינו!!!!! ועדינות מושלמת!!!!
11:39 29.01.13 | ארז

ללא תוכן

0 points
בדיוק!
12:20 29.01.13 | סטודנטית דתינ

מסכימה עם כל מילה. הדתיים של היום התחרפנו לגמרי.

0 points
גם להלכה הרבה פנים
13:13 29.01.13 | מישי

האיסור ההלכתי הזה אכן קיים אך עיון המקורות ההלכתיים שלו מראה שהוא ממש אינו חד משמעי כמו הלכות רבות. הלכה, בניגוד לדיעות חרד"ליות מודרניות היא דבר שמשתנה עם הזמן והעולם. דווקא בדורות קודמים שהחברה הייתה הרבה יותר שמרנית ההלכות היו במקרים רבים הרבה יותר מתירות ומתחשבות.

0 points
"העובדה שהיא שרה היא בניגוד להלכה"
19:17 29.01.13 | אור שמח

התורה לא אוסרת על נשים לשיר או לרקוד, התנ"ך מלא בתאורי נשים מחוללות או שרות, מי לא מכיר את שירת מרים ואת שירת דבורה. הנשים הופיעו והגברים הריעו להן. "קול באשה ערווה" בפירוש אינו אוסר על האשה הדתית לשיר, הוא אוסר על גברים אדוקים מאד להקשיב לשירת נשים, דתיות כחילוניות. זה הכל. ועוד משהו. אפשר להיות אשה דתית ושומרת מצוות גם בלי ללמוד באולפנה.

0 points
זה יגמר רע
09:55 30.01.13 | דתי עצוב

ההקצנה הדתית הזו נותנת אולי תחושה מזוייפת זמנית של חוזק אולם ככל שתבנה חומה גבוהה יותר הניפוץ שלה רק יגדל. כל הרחקה של התמודדות מעבר לגבולות הסביר (צניעות זה חשוב אבל מה צנוע יותר? שיער מכוסה חקית במטפחת או פאה באלפיים דולר? מכנסיים רפויות עד הקרסול או חצאית פעמון עד מתחת לברך?) רק מרחיקה אנשים וגורמת לנפילה קשה יותר כשההתמודדות תגיע. גנים נפרדים? איסור צריכת תרבות המערב? במקום לאסור תלמדו להתמודד, במסגרת ההלכה כמובן.

0 points
כל מילה בסלע !!!
10:53 30.01.13 | טל כ.י

רחל, מאמרך פשוט נכון!
אופיר מדהימה ומצמררת ואני נהנית מאוד להאזין לשירתה.
אין שום סיבה שנערה לא תוכל לשיר על במה. ובמיוחד זמיר שכזו.
האופלנה עושה לה עוול ועל כך היא ראויה לגנאי חמור.

0 points
כל אחד נפש חיה כשלעצמו
13:14 30.01.13 | א.א.

אני מאד מסכים עם מאמרך, וגאה בכך שיש עוד אנשים כאלו שמוכנים להשמיע את דעתם בציבור גם אם היא לא רווחת או נחרצת, ישר כח!
אני חושב שאופיר מרגישה כל כך מחוברת לדת שלה ולאותה דת שכולנו חולקים גם אם במידות שונות עד כדי כך שהיא יודעת גם מה הגבולות שלה. כל אחד אחת בתור אדם עצמאי במדינה דמוקרטית רשאי וצריך לחשוב לעצמו! כל הכבוד לאופיר על צעדה הנועז, ואני מקווה שההשעיה לא הרתיעה את כל חברותיה אלא להפך, פקחה להן את עיניהן - לראות שיש עולם שלם בחוץ! אם יש אנשים שחושבים שדרך של מישהו אחד היא לא הדרך שהם היו רוצים לבחור בחייהם, בסדר גמור, אבל למנוע מאחר את דרך חייו - לא בא בחשבון!

0 points
צודקת.
10:46 31.01.13 | אניבת

גם מבחינה הלכתית- האיסור הוא לא על האשה לשיר, האיסור הוא על הגבר לשמוע.
לא רוצה לשמוע? התכבד וסגור את הטלויזיה שלך כשמשודרת תוכנית בה שרות בחורות.
חברה שלי, מסורתית שהוריה שלחו אותה לאולפנה צבעה את השיער שלה לצבע אדום והושעתה לשבועיים. וזה היה לפני 15 שנה- ככה שלא מפתיע שעכשיו על שירה מרחיקים.
בעוד עשור, כשהנורמה תהיה מדרכות נפרדות, ירחיקו על הליכה בעיר חילונית לפני שקיעה(ותוך כדי גם ירחיקו בכלל המוני אנשים מיהדות).

ולחילוני ה׳נאור׳ מאחת התגובות מעלי- תפתח את העיניים, או תגדיל מספר.

0 points
הממסד הדתי רואה שמתקרבים, אז מרחיק!
00:29 01.02.13 | כי אז מה יהיה ההבדל בין דתיה לחילונית?

ללא תוכן

0 points
הכי מחופשות באתר