הכל בגלל כותרת אחת מפוצצת
קחו את הילדים למוזיאון
אפס בזוגיות
סמל המין הראשון
הסרוגייט שלי העניקה לי מתנה לנצח
כשעבריין מין מורשע משנה את שמו
חלומות מתוקים
החלום ושברו
לחיות את החלום
אמביציה בלונדינית
חזרה מהתופת
"יכולתי להיות אמא נהדרת, אבל לא בכל מחיר"
חשוד בעבירות מין? הביתה!
רכב העתיד
ילד של אמא, גם בגיל 40
גברות ומשרתים
איך נושמים נכון?
X

0
0
SHARES

שאלנו סופרים, עורכים בהוצאות ספרים ובלוגרים מובילים, מהו ספר המתח המומלץ שלהם.

 

הרשימה מעניינת, מגוונת, ומותחת ביותר, אם יורשה לנו להעיר.

 

קריאה נעימה !

 

 

*המלצות נוספות יתקבלו בשמחה,

בדף הפייסבוק של onlife.

פשר הלילה

"פשר הלילה"

מאת: מייקל קוקס

 

ממליצה: מיכל שלו, סופרת

 

זהו רומן מתח היסטורי המתרחש במאה ה - 19 בלונדון. הסיפור מתחיל בזה שהגיבור - אדוארד, רוצח אדם אקראי וחף מפשע. בהמשך, מספר אדוארד את הסיפור שלו, אך רק בסוף הספר אנחנו מבינים למה הוא רצח בעצם.

 

זה ספר שמזכיר את דרמות המתח האנגליות שמשלבות בסיפור את לונדון, התמזה, רציחות לא פתורות ואפלוליות. הסיפור פורש יריעה רחבה על אותה התקופה וממש סוחף לתוכה. יש פה גם סיפור מאוד נוגע ללב על ילד שהגורל לא האיר לו פנים, כאשר דרך זה - מבינים למה הוא הורג. יש פה עיסוק עמוק בנפש האדם, בטוב והרע ברמה מורכבת.

 

הספר כתוב מצוין, ברמה גבוהה מאוד ומתוחכמת.

אדום החזה

"אדום החזה"

מאת: יו נסבו
 

ממליצה: אביגיל בורשטיין, מתרגמת וכותבת הבלוג "אותיות, סימני פיסוק ורווחים"

 

"אדום החזה" כתוב על פי מיטב חוקי הז'אנר. הארי הולה, הבלש הנורווגי, הוא גבר שובה לב עם יצר הרס עצמי וחיבה לאלכוהול.

 

הנבלים מנוולים, הנשים יפות וחכמות! וחזקות! ומחזיקות במשרות בכירות! (כיפאק לנורווגיה), הנופים זרים וצוננים והבירה זורמת כמים. אבל נסבו לא נופל לקלישאות, ומשכיל לרקוח מהחומרים האלו עלילה מתוחכמת ותפניות מפתיעות ומענגות.

 

אם חשבתם ש"נערה עם קעקוע דרקון" היא פסגת ספרות המתח הסקנדינבית, תגלו שיו נסבו הוא מה שסטיג לרסון היה רוצה להיות. בחוכמה ובעדינות ובלי מפלים של דם, זרע ודמעות - הוא מעורר מתח ומטיח ביקורת חברתית נוקבת בחברה הסקנדינבית הזחוחה.

רשע מושלם

"רשע מושלם"

מאת: אלכס קאוה

ממליץ: חגי ברקת, עורך בהוצאת "דני ספרים"

הרוצח הסדרתי רונלד ג'פריס הוצא להורג ולקח עמו אל הקבר אמת נוראה, שאיש לא היה מוכן לשמוע. שלושה חודשים מאוחר יותר נמצאת גופה של ילד, שנרצח באותה שיטה שבה נרצחו קורבנותיו של ג'פריס. האם הרוצח האכזרי קם לתחייה, או שמא רוצח "חקיין" תפס את מקומו?

 

השריף ניק מורלי אינו מסוגל לנהל לבדו את החקירה בפרשה המטילה פחד על העיירה פלאט סיטי, נברסקה. הוא מזעיק לעזרתו את מאגי אודל - סוכנת אף.בי.איי המצטיינת ביצירת פרופילים פסיכולוגיים של פושעים מסוכנים. אלכס קאוה מגישה לקורא הישראלי ספר בכורה שכולו רכבת הרים של מתח וסכנה בלתי פוסקים, במרכזו ניצבת הסוכנת מאגי אודל - דמות מפתיעה בחוזקה, אך עם זאת פגיעה ואנושית להפליא.

 

בין כל ספרי המתח הבנאליים המציפים את השוק, הספר הזה תפס אותי בחדות האבחנה שלו ובבניית הדמויות השלמה שאינה אופיינית לספרים מעין אלה. והבלשית אודל היא באמת דמות נהדרת.

חבלים וצלבים

"חבלים וצלבים"

מאת: איאן רנקין

 

ממליצה: הבלוגרית "קואלת ספרים"

 

ג'ון ריבוס הוא בלש במשטרת אדינבורו. כמו הרבה בלשים אחרים הוא מעשן ושותה, גרוש מאשתו ולא טיפוס חברתי במיוחד. שתי ילדות נחטפות ונרצחות באכזריות וילדה שלישית מוגדרת כנעדרת. אם המשטרה לא תמהר למצוא אותה, גורלה עלול להיות זהה לקודמות. ג'ון ריבוס, כאמור, מועבר לטפל בתיק הזה ועושה את מירב המאמצים לעלות על עקבותיו של אותו רוצח מסתורי. בנוסף לכל זה, ריבוס מתחיל לקבל כל מיני הודעות מצמררות מהרוצח - מכתבים עם משפטים סתומים, חבלים עם קשרים וצלבים שעשויים מגפרורים.

 

זה ספר מתח קלאסי לכל אוהבי CSI. הספר ממש מותח, עם לא מעט פסיכולוגיה וסודות אפלים שמתגלים לאט. קראתי כבר ספרי מתח יותר מזעזעים ויותר מצמררים, אבל רנקין בהחלט עושה את העבודה כמו שצריך והשאיר אותי במתח לאורך רוב הספר עד לסופו. ספר מומלץ שנקרא בקלות ובמהירות. הפרקים לא ארוכים, עובדה שהיא תמיד מבורכת והעלילה קולחת.

בדם קר

"בדם קר"

מאת: טרומן קפוטה

ממליץ: דרור משעני, עורך ספרות המקור והמתח של הוצאת "כתר"

 

"בדם קר" הוא אמנם לא ספר מתח במובן המקובל - רוב קוראי הספר הזה ידעו "whodunit" עוד לפני שהתחילו לקרוא אותו, או עמודים אחדים לאחר תחילתו - אבל זה ללא ספק אחד הספרים המותחים שנכתבו אי פעם.

 

ספרו העמוק והמצמרר של טרומן קפוטה, שפורסם לראשונה ב - 1966, מבקש לתעד, שלב אחר שלב, את אחת מפרשיות הרצח האכזריות בתולדות ארה"ב: הטבח של בני משפחת קלאטר בחוותם בקנזס ב-1959, המצוד אחר הרוצחים, תפיסתם והוצאתם להורג.

 

אף שהסוף ידוע מראש, קשה לחשוב על ספר נוסף שלוכד כך את קוראיו ולא משחרר אותם אלא בעמוד האחרון (ובעצם גם אחרי העמוד האחרון קשה להשתחרר). 

ילד 44

"ילד 44"

מאת: טום רוב סמית

ממליץ: דרור משעני, עורך ספרות המקור והמתח של הוצאת "כתר"

 

"ילד 44", מספרי המתח המצליחים בעולם בשנים האחרונות, איננו רק ספר מתח. זהו רומן היסטורי המשחזר את אווירת הטרור של השלטון הסטליניסטי בברית המועצות. ושוזר בה עלילה בלשית אפלה ומורכבת.

 

העלילה נפתחת בגופה של ילד הנמצאת על פסי רכבת ליד מוסקבה - ובחוקר בלתי נשכח, לב דמידוב, שמסרב להאמין למה שטוענות הרשויות - שבברית המועצות של סטלין אין פושעים ואין מעשי פשע.

 

הספר זכה בפרס "דוקרן הפלדה" היוקרתי, למותחן הטוב ביותר לשנת 2008. ובקרוב (מאוד) יראה אור בהוצאת "כתר" ספר ההמשך - "הנאום הסודי".

לאורה - המקור

"לאורה - המקור"

מאת: ולדימיר נבוקוב

ממליץ: מערכת "ידיעות ספרים"

 

ספרו האחרון של ולדימיר נבוקוב, אשר למרות בקשתו לשרוף את כתב היד לאחר מותו ב-1977 החליט בנו והמוציא לפועל של צוואתו, דמיטרי נבוקוב, להוציא את הספר לאור.

 

הספר מתאר את מערכת היחסים בין פיליפ וילד, אקדמאי מבוגר ועב בשר, לאשתו הפתיינית והמצודדת פלורה.

 

כפי שמשתמע מכותרת המשנה שלו - כיף למות - הוא עוסק במוות ובמה שמשתרע מעברו השני, תמה מרכזית בכתיבתו של הסופר.

להפנט את מריה

"להפנט את מריה"

מאת: ריצארד באך

ממליצה: דורית מכבי, הוצאת "אופוס"

סיפורו של ג'יימי פורבס, מדריך טיס במקצועו, המסייע לאישה אלמונית להנחית את המטוס שהטיס בעלה בטרם אבדה לו הכרתו. ג'יימי ממשיך בדרכו מבלי להקדיש לכך רגע של מחשבה, מאחר ועבורו זאת פעילות שבשגרה. לאחר שמתפרסמת כתבה - בה מספרת האישה, כיצד הופיע זר במטוס והפנט אותה עד שנחתה בבטחה על הקרקע, פוגש ג'יימי באישה מסתורית המדריכה את צעדיו ומזכירה לו התנסות בהיפנוזה בהיותו צעיר.

המפגש מוביל אותו להתמודדויות מול התעלומה הגדולה ביותר: כיצד כל אחד מאיתנו בורא, צעד אחר צעד, את העולם הסובב אותנו.

בספר אנו פוגשים את תפיסות העולם של ריצארד באך, הנוגעת ליכולת האדם להוציא מהפועל אל הכוח, ולהאמין שביכולתנו לפעול גם שלפנינו עומדים קירות. מעבר לזה, זהו סיפורו של איש בודד המנסה למצוא את דרכו ולהחזיר את הביטחון לחייו. ספר שממשיכים לחשוב עליו גם אחרי שסוגרים את הדף האחרון.

צורת המים

"צורת המים"

 מאת: אנדריאה קאמיליירי

ממליצה: שירי לב-ארי, לשעבר מבקרת הספרות של "הארץ"

 

קודם כל - העלילה מתרחשת בסיציליה, זה כבר מקסים א-פריורית. הספר שיצא לאור בעברית לפני כמה שנים ולא זכה כמעט לתשומת לב בישראל - הוא הראשון בסדרת ספרי בלש מצליחים שכתב קאמיליירי, ובמרכזה חוקר המשטרה מונטאלבאנו. גופתו של איש ציבור ידוע נמצאת בתנוחה מביכה באיזור של פשע וסמים. במקום שבו פוליטיקאים ופושעים הם כמעט מילה נרדפת, מונטאלבאנו מתעקש לחקור.  

הכתיבה חכמה, שנונה וזורמת, וכמו בכל רומן בלשי או סדרת טלוויזיה בלשית, גם כאן הגיבור הוא טי-פוס, זאב בודד אך רגיש, שלטובת המין האנושי הוציא את עצמו מן החיים השוטפים של בני האדם הנורמטיביים, לטובת שיטוטים ליליים, אלכוהול זמין ורדיפה אחר הצדק.

בסוף הספר - בונוס למיטיבי לכת - מתכונים מהמטבח הסיציליאני. הספרים של קאמילירי זכו למיליוני קוראים בעולם וסביבם קמו גם מועדוני מעריצים. ספר נוסף בסדרה שתורגם לעברית הוא "מהלך הסוס". בקצרה: לאוהבי התרבות האיטלקית והספרות הקלה-אך-המכובדת.

משפט חוזר

"משפט חוזר"

מאת: ליעד שוהם

ממליץ: אמנון ז'קונט, סופר ועורך ספרים

 

אני אוהב את הספר בעיקר בשל ההתבססות של ליעד שוהם בז'אנר המותחן המשפטי בסגנון ג'ון גרישם. אני מאוד מתרשם מן ההעמקה של הסופר  בתוך המניעים של הגיבורים שאותם הוא כותב. אם הספר הראשון של ליעד היה ספר מתח טוב אבל לא ממש מעמיק, "משפט חוזר" הוא ספר מעמיק מאוד, המייצג באופן מאוד נכון את המניעים של כל הגיבורים. הוא גם משקף מורכבות אנושית ופסיכולוגית - כיוון שהקונפליקט המרכזי בספר הוא הקונפליקט של טובתו של בן לעומת טובתו של אב. אותו קונפליקט אבהי נצחי - מתגלגל אל הספר ומשולב בהמון רגש אנושי.

 

הספר גם מציע לקוראים סקירה מדויקת של הווי משפטי מרתק, והקורא לומד דרכו המון על המערכת המשפטית הישראלית. אני אישית מצאתי את עצמי מבין הרבה יותר את כרוניקות המשפט הישראלי עליהם קראתי בעיתון בפרשות שונות, בעקבות הספר.

1 מתוך 11

הכי מחופשות באתר