ארזתם לבד?
החברה הישראלית שמסקרנת את העולם
בדרך לחופה עוצרים בדייט
שווארמה טבעונית: האופציה ההומנית ליום העצמאות
העם בלי הגולן
ילדים זה שמחה, וגם מלא בלגן
לידה: הדור הבא
קול דמי אחיך צועקים אליי מן האדמה
יפהפייה, בכל גיל
עדות שמיעה
עם סרטן השד נפרדתי מ-3 איברים שמאוד אהבתי
גם להם מגיע
כשגילו לי את הסרטן
בית ספר בשידור חי
כתב אישום כנגד רופאה על ביצוע מילת נשים בילדות
הטרגדיה הכפולה של ברברה
החופשה הבאה שלכם
X
Forbes Woman

הוצאתם את הסוכר מהתפריט? לא בטוח שזה יהפוך אתכם לבריאים יותר

0
0
SHARES

מחקר חדש קובע כי ההנחיות הנוגעות לצריכת סוכר מבוססות ברובן על דעות קדומות, ואינן משקפות את השפעותיו המלאות. ומה לגביי ממתיקים מלאכותיים?

המהפכה התזונתית בשנים האחרונות שמה לה למטרה לצמצם את צריכת הסוכר באופן משמעותי. אך מחקר שפורסם השבוע ב-Annals of Internal Medicine מערער על כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים בנושא. החוקרים בחנו 9 המלצות בריאות לציבור בנושא סוכר, וניתחו את הנתונים שעליהן התבססו ההמלצות. הם הגיעו למסקנה כי הרבה מהמחקרים מבוססים על דעה קדומה ומשתמשים בנתונים לא רלוונטיים או נעדרי שקיפות בהתייחס לאינטרס האישי של כותב המחקר ומקור המימון שלו.

 

עם זאת, המבקרים טוענים כי המחקר בוצע על ידיILSI  (המכון הבינלאומי למדעי החיים), שממומן על ידי חברות כמו קוקה קלה, סטארבקס ומפעל השוקולד הרשי, ודירקטוריון הארגון נבחר על ידיהן. מריון נסטלה, פרופסור לתזונה ובריאות הציבור באוניברסיטת ניו יורק, ומומחים נוספים טוענים שזאת סיבה טובה לפקפק באמינות המחקר, במיוחד בגלל שהרבה ממצאים שמראים קשר בין סוכר וסכנה לבריאות לא הוכנסו למחקר. "זה יוצא הישר מספר ההוראות של תעשיית הטבק - הטל ספק במחקר", אומרת נסטלה, "זאת דוגמא קלאסית לאיך התעשייה מממנת דעה קדומה. זה מביש".

 

 

תעשיית הסוכר נמצאת בשנים האחרונות במאבק, כשהקשר בין סוכר ובעיות בריאות כמו מחלות לב, סוכר וסרטן, באים לידי ביטוי באופן מובהק במחקרים מדעיים. אך כותבי המחקר לא טועים לחלוטין. לטענתם, חלק מהבעיה היא לא רק שאנחנו אוכלים יותר מידי סוכר וצריכים להפחית כמויות, אלא שלעתים קרובות אנחנו מחליפים אותו בדברים שמזיקים באותה מידה, כמו עמילן או פחמימות מעובדות.

 

ברדלי ג'ונסטון, כותב המחקר, כתב בהודעה לעיתונות כי "אנחנו יודעים שזה בריא ומומלץ להגביל את צריכת הסוכר שלנו, אבל השאלה היא באיזה מידה, ובמה אנחנו מחליפים אותו?"


מחקר אחר בנושא מציע להחליף את הסוכר בתחליפים מלאכותיים, שלא בהכרח משפיעים לטובה. למעשה, מחקר שפורסם לאחרונה מתייחס לסוגיה הזאת ומראה כי הגוף מפצה את עצמו כשאנשים שותים משקאות עם ממתיקים מלאכותיים במקום משקאות ממותקים בסוכר. אנשים ששתו משקאות עם סוכרזית או סטיביה, צרכו את אותה כמות קלוריות שצרכו אלו ששתו משקאות עם סוכר.

 

 

"האנרגיה שנשמרת מהחלפת סוכר עם ממתיק מלאכותי פוצתה במלואה בארוחות העוקבות, ולכן אין הבדל בצריכת האנרגיה הכוללת במהלך היום בין הממתיקים השונים", אמר החוקר הראשי סיו לינג טיי. "נראה שמקורם של ממתיקים, בין אם הם טבעיים או מלאכותיים, לא שונה בהשפעה שלו על רמת הגלוקוז אחרי הארוחה וצריכת האנרגיה במהלך היום. מחקר קודם בנושא מראה שהממתיקים לא מרמים את הגוף והוא נוטה לחפש את הקלוריות במקורות אחרים.

 

המחקר החדש לא טועה - חשוב לזכור עם מה אנחנו מפצים כשאנחנו מורידים את צריכת הסוכר. אם אנחנו מחליפים סודה במיץ פירות, או מאפים עם צ'יפס, ההבדל אינו משמעותי, אך זה עדיין לא מספיק כדי לשנות את ההנחיות הקיימות. הסוכר לא טוב לגוף שלנו בכמה רמות ולכן אנחנו צריכים להמשיך במאמצים שלנו להפחית אותו, אך באותה מידה חשוב לדעת מה אנחנו צורכים במקומו, ולוודא שאנחנו לא מחליפים אותו עם משהו רע באותה מידה.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

לכתבות נוספות בפורבס ישראל:

באיזה ישוב ישראלי ממוצע השכר הגבוה ביותר, נכון לשנת 2016?

חפשו את התשובה באתר forbes.co.il וקבלו מנוי חינם למגזין

סמנו את התשובה הנכונה:

'); }, iframe_fade_in_time); });