בזמן שהתקשורת מנהלת מלחמות בין הרזות לשמנות ולהיפך, אני נקברת פה בדמעות מול הטלוויזיה. איך הפכנו לחברה שלא רואה את הפרט, לא זוכרת להיות אנושית והפכנו לדיקטטור של דחיפת אפים לטוכעסים של אחרים, רק לצורך הרגשת עליונות לרגע?

 

עוד באון לייף: 

 

זה התחיל אצלי לפני 30 שנים. נולדתי שמנה ואבוי, גם גדלתי שמנה למרות כל הדיאטות, הדיאטניות, חוגי הריקוד והחינוך לחיים בריאים. לא גדלתי שמנה כי ישבתי כל היום עם במבה ושוקלד מול הטלויזיה. גדלתי שמנה מסיבותיי האישיות. והינני היום, בת 30, מתפקדת למרות כל הנבואות השחורות של הדיאטניות, מתרוצצת בין 15 ל-19 שעות ביממה, פעילה, חייכנית ובריאה כמו שור, פרט לצינון מעצבן שתקף אותי לפני כ-3 שבועות.

 

אתמול, אחרי חודשים של עבודה 24/7 לקחתי לי ערב חופשי. ערב כזה של שקט, של להימרח מול הספה ולצפות קצת בטלוויזיה, להתעדכן בכל הריאליטי ושאר התוכניות שאני מכירה מפוסטים בפייסבוק. תכננתי ערב מהנה ורגוע, אבל מהר מאוד מצאתי את עצמי עם טישו, מייבבת אל הכרית, כי לא רק גברים בוכים בלילה, גם אני.

 

 

רוני סילבר

 

זה התחיל כשצפיתי ב"הישרדות" ועומר רוזן הצהיר שהוא לא יוצא עם בנות שאמא שלהן מלאה, המשיך עם שי חי ב"האח הגדול" שהסביר לדודו כהן עד כמה מוזנח, לא בריא ובאופן כללי מחריד הוא כי אינו רזה, והסתיים במתמודדת רוני סילבר מ"הכוכב הבא לאירוויזיון", שסיפרה שעד לפני הצבא הייתה ילדה שמנה ומנודה חברתית ולכן החליטה לפני הצבא לרזות ולפתוח דף חדש כדי שיהיו לה חברים.

 

פה נשברתי. זה גמר אותי. איך יכול להיות שאנשים מחנכים את הילדים שלהם להיות שטנים קטנים? מדוע אסור להציק לילדה עם העור השחום אבל לשמנה כן? מדוע לנדות ילד בכסא גלגלים זה אסור אבל שמן כן? מדוע כל גזענות אינה ראויה ומקובלת בשום צורה אבל שמנופוביה כן?

 

ולא, שלא תבינו לא נכון, אני לא מעודדת להשמין בדיוק כמו שאני לא מעודדת לרזות. אני בסך הכל מנסה להבין איך הפכנו לחברה שלצורך קידוש הרזון הקיצוני (שאגב, מחקרים הוכיחו שהוא הופך מיום ליום למיעוט גם בארצנו וגם בעולם) אנחנו דורסניים כלפי כל מי שהוא לא סקיני?

 

שי חי

 

יש לי חלום הזוי כזה, שכולם יחיו פה בכיף במדינה. יש כל כך הרבה קשיים יומיומיים שאיני מבינה את אנשי המלחמה, אותם אנשים שמרגישים צורך להגיב על כל משהו ששמנה כותבת בהערות פוגעניות, מטומטמות וחסרות רלוונטיות כמו "זה מכוער, לא אסתטי ולא בריא". יש לי חלום שאותם אנשים רזים ושמנים כאחד, יפעילו את הדבר הזה שנקרא מוח ויחשבו רגע בעצמם, לא בגלל מה שמכרו להם בפרסומת, בספרי הילדים או אצל הרופא (יעידו על כך מאות האנשים שהגיעו עם כאבי אוזניים או שבר בזרת ושמעו שהם חייבים דיאטה). יש לי חלום שאנשים בוגרים יגיבו בצורה ראויה ויחנכו את עצמם ואת ילדיהם לסבלנות וסובלנות, לקבלת השונה ולאי שפיטה. כן, חלום הזוי שכזה. חלום שכל כך רחוק מאיתנו, שנות אור. מאסתי בתגובות שמספרות לי שאני מכוערת, דוחה, לא מוצלחת וחולה. צר לי יקיריי, אני יפהפייה, נהדרת, סופר מוצלחת (אפילו קיבלתי כמה הוכחות השנה) ובריאה. אולי לא לפי הפרמטרים הצרים שלכם, אבל בריאה לחלוטין לפי כל פרמטר חשוב.

 

מאחלת לכולם לראות כל אדם באשר הוא ולא באשר מידת מכנסיו, כי מי שמעיר על מראהו של אדם שידע שהשיפוט הפשוט והעלוב הזה יכול לחזור אליו ברגע, הרי אף אחד פה הוא לא תמונה מרוטשת של דוגמנית.

 

ועד שהחלום שלי יהפוך למציאות ואנשים יפסיקו להרגיש בנוח להשתלח בכל שמנה על היותה שמנה, אני רוצה לפנות לנערות. אתן דור העתיד. לא משנה מה אמא שלכן או חברה שלכן או מישהו בבית הספר אומר לכן, תדעו שאתן יפות כמו שאתן ותדעו שאסור לאף אחד בעולם לגרום לכן להרגיש לא ראויות, לא מוצלחות או לא טובות. וזה לא משנה אם זה בגלל המשקל שלכן, האף שלכן או הרגליים שלכן. מצאו את הכוח שלכן לקבל את עצמכן באמת, לאהוב את עצמכן ולהתייחס אל עצמכן ואל גופכן בכבוד. אל תתנו לאף אחד להשפיל אתכן, לנדות או להקניט אתכן בגלל המראה שלכן. וגם אם זה קורה, תדעו שהבעיה היא לא בכן. זו גזענות ולכן אין שום סיבה שבעולם שתשנו את עצמכן בגלל שמישהו אחר אמר, כי אל תדאגו, גם אחרי שתשנו ימצאו על מה להקניט אתכן. תהיו נאמנות לליבכן, תהיו מי שאתן כמו שאתן. אם משהו מפריע לכן (לא לאחרים, לכן!) קומו ועשו שינוי, אבל בצורה שטובה ונכונה לכן, כי מה שטוב לי לאו דווקא יהיה טוב לך ולהיפך. אנחנו שונות - כולנו, וזה חלק עצום מיופיו של העולם. ותזכרו - אף אחד לא שווה שתסתירי את החיוך שלך.

העתיקו קישור שתפו בפייסבוק שתפו במייל שתפו ב-Whatsapp