לפני לא יותר מ-7 שניםAirbnb  עוד הציעה למשתמשים בה רק מיטות מתנפחות וחללים משותפים, כשהמתחרה המרכזי שלה היה אתר אירוח התייריםcouchsurfer.com.  מאז, החברה, ששוויה הוערך לאחרונה בכ-30 מיליארד דולר, התרחבה למגוון רחב של נכסים, בהם בתים שלמים, דירות, חדרים פרטיים, טירות, סירות, אחוזות, בתים על העץ, אוהלי טיפי, איגלואים, איים פרטיים ונכסים נוספים. נכון להיוםAirbnb  מציעה 2.3 מיליון רשומות נכסים שונות במערכת שלה. כתוצאה מכך החברה הפכה לערוץ פעילות מרכזי עבור משקיעי נדל"ן, שמרביתם שוכרים מיליונים מנכסי החברה ומשכירים אותם מחדש (סאבלט).

 

ככל שהרגולציה סביב פעילות החברה הולכת ומתהדקת בניו יורק ובמספר ערים נוספות ברחבי ארצות הברית, רצינו לבדוק - מי הן הערים הטובות ביותר בעולם לפעול בהן בתור משקיעים.

 

המחקר נעשה באמצעות המידע שבאתרAirdna , חברת מידע שמנטרת את הביצועים שמניבים נכסיAirbnb  ברחבי העולם. באמצעות ניתוח של התפוסה, העלות הממוצעת ללילה והרווח שמופק מיותר מ-4 מיליון נכסים להשכרה לטווח קצר, Airdna מאפשר לנו לזהות הזדמנויות להשקעה בנדל"ן שמניבות רווחים בשיעורים גבוהים מאוד.

 

 

Airbnb  יצרנה אקוסיסטם של סטארט-אפים, כמוAirdna ,Guesty  ו-BeyondPricing המנסים לעשות כסף מהצלחתה של החברה כשהם מציעים שירותים למארחים ולמתארחים, ששניהם הולכים והופכים למתוחכמים יותר באופן שבו הם מתפעלים את הנכסים המושכרים שלהם, וברמת הציפיות שלהם מהשהייה בנכסים המושכרים.

 

ברצלונה מובילה נכון להיום את הרשימה עם 278% החזר השקעה(ROI) , אולם, יתכן שהרגולציה היא שעומדת מאחורי ההחזרים האדירים הללו. לפי סקוט שטפורד, מנכ"לAirdna , "ישנה קורלציה ישירה בין מספר הנכסים המושכרים שלAirbnb  בעיר מסוימת לבין רווחיותו של הנכס הממוצע. המארחים שלAirbnb  מתרחבים בזריזות לניהול של מספר יחידות לאחר שחוו הצלחה מוקדמת עם יחידה אחת. הנכסים הרווחיים ביותר של החברה נמצאים בערים עמוסות ברגולציה. בהיעדר הצורך לספק בעצמם ציוד ללינה, מתאפשר למארחים שלAirbnb  לגבות שיעורים שווים, או אפילו גבוהים יותר, בהשוואה למלונות".

 

מספר 1 בדירוג. ברצלונה

 

מתודולוגיה: המחקר נעשה בקרב 25 הערים עם מספר הנכסים הרשומים הפנויים הגבוה ביותר בעולם. עלות השכירות הממוצעת של דירות עם חדר שינה אחד חושבה באמצעות האתרNumbeo . החזר ההשקעה(ROI)  חושב באמצעות השוואה בין העשירון העליון של ההכנסות מדירות עם חדר שינה אחד בכל עיר, ובין מחיר השכירות הממוצע לדירות כאלו באותה העיר.

 

מבין 25 הערים המובילות הללו, את המקום ה-22 תופסת תל-אביב שלנו. כשזוכרים כי נכסיAirbnb  מנוהלים ביותר מ-34 אלף ערים, אין ספק שזה מקום גבוה מאוד. שכר הדירה החודשי הממוצע בעיר בנכסי החברה גבוה למדי ועומד על 1,129 דולר (כ-4,300 שקל). הנכסים התל אביביים שלAirbnb , שהתפוסה בהם עומדת בממוצע על 65%, יניבו למשקיעים בהם החזר השקעה בשיעור של כ-110%, שיעור נאה מאוד אמנם, אך בשוק הנדל"ן הישראלי, ובוודאי בזה התל אביבי, לא בטוח שהוא חריג בהשוואה לסוגי נכסים אחרים.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

לכתבות נוספות בפורבס ישראל:

העתיקו קישור שתפו בפייסבוק שתפו במייל שתפו ב-Whatsapp