נתחיל מהסוף: לאחר יותר מ-60 שנה הצלחנו להביא לשינוי התקנה של חוק העגלות ומעכשיו מחיר כרטיס לעגלה הוא  מחצית הסכום. נכון יש לנו עוד דרך אבל אחרי מאבק שקט ועיקש הצלחנו לשנות משהו לטובת הורים.

 

מאז שהפכנו לאמהות, הפריעה לנו העובדה שגובים עבור נסיעה באוטובוס עם עגלת תינוק פתוחה מחיר של נוסע מבוגר. תמיד אמרנו שיום יבוא וננסה להביא לביטול תשלום זה.

 

עוד בonlife

 

תשלום על עגלה פתוחה באוטובוס הוא תקנה מנדטורית מ-1946 שבאה מאחר שהאוטובוסים היו צרים וקטנים והעגלה תפסה מקום ולכן צריך לשלם עליה.

 

כשמקפלים את העגלה, לא צריכים לשלם כלל, ולכן רוב ההורים מקפלים את העגלה. קיפול העגלה תוך כדי נסיעה הוא מסוכן מאד כיון שנדרשת אקרובטיקה לקפל את העגלה, להחזיק את התינוק, להושיב את שאר הילדים, לשלם לנהג וכל זה תוך כדי נסיעה כאשר בדרך כלל מדובר על נסיעה קצרה מאד לדוגמא לגן של הילד יחד עם התינוק.

 

בנוסף, העגלה המקופלת שקופלה בעמל רב ובסיכון עצום לתינוק ולאמו תופסת ברוב המקרים את אותו המקום באוטובוס כך שאין בקיפול העגלה משום חסכון במקום.

כל אחת מאיתנו חוותה אירוע שגרם לנו להתחיל לפעול על מנת להביא לשינוי תקנה זו:

 

מאיה, תושבת ירושלים, אם לשלושה ילדים, נסעה בזמן חופשת הלידה עם בתה השלישית באוטובוס לקניון. הילדה ישנה בעגלה הפתוחה שלה (לאחר ששולם עבורה כרטיס נסיעה מלא)  ולידה נאבקה אישה מבוגרת לקפל את עגלת נכדתה תוך כדי נסיעה וכמעט נפלה. מקרה זה, אינו נדיר, כשמנסים לקפל את העגלה אך הוא הביא לכך שבאותו יום מאיה החליטה לפתוח עצומה באינטרנט ופרסמה אותה בכל מקום אפשרי.

 

קארין, תושבת גבעתיים, אם לשני ילדים, נסעה באוטובוס ביום גשום וסוער כשבתחנה עלתה אימא עם עגלה ובתוכה תינוק ישן. הנוסעת הגישה לנהג תשלום עבור כרטיס נסיעה עבורה והנהג דרש ממנה לשלם כרטיס גם עבור העגלה במידה והיא נשארת פתוחה. האם, שלא רצתה להעיר את בנה ולא היה ברשותה כסף נוסף עבור העגלה, ניסתה לדבר אל ליבו של הנהג אך הנהג התעקש וביקש ממנה לרדת מהאוטובוס.

 

באותו הרגע, קארין התערבה ושילמה לנהג עבור העגלה של האישה הזרה על מנת למנוע מהנהג להוריד את האם ותינוקה מהאוטובוס. אירוע זה הביא לכך שבאותו יום קארין פנתה למשרד התחבורה על מנת להבין את התקנה.

דרכנו נפגשו לאחר שקארין חתמה על עצומה בנושא ופנתה למאיה על מנת להגיע ביחד למטרה - ביטול התשלום עבור עגלה פתוחה באוטובוס. 

 

תמיכת ההורים הייתה עצומה. מכל הארץ חתמו הורים על העצומה בדרישה לשנות את המצב. בפברואר 2011 נשלח מכתב למשרד התחבורה בדרישה לבטל את התשלום. במקביל התקשורת התעניינה וכמות החותמים בעצומה הלכה וגדלה.

 

ביחד הקמנו קבוצה בפייסבוק הקוראת לביטול התשלום על עגלה פתוחה באוטובוס. התמיכה הייתה גדולה ונראה כי הנושא הזה איחד אנשים ממגזרים שונים מכל קצוות הארץ. העצומה הגיעה לכ-1500 חתימות והקבוצה מנתה יותר ממאה חברים.

 

הצלחנו להגיע לפינת הבירוקרטיה של דב גיל-הר בערוץ 10 והיום לאור המאבק העיקש שלנו, שנולד הרבה לפני גל המאבקים החברתיים העכשוויים  ניתן לראות כי גם מחאה שקטה נותנת את פירותיה והתשלום עבור עגלה פתוחה באוטובוס הופחת לחצי.

 

אנחנו נמשיך במאבק כדי לנסות לבטל לגמרי את התשלום אך מדובר בהצלחה כבירה שלאחר יותר מ-60 שנה הצלחנו להביא לשינוי התקנה לטובת ציבור הנוסעים באוטובוסים עם עגלות תינוק.

העתיקו קישור שתפו בפייסבוק שתפו במייל שתפו ב-Whatsapp

חם מרחבי הרשת