ירידת המחירים של הכיריים החשמליות והופעתן של כירות גז יוקרתיות וממותגות, צמצמו משמעותית את פערי המחירים בין המוצרים, וניתן כיום למצוא כיריים בכל דרגות המחיר והאיכות. אז מה עדיף - כיריים שפועלות על חשמל או על גז? ככל סוגיה צרכנית - תלוי מי שואל.

 

הזולות שבכיריים החשמליות נעות סביב 1,200 שקל, מחיר הזהה למחירן של כיריים גז מאיכות טובה. מחירי הביניים נעים בין 1,800 - 2,300 שקל, ודגמים יקרים מאוד, החל מ - 3,500 שקל ומעלה.

מחירן של כיריים גז יכול להתחיל גם ב - 200 שקל.

 

ניתן למצוא בחנויות השונות 3 סוגים עיקריים של כיריים

 

כיריים חשמליות כיריים בעלות משטח חימום שטוח המופעלות באמצעות חשמל.

כיריים גז אותן כיריים סטנדרטיות שנמצאות במרבית הבתים, המופעלות באמצעות גז.

כיריים קרמיות המופעלות גם הן באמצעות חשמל, ומתחלקות לשני סוגים: אלו בהן מתבצע החימום רק באזור בו ממוקם המבער ואלו בעלות אלמנט שנקרא אינדוקציה, אשר דורשות שימוש בסירים בלעי תחתית מגנטית המאפשרת את תחילת החימום.

 

מאיר בולקה, ממפעילי בלוג האוכל הפופולרי "ביסטייל", מסביר כי אחד השיקולים החשובים ביותר, במיוחד לבשלנים, הוא השיקול הכלכלי. "הסיבות העיקריות לכך שאין עדיין כיריים חשמליות במסעדות הן עומס החשמל על המקום, עלויות החשמל לעומת עלויות הגז הנמוכות יותר, מחיר המוצרים (כיריים חשמליות יותר יקרות) ועלויות תיקון וחלפים".

זה נכון ששפים לא יחליפו לעולם את כירות הגז שלהם?

"אין ספק שהן מאפשרות לראות את האוכל שמתבשל בצורה יותר ברורה. להבת גז רואים וכירה חשמלית לא רואים. כירות חשמליות בודדות (להבה אחת) בהחלט תופסות מקום במטבחים המקצועיים, אולם הן יקרות".

 

אם כן - מהם, אם בכלל, היתרונות ברכישת כיריים חשמליות

 

מחברת "שולטס" נמסר כי "היתרון המרכזי של כיריים חשמליות לבשלן המקצועי, או החובב הנלהב, הוא ניצול אופטימלי של החום". כלומר, בשעה שבכירות גז חלק מהחום מתפשט בחלל האוויר, בשל המרווח בין הלהבה לכלי הבישול, בכיריים חשמליות - הסיר או המחבת נמצאים במגע ישיר עם מקור החום, נחשפים כמעט לכולו ומתחממים הרבה יותר מהר.

 

אחד היתרונות הגדולים של כיריים חשמליות, הוא ששימוש בהן יכול לקצר את זמני הבישול באופן משמעותי. כיוון שלוקח להן זמן להתקרר, ניתן להפעילן במקרים מסוימים למספר דקות, לכבות, ולתת להן להמשיך לחמם את האוכל כשהן כבויות. צרכנים מנוסים דיווחו כי בחלק מהמקרים, תלוי מה בישלו, התקצר זמן הפעלת הכיריים מחצי שעה ל - 5 דקות.

 

עם זאת, ההתחממות המהירה של הכיריים החשמליות - שבצידה גם קירור איטי - עלולה להתגלות גם כחיסרון. גופי החימום מתקררים באיטיות, כך שבפועל האוכל ממשיך להתבשל גם לאחר כיבוי הכיריים. ב"שולטס" מציינים כי כיריים חשמליות דורשות בהחלט הסתגלות והרגלי בישול אחרים: "שלא כמו בכירות גז, בכיריים חשמליות מזהים רתיחה עם הופעת הבועה הראשונה, אז מכבים את גוף החימום, ומניחים למזון להמשיך להתבשל".

 

אל לשכוח גם את העובדה ששימוש בחשמל הוא בטיחותי הרבה יותר משימוש בגז, שבהחלט יכול לדלוף ולסגן חיים.

גם לכירות הגז היתרונות שלהן

 

בישול בכיריים המופעלים בגז נחשב, במרבית המקרים, למדויק יותר, כיוון שניתן לשלוט טוב יותר בעוצמת החום הנפלטת מהן. כמו כן, תוכלו להשתמש בכל סיר שברשותכם, ללא צורך לצאת ולרכוש סירים מיוחדים - כמו במקרה של הכיריים החשמליות, עליהן לא ניתן לבשל בכלי אלומיניום ונחושת.

 

אז איך מחליטים?

 

אם השיקול הכלכלי הוא זה שמנחה אתכם, כדאי שתוסיפו למשוואת המחירים, כמה אתם משלמים לחברת הגז מדי חודש. לעיתים, החשבון החודשי יהיה זול יותר אצל חברת החשמל. אז האם אתם טיפוס של גז או חשמל?

1. גז לא בהכרח משתלם יותר, אלא אם כן יש לכם בבית דוד ומייבש כביסה שמופעלים בגז גם כן. כדאי שתדעו שדמי השימוש של חברות הגז גבוהים יחסית, כך שאם אתם לא צורכים הרבה גז או שאין לכם בלון גז משלכם - כדאי לשקול להתנתק מחברת הגז ולפנות את הכסף לחשמל.

 

2. כיריים חשמליות הן קלות מאוד לניקוי. בחנויות המיועדות מציעים חומרים מיוחדים לניקוי משטחים קרמיים, אולם טכנאים איתם התייעצנו לא ראו בכך שום צורך. לדבריהם, מטלית פשוטה טבולה בחומר לניקוי כללי תעשה את העבודה.

 

3. כשמדובר בכיריים חשמליות, לפעמים השם כן קובע. המותגים העממיים יותר עשויים חומרים פחות איכותיים, העיגולים שמסמנים את הלהבות דוהים במשך הזמן, ואם בחרתם כיריים לבנות - הן יהפכו עם הזמן לחומות. לעומת זאת, גם כירות גז פשוטות וזולות עשויות לשמור על המראה שלהן לאורך זמן באמצעות טיפול נכון וניקוי תכוף, הלבנות תישארנה לבנות והנירוסטה תישאר נוצצת.

 

4. בשלנים "כבדים"? העדיפו כירות גז. בשלנים כבדים, במיוחד כאלה שמרבים לטגן, יזדקקו לפחות לגוף חימום הלוגני אחד בכיריים חשמליות, מה שיקפיץ את המחיר בכמה מאות שקלים. אם תרצו כיריים הלוגניות לחלוטין, המחיר יזנק כבר בכמה אלפי שקלים, עוד לפני עלויות החשמל. כירות גז, לעומתן, נותנות מענה טוב וזול לאופציה של טיגון מרובה, מה שהופך אותן לעדיפות בהרבה למטגנים שביניכם.

 

5. לעיתים צריך להתאים את כלי הבישול לכיריים, שיקול שיש להתחשב בו. לא כל כלי הבישול מתאימים לכיריים חשמליות, וליתר דיוק: כלי בישול מאלומיניום ומנחושת אינם מתאימים להן כלל. עם זאת, יתרון של כיריים חשמליות הוא היכולת להשתמש בכלי פיירקס גם לבישול על הכיריים. אם אינכם בטוחים בהרכב של כלי הבישול שלכם, ייתכן שתיאלצו להחליף אותם כדי להתאימם לכיריים - או לוותר על כיריים חשמליות.

 

6. בטיחות. הסכנות הגדולות בכירות גז הן דליפת גז והתפשטות של אש. אף לא אחת מהן קיימת בכיריים חשמליות. עם זאת, המשטח הכהה מתחמם בקלות ובמהירות וכלל לא נראה חם (למעט בכיריים יקרות מסוג אינדוקציה, שבהן המשטח נשאר קר ורק גוף החימום מתחמם). קל להתבלבל ולחשוב שהכיריים קרות, ולכן קיימת בהן סכנת כוויה גדולה יותר מאשר בכירות גז.

 

7. לכו עם הצרכים שלכם והתקציב שלכם. אל תקנו כיריים כי לשכנים יש כיריים חשמליות או החברים מוכנים להישבע בפתילת הגז שירשו מסבתא, עליה השלום. עשו מיפוי אמיתי וכן של הצרכים והרגלי הבישול שלכם, נתחו את המשמעויות התקציביות וקנו את הכיריים המתאימות ביותר לממצאים שלכם.

העתיקו קישור שתפו בפייסבוק שתפו במייל שתפו ב-Whatsapp