עוד ב Onlife:

·         ענבל פיזרו: "אני לא נכה, אני ספורטאית"

·         אבתיסאם מרעאנה למדה על פמיניזם מאמא

·         מירב מיכאלי רוצה שנשקיע בעצמנו

 

סגירה של ערוץ 10 או פגיעה במעריב או הארץ, היא פגיעה בדמוקרטיה. צריך לצאת בקריאה חד משמעית לשר התקשורת: כמו שידעת לעשות מהפכה בעולם הסלולרי, הגיע הזמן לטפל במשבר התקשורתי במדינת ישראל. הילדים צריכים לגדול בדמוקרטיה באמצעי מדיה שלא תלויים באף אחד. דווקא בחרתי לדבר על משהו שונה.

 

בחרתי לדבר על מנהיגות נשים במקרא. מנהיגות שהניחה את היסודות וכולנו ממשיכות את הדרך. המיילדות העבריות נדרשו לנפץ את ראשי התינוקות, ובחרו להתעלם. מדובר בהוראה לא חוקית בעליל. הן לא נדרשות להתלבט, הן לא פונות ליועצים משפטיים, הן לא מגבות את עצמן בחוות דעת נוספת. מחליטות, חותכות. הן את ההוראה הלא חוקית הזו לא מבצעות. נקודה. עם מבקר המדינה, אם יבוא, נתמודד.

 

ואז נכנסת דמות ייחודית – מרים הנביאה שמשגיחה על אחיה משה, ומציעה להביא לו מינקת, את אמא שלו. מרים פועלת בקור רוח נדיר, ובת פרעה מסכימה. אכן חשיבה אחרת, בעיקר אצל נשים. מרים שרואה את בת פרעה נוטלת לידיה את אחיה הקטן ומבינה שעליה למצוא פתרון יצירתי כאן ועכשיו, עושה זאת במיומנות נפלאה. בהמשך, עם יציאת העם ממצרים, היא לקוחת את התוף ותצאנה כל הנשים אחריה – שירת הים.

 

נורית דאבוש. החובה שלנו היא לעמוד מול כל העולם

 

מרים לא מותירה את הבמה לגברים, לא מקבלת הדרת נשים וקובעת עובדה ששוברת מחסומים. היא יוצאת במחולות נגד העולם. נגד משה, נגד אהרון, יוצאת לבדה. זה דורש אמונה, וזוהי תמצית המאבק של נשים. החובה לקבוע עובדות, לדרוש את הזכויות ולעמוד על כך, לפעמים מול כל העולם, זו מלאכה קשה. עשו זאת קודם לפנינו.

 

פעמיים נוספות אנחנו פוגשות במרים. פעם אחת היא מעבירה ביקורת על אחיה משה, ועל אשתו הכושית. על פי המקרא, רכילות. היא נענשה על כך ובתפילת משה נרפאה. הפעם האחרונה היא כשנספתה ומתה. אני רואה בנשים לאורך הדורות מתוות דרך ופורצות נתיבים חדשים כל הזמן. אני בטוחה שחשבו שמרים אגרסיבית, אבל אהרון אחיה, שעשה בדיוק אותו דבר, אמרו שהוא אסרטיבי. לדברי הביקורת על גיסתה, אשת אחיה, אמרו "נו רכילות, שוב אישה לא מפרגנת לאישה". אבל את הביקורת שהעביר אהרון אחיה על אותו אישה, ראו כדאגה כנה לעתיד העם היהודי.

 

את הצורך לשיר נאלצה מרים לקחת כמעט בכוח. משה ואהרון והגברים עשו זאת באופן טבעי. ואיך אמר קהלת, אין חדש תחת השמש.

העתיקו קישור שתפו בפייסבוק שתפו במייל שתפו ב-Whatsapp

חם מרחבי הרשת