התהייה המרכזית שעולה לראש כשנכנסים בשערי מרכז המבקרים החדש על שם אילן רמון במצפה רמון – הוא מה הקשר בין השניים. מה הקשר בין התופעה הגיאולוגית הייחודית ובעלי החיים שבמכתש, לבין האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל, שנפל בעת משימתו. באתר רשות הטבע והגנים מוצג המרכז החדש כך: "מרכז המבקרים המחודש במצפה רמון, מציע מסע מרתק בחייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, לצד היכרות עם פלאי הטבע באזור הייחודי". אך מה לשניים פרט לשם זהה?

 

האולם הגיאולוגי במרכז המבקרים, המסביר על המכתש (רמי ירקוני)

 

קצת היסטוריה: מכתש רמון קיבל את שמו בוועדת השמות הממשלתית, עוד כשהמדינה הייתה עוד צעירה, על שם נחל רמון העובר בו. שמו הערבי היה "ואדי רומאן" – כשרומאן בערבית מתייחס או למילה "רימון", או "רומאים". בהתאם לכך הוחלט לקרוא למכתש "מכתש רמון". שנים אחר כך, אילן וולפרמן, החליט לשנות את שם משפחתו לרמון בגלל אהבתו למכתש רמון.

 

עוד ב-Onlife:

 

לראשונה: הנצחה באתר של רשות הטבע

ב-2006 החליטה ועדת השרים לענייני הנצחה להנציח את רמון, שנהרג שלוש שנים קודם לכן בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה במסעה חזרה לכדור הארץ, במרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים במצפה רמון. הנהלת הרשות לא התנגדה להחלטה. לראשונה הוכר מרכז מבקרים של רשות הטבע כמרכז הנצחה, צעד שלא נעשה קודם.

 

היווצרות המכתש כפי שהיא מוצגת על מסך תלת ממדי (צילום: רמי ירקוני)

 

סיפורו של אילן רמון, ייחודי ומעורר השראה ככל שיהיה, לא קשור בדבר למכתש – פרט לשמם המשותף. עובדה זו נוטעת בלבול רב בקרב במבקרים במרכז. נכון, נעשו מאמצים להסביר את מקור השם של המכתש בלוח בכניסה לאתר – ומקור משפחתו של אילן רמון מצוין בסרט המוקרן במקום. אך עם זאת, מי שאינו בקיא בהיסטוריה של המכתש, ובייחוד ילדים המבקרים במקום, עשויים להתבלבל ולחשוב שהמכתש נקרא על שמו של אילן רמון.

 

אחד החדרים המנציחים את אילן רמון (צילום: רמי ירקוני)

 

למעלה מכך – לא אתפלא אם בעוד שנים נשמע אנשים מספרים שהמכתש נוצר בשל התרסקות המעבורת קולומביה בתוכו, ונקרא על שם אילן רמון.

 

מרכז המבקרים: המחשה מרשימה של תופעות גיאולוגיות

מה בכל זאת ניתן לעשות במרכז המבקרים? הביקור במרכז מתחיל באולם בו פרטים הקשורים לנאס"א, כשברגע מוקרנים רגעי חייו של אילן רמון. את הדרך לאולם השני עושים במעלית גדולה ועגולה, הנותנת תחושה של חללית, או מעלית למעבורת חלל. באולם מוקרן סרט על חייו ופועלו של אילן רמון, ועל סופו הטרגי. בסוף הסרט נפתח מסך גדול החושף חלון זכוכית פנוראמי, המשקיף לנופו המרהיב של המכתש.

 

 

בהמשך הסיור מוצגים פריטים ששרדו את הטיסה, ולאחר מכן מגיעים לאולם בו מוצגים אינטראקטיביים הממחישים תופעות ותהליכים גיאולוגיים בצורה חדשנית ומקורית – כך שלמרות שמדובר בנושא שעשוי לשעמם, כמו סלעים, דרך ההמחשה מעניינת ומסקרנת.

 

אבל הדבר המרשים ביותר במרכז המבקרים הוא הסרט על היווצרות המכתש, המוקרן על מסך תלת ממדי, ללא צורך במשקפיים מיוחדים או עזרים כלשהם. המסך עצמו פשוט זז, ויוצרת את צורות פני השטח. הביקור מסתיים באולם קולנוע, המקרין סרט על בעלי החיים במכתש.

 

מכתש רמון (צילום: שאטרסטוק)

 

מרכז המבקרים הוא חלק ממה שמכונה פארק רמון, בו גם שרידי ישוב היסטוריים מלפני כ-6,000 שנה, טיילת יפה הצופה אל המכתש, וגן חיות קטן – "חי רמון" – ובו בעלי חיים קטנים החיים במדבר הישראלי. סיור בשלושת האתרים הללו יכול למלא יום שלם של בילוי. משך הסיור במרכז המבקרים אורך לפחות כשעה, והמחיר הוא 30 שקלים למבוגר, ו-15 שקלים לילד.

העתיקו קישור שתפו בפייסבוק שתפו במייל שתפו ב-Whatsapp