משחיינית למיליונרית בגלל פריצת דיסק

בימים אלה נמצאת ליסה פלזון בצומת דרכים. REVEL SYSTEMS, החברה שהקימה לפני שש שנים, עומדת להיות מונפקת בבורסה ונחשבת למתחרה חזקה בשוק פלטפורמת המכירות. היא כבר מוערכת בשווי של 500 מיליון דולר והיד עוד נטויה. כמו בסיפורי הצלחה מפתיעים שהחלו די במקרה, את ההצלחה זוקפת פלזון דווקא לזכותה של פריצת הדיסק שחוותה ב-2010.

כמו בכל סיפור סינדלרה טוב, צריך להתחיל מההתחלה. פלזון היתה בת להורים קפדניים וקשוחים, אביה היה רופא שיניים שטיפל רק במקרים קשים במיוחד של מטופלים, ואמה שהיתה עקרת בית, ולדברי פלזון "בעיקר היתה נהגת שמטפלת במה שצריך". בילדותה, פלזון שימשה כקפטן של נבחרת השחיה בתיכון שבו למדה. "זה היה הניסיון היזמי הראשון שלי", היא מספרת, "הייתי מאוד תחרותית והשחיה סייעה לי ללמוד כיצד לתפקד תחת לחץ".

"בשחייה הבנתי שאני יכולה לתפקד במצבי לחץ". ליסה פלזון (צילום: Revel Systems)

לאחר הלימודים, התקשתה פלזון למצוא עבודה שתמלא אותה בתשוקה שהיתה לה לשחייה. "נדרשו לי שלוש שנים של ניסיונות – שיווק, מכירות, חברות גדולות וקטנות, חיפשתי משהו שיתן לי את מה שקיבלתי מהשחייה", פלזון חיפשה את התחרות, את הריגוש, את העבודה הקשה. "אני אוהבת את הלחץ הזה, מפני שכל יום אני יוצרת לעצמי את הדרך שלי, אני לא יודעת מה הולך לקרות והסיכונים גבוהים".

פלזון אפילו לא ידעה כמה היא צודקת. ב-2010, מעט אחרי סיום בתואר בסטנפורד, בזמן שעבדה כשכירה ועברה דירה. בזמן שניסתה להרים את הספה שלה, היא חשה כאב חד בגבה. מתברר שההרמה הזו עלתה לה בפריצת דיסק. וכך, משחיינית תחרותית בסטנפורד, נאלצה פלזון לשכב על גבה ולהבריא.

"כל יום אני יוצרת לעצמי את הדרך שלי" ליסה פלזון (צילום: Revel Systems)

בימים שבהם היתה מרותקת למיטתה, ניצלה פלזון את ההזדמנות כדי לבנות לעצמה תוכנית עסקית. פלזון השתעשעה עם כמה רעיונות, אבל לאחר תשעה חודשים, בין שעות פיזיותרפיה רבות, היא החלה לחשוב על הקונספט שלבסוף נהפך ל-Revel Systems. היא מספרת שכאשר חשבה על הקונספט, היא כל כך התרגשה, כך שהבינה מיד שזה רעיון עצום. "חשבתי להקים תריסר עסקים עד שהתחלתי את REVEL", ואז הבנתי שזה מה שיחזיר לי את הריגוש שחיפשתי".

הבנתי שהחברה תחזיר לי את הריגוש שחיפשתי. ליסה פלזון (צילום: Revel Systems)

"האמת היא שפריצת הדיסק נפלה עלי משמים", סיפרה בראיון. "תמיד רציתי להקים חברה, אבל כשעובדים כשכירים, קשה למצוא זמן ומיקוד לכך". החברה שהקימה פלזון הודות לפציעתה, נהפכה לאחת השחקניות העולות בשוק פלטפורמת המכירות האינטרנטית.

פלזון חברה לבחור בשם כריס קיאברה, אותו מצאה דרך הבלוג שלה, והשנייים החלו לרקום תוכניות יחד. הם רצו ליצור פלטפורמה שתחליף את מערכות התשלום הישנות והמגושמות, (כמו מכונות האשראי המיושנת שיש במכולות) ולייצר פיתרון שבו כל המערכת מכירה שתעבוד עם האייפד של בעל העסק. "רצינו לעזור לאנשים להתניע את העסק שלהם ולגדול איתם", מסביר קיאברה.

ההצלחה גרמה לפלזון לשקול להנפיק את REVEL בבורסה. החברה מוערכת כיום בכ-500 מיליון דולר והיא גייסה יותר מ-100 מיליון. אם היא תמשיך בכיוון הנכון, פלזון יכולה להיהפך לאשה הראשונה שממנפת חברה מראשיתה לשווי מוערך של מיליארד דולר.

"פלטופרמה שתחליף את המערכת המיושנת של התשלום"  (צילום: Revel Systems)

לא רק עסקים, גם קידום נשים

ואולם עסקים הם לא הדבר היחיד שחשוב לפלזון. היא דואגת לשוויון מגדרי בעולם העסקים ורוצה לעודד נשים לרדוף אחרי קריירה בתחום הטכנולוגיה. היא השיקה מלגה בסך 10,000 דולר, שנקראת תוכנית המלגות של REVEL, והיא ניתנת בכל שנה לשתי בנות שמגלות עניין ביזמות טכנולוגית.

"אנשים עדיין לא רגילים לנשים בעמדות מפתח" ליסה פלזון (צילום: Revel Systems)

"אני חושבת שיותר נשים צריכות לייסד חברות. יותר נשים צריכות להיכנס לתחום הטכנולוגיה. אני רוצה לדחוף נשים להאמין בעצמן". עם זאת, פלזון מודעת לכך שדרכה של אשה בעולם הטכנולוגי היא רצופת מכשולים. "אנשים לא רגילים לנשים בעמדות מפתח – הם מעולם לא ראו אשה לוקחת סטארט אפ מהיווסדו עד להנפקה בשווי של מיליארד דולר".

היא צודקת. רק 2% מחברות פורצ'ן 500 מונהגות בידי נשים, שנאבקות יותר מעמיתיהן להשיג מימון. "משקיעים נוטים להצליח בדברים שראו שהצליחו בעבר, והם מעולם לא ראו נשים מנהלות. אני אוהבת להיות האנדרדוג. אני אוהבת שמפקפקים בי. זה רק מזין את ההצלחה שלי".