דוגמנית פוטרה מעבודתה בגלל המחזור החודשי שלה

לכולנו יש ימים מוצלחים יותר ופחות בעבודה. יש ימים בהם את מגיעה באנרגיות שיא ועובדת בקלילות ובקצב מסחרר, ויש ימים שהחולשות של הגוף או של הראש חזקות ממך והופכות כל משימה לאיטית וקשה יותר – וכן, לפעמים זה גם קשור למחזור החודשי. הרי קשה להוציא מעצמך את המקסימום כשהגוף שלך סובל מכאבים או מיוחשים כאלה ואחרים, לא? מסתבר שלא כל מקומות העבודה מקבלים זאת בהבנה. למעשה, השנה היא 2017 ויש מקומות שרואים במחזור תירוץ לגיטימי לחלוטין לפטר אישה מעבודתה.

רייצ'ל ריקרט, דוגמנית בת 27 מניו יורק, הועסקה על ידי יונדאי בתערוכת רכב בינלאומית במהלך חודש אפריל האחרון. ביום הרביעי לעבודתה, הסוכנת שלה הודיעה לה כי העסקתה הופסקה, כי "יונדאי שמעו שמיס ריקרט קיבלה את המחזור החודשי שלה, והם לא רוצים שמיס ריקרט תייצג את החברה יותר". ממש ככה.

רייצ'ל ריקרט. צילום: פיליפ אלכסנדר

ב-13.4 , ביום השני לעבודתה בתערוכה, ריקרט קיבלה אורחים בדוכן יצרנית הרכב הדרום קוריאנית במשך שלוש שעות רצופות, מבלי שאפשרו לה לצאת להפסקת שירותים. העובדה הזו גרמה לשרשרת אירועים מצערת, מביכה ומאוד מכעיסה: הדוגמנית שכאמור היתה במחזור לא הספיקה להחליף את הטמפון שלה בזמן. אחרי שלוש שעות, כשהתפנתה לשירותים, גילתה ריקרט כי המדים שהחברה סיפקה לה, טייטס שחורים ושמלה שחורה, התלכלכו.

ברגע בו הדוגמנית גילתה את התקרית והבינה כי תצטרך להחליף את מדיה ולהתנקות, היא הודיעה על כך לסוכנת שלה, אריקה זייפריד. אך במקום לאפשר לה להתארגן מחדש ולהמשיך את יום העבודה, זייפריד עדכנה את ריקרט כי הלקוח מבקש שתשתחרר להמשך היום בגלל "סיטואציית המחזור" שלה. דבר שריקרט לא רצתה לעשות ומחתה כנגדו, כי יונדאי שילמו לה לפי שעה.

בבוקר ה-15.4, יומיים אחרי התקרית, זייפריד התקשרה לדוגמנית בכדי לעדכן אותה שלא תעבוד יותר בדוכן של יונדאי. "היא פחות או יותר אמרה שיונדאי לא רוצים שאייצג אותם יותר בתערוכה כי הם שמעו על המחזור החודשי שלי", הדוגמנית אמרה בראיון לניו יורק פוסט. הדוגמנית שכבר עבדה ב-50 כנסים באותו היכל הזדעזעה מהחדשות.

"אני לא אתבייש או אבוייש על כך שאני מקבלת מחזור". מתוך עמוד הפייסבוק של ריקרט

"את לא רובוט. את חייבת ללכת לשירותים, במיוחד כשאת במחזור. הם פשוט מתייחסים אלינו כאילו אנו לא בני אנוש", הזדעמה ריקרט. "אני לא הולכת להתבייש או שיביישו אותי על כך שאני מקבלת מחזור". הדוגמנית היתה אמורה לקבל 5000 דולר על עבודתה בתערוכת הרכב, אך לדבריה לא ראתה שום תשלום על עבודתה עד לשלב זה.

ריקרט החליטה שלא לאפשר להודעת הפיטורין המרגיזה הזו לעבור בשקט, והגישה תלונה בוועדה לשוויון הזדמנויות בהעסקה (סוכנות פדרלית רשמית בארה"ב). כל הנאמר לעיל לקוח מתוך אותה תלונה שהגישה ריקרט כנגד חברת יונדאי, כמו גם נגד הסוכנות אשר שכרה וניהלה אותה כדוגמנית. בתלונה, אשר ריקרט הגישה בעזרת עורך הדין שלה מארק שיריאן, היא קובלת שסבלה מאפליה. "אסור להתיר אפליה מכל סוג, ובמיוחד על בסיס מחזור חודשי", הוסיף עו"ד שיריאן לדבריה של לקוחתו. כל כך מגוחך שבכלל צריך להגיד או להעלות דבר כזה על הכתב במאה ה-21, אבל כנראה שיש עדיין מספיק אנשים שזה לא מובן מאליו עבורם. המבוכה כולה שלהם.