לדבר מול קהל ולכבוש אותו בקלות: 5 טיפים מעולים

ביקשו מכן להציג בפני ישיבה מרובת משתתפים והבטן מתהפכת לכן?  נתבקשתן למכור רעיון למשקיעים ורק המחשבה  "איך תעשו את זה" – מדירה שינה מעיניכן? אתן צריכות להרצות מול אנשים שלא ראיתן מעולם ולא הצלחתן לחמוק מה"עונש" הזה?

אין ספק,  הופעה מול קהל היא אתגר.  בכל 12 שנות הלימוד שלנו בבית הספר, אף אחד לא הכין אותנו לזה. (לפחות לא בבתי הספר שאני למדתי בהם)  יחד עם זאת,  התועלת בהופעה מול קהל יכולה להיות רבה כל כך, ששווה לצלוח את האתגר:  היא  יכולה לעזור לנו להתקדם במקום העבודה (בעיקר כשמדובר בתפקידי ניהול), היא יכולה לסייע לנו לזכות בפרויקטים נחשקים בעיקר כשמדברים מול משקיעים, והיא גם היא יכולה לתרום לשיפור הביטחון העצמי שלנו, וזה הדבר השווה ביותר. כי כמו שאמרה אחת סטודנטית שלי: "מהרגע שהתחלתי להופיע מול קהל, והתגברתי על הפחד הגדול ביותר שהיה לי, הבנתי שאני יכולה לעשות הכל".

אני רוצה להציע לכן חמישה טיפים משגעים שיוכלו לעזור לכן להופיע מול קהל בביטחון רב יותר.

  1. פעילות גופנית: כדאי לעשות פעילות גופנית אירובית סמוך למועד ההרצאה. כוונתי להליכה, ריצה, עלייה במדרגות, קפיצה בחבל, או כל דבר שחביב עליכן ומעלה דופק. הדבר יעלה גם רמת האנדורפינים בגוף שלכם, מה שישפר אוטומטית את מצב הרוח, יתרום לחיוניות שלכם לפני הופעה מול קהל, והכי חשוב יצמצם מתח, חרדה וגם, תתפלאו, את התיאבון.

 

  1. התאימו את ההרצאה לקהל שלכן: לפני שאתן מכינות את ההרצאה בררו מי הקהל אליו אתן מדברות, מה הרגלי שעות הפנאי שלו, מה הכי "מציק" לו, מה הוא היה רוצה לשנות בחייו ומה הגיל שלו.  ככל שתטיבו להכיר את הקהל שלכן ולהשתמש בדוגמאות רלוונטיות מתוך החיים שלו, כך תצליחו לרגש אותו וליצור עניין רב יותר. למשל: הרצאה בנושא  מערכות יחסים עבור גברים ונשים בגילאי  25-30, תהיה שונה מהרצאה באותו נושא לבני הגיל השלישי. למרות שמדובר בנושא זהה, כל אחד מהגילאים חווה אותו אחרת, נמצא במקום אחר, ולכן הדגשים והדוגמאות תהיינה שונות.

 

  1. עשר המילים הראשונות שתגידו: חיים ומוות ביד, כידוע. עשר המילים הראשונות שתגידו בתחילת ההרצאה. ממש כך. אנשים – "קצרים בזמן". אז, אם לא עניינתם אותם, הם יגלשו בסלולרי, יתעדכנו בפייסבוק או יראו מה חדש באינסטוש. לכן, כשאתן בונות הרצאה, חשוב שתקפידו על עשר המילים הראשונות (שהן כחמש שניות). אתן יכולות לפתוח בסיפור, משל, בדיחה, או כל דבר שיעזור לקהל להקשיב לכן. למה הדבר דומה? לפרסומת ביוטיוב שמקדימה את השיר שביקשתן לשמוע.  אם הפרסומת לא מסקרנת או לא מפתיעה, סביר להניח שתדלגו עליה בתום חמש השניות.

 

  1. ספרו סיפור, השתמשו בדוגמאות: אם אתן רוצות שהקהל יזכור את ההרצאה שלכן, תנו דוגמה. אם אתן מעוניינות שהקהל יהיה אקטיבי יותר בהרצאה ויחווה אותה, ספרו סיפור ושלבו בו מילים המתארות מצב ותחושה, למשל: "דמיינו לעצמכן שאתן הולכות בשאנז' אליזה שבפאריס, השדרה המקסימה ביותר בעולם. זהו יום שמשי ונעים, אנשים יושבים בבתי קפה, הציפורים מצייצות,. לפתע, מתגנב לאפכן ריח מוכר ומתוק שמגיח מאחת החנויות. הריח מזכיר לכן זיכרון ילדות ישן. אתן סקרניות לגלות מהו אותו ריח. אתן מחליטות לפסוע בצעדים מדודים כדי להתחקות על עקבותיו, אתן אפילו מצמידות את אפכם לדלתות חנויות הרחוב, ומגששות אט אט. לפתע נפתחת דלת זכוכית, וענן של ריח מתוק מקדם את פניכם, אתן פוסעות פנימה לחנות ונדהמות לגלות ש…. "

 

5. לתרגל, לתרגל ושוב לתרגל: דרך נוספת לצמצם התרגשות, להפחית הפתעות בלתי צפויות ולהגיע מוכנות יותר, היא לתרגל את ההרצאה שלכן בקול רם.

תרגול הינו חשוב מאוד. אבל תרגול בקול רם חשוב אף יותר, היות והוא מאפשר לכן להיות מודעות למקומות בהן אתן "נתקעות", או לא מספיק בטוחות.

אם אתן לא מעוניינות לתרגל לבד, תוכלו לעשות זאת מול חברים, מול מצלמה (כך תוכלו לראות את עצמכן ולדעת האם אתן מדברות בביטחון, עומדות מתוחות מידי/גוררות רגליים/ אומרות הרבה אהההה) , או מול מומחה בתחום שאתן סומכות עליו.  חשוב שהמומחה יצלם אתכן וייתן לכן עצות לשיפור ולשימור.

ככל שתתרגלו יותר פעמים, כך תהיו מודעות יותר לעצמכן והסיכוי שההרצאה שלכן תהיה טובה יותר – יגדל.

 

טיפים נוספים ניתן למצוא בדף הפייסבוק שלי 

דיבור מול קהללדבר מול קהלפחד קהל