אנגלה מרקל, הנה היזמיות שדאגו להסתיר ממך

ביום חמישי האחרון, הרביעי לאוקטובר, התקיים בחסות מכון הייצוא הישראלי אירוע חדשנות במוזיאון ישראל אליו הוזמנה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. האירוע, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים נוספים כלל מפגש עם מובילים טכנולוגיים ועסקיים, אך אף לא אישה אחת נכחה באירוע. "מנהיגי העתיד" בתחומי היזמות והחדשנות הצטלמו לתמונה חגיגית שהועלתה מיד לרשתות החברתיות, אך גם מיד עוררה סערה. זה לא היה אמור להפתיע אף אחד לאור העובדה שעוד באירוע עצמו העירה מרקל לנתניהו כי "נקווה שבפעם הבאה נראה כאן יותר נשים".

תמונה: הרשות לחדשנות

כפי שאנחנו רואות זאת, קהילה של מאות נשים מובילות בעולם העסקים והיזמות בישראל, התמונה שפורסמה אינה משקפת את המציאות כלל וכלל. אנחנו מכירות מציאות אחרת, בה יזמים ויזמיות פועלים ללא לאות ובשיתוף פעולה בעולמות תוכן מגוונים. התמונה המרגיזה, ובצדק, משקפת מציאות מרה של ביטול ואי-שוויון.

כמו בלא מעט מקרים בהן נוכחותן של נשים דלה בכנסים טכנולוגיים או עסקיים, התשובות שניתנות בסגנון "לא נמצאו דוברות לכנס" או "לא נמצאו נשים יזמיות למפגש" – חייבות להיעלם. הדבר חמור עוד יותר כאשר מדובר בביקורים רשמים וייצוגיים שכן יש כאן אמירה מייצגת ומחייבת אף יותר על מדינת ישראל. לא בכדי התמונה מעוררת סערה נרחבת בקרב קהילות נשים רבות בישראל ומחוצה לה. מדינת ישראל, ה-"Start up nation" שמתהדרים בה בכל הזדמנות, מדירה נשים?

ובכלל, התפיסה הציבורית שמה שחשוב הוא האקזיטים, פשוט שגויה. אולי התרגלנו לראות גברים שחותמים על עסקאות של מאות מיליונים, אבל ההייטק הישראלי הרבה יותר מורכב ועשיר ומעניין מזה. מאחורי כל אחד מ-6,000 הסטארטאפים הפעילים בישראל, ניצב אדם אחד לפחות (גבר או אישה) האחראים לרעיון, ושהצליחו לצרף אליהם עוד אנשים – נשים וגברים – שיהיו שותפים לחזון. ודרך אגב, באקזיטים הגדולים לקחו חלק גם נשים, אבל אף אחד לא מדבר על זה.

ולמרות זאת – נכון, יש יותר יזמים גברים מיזמיות, אבל אם לא נראה לילדות שלנו מודלים של נשים מנהיגות ויוזמות, איך נשנה את המצב? בישראל יש היום מאות יזמיות אבל אנחנו יכולות להיות הרבה יותר. נשים מהוות יותר מ-51 אחוז מהאוכלוסייה. 51 אחוז של פוטנציאל לא ממומש. לא חבל? מעבר לכך, מחקרים רבים הוכיחו כי תרומתן של נשים בהנהלות חברה משפיע ישירות על שורת הרווח הכלכלית. ולכן חברות עסקיות מסביב לעולם כבר מבינות שהן צריכות בתוכן עוד נשים מנהיגות ומשפיעות. חלק מהשינוי התפיסתי והגדלת המגוון בעובדות ובעובדים המועסקים, כולל גם יצירת סביבה בה העובדים מרגישים נתמכים, עם דגש על שילוב בין קריירה לחיי משפחה. כך החברות מטפחות חדשנות ופרודוקטיביות, כשבישראל הדוגמה לכך היא Parliament51, קהילת נשים מובילות ורשת ארגונים בינלאומיים בה פותחו מודלים שיכולים לתרום לרמה העסקית והחברתית, המקדמים שוויון הזדמנויות ובכך תורמים עסקית וחברתית עם השפעה ישירה על איכות שביעות הרצון של האינדבידואל בתוך החברה ואף בקהילות המדיניות והבטחוניות.

עוד קהילות נשים משמעותיות בישראל שעוסקות בטכנולוגיה, חדשנות, יזמות ועסקים הן למשל  WMN, פורום הדירקטוריות, Sopersonas, Yazamiot, פורום הנשים בתעשיה, Weact, ICON ועוד. כולן בלא יוצאות מן הכלל מעודדות ותומכות בנשים בעולמות הניהול והיזמות, כל אחת בדרכה ואין ספק שידייהן מלאות עבודה.

דניאל אופק (מימין) ועדי זמיר, מובילות קהילות נשים יזמיות בישראל. תמונה: עומר הכהן

ומי יכלו עוד להיכלל בתמונה? הנה דוגמאות על קצה המזלג: זו יכולה  הייתה להיות עדי זמיר, מייסדת ומנכ"לית Pink of View, חברה המפתחת אינדיקטור להערכת הסיכון של נשים ללא רקע גנטי או משפחתי לחלות בסרטן השד, בתזמון מושלם לחודש המודעות לסרטן השד שאנו מציינות כעת. או אולי אורנית מיזל, מייסדת שותפה וסמנכ"לית בסטארטאפ Sunbit, המאפשר פרישת תשלומים מותאמת אישית בנקודת המכירה. גם אפרת פניגזון, סמנכ"לית השיווק באיירובוטיקס, המפתחת רחפנים אוטונומיים יכולה הייתה להתאים וגם ענבל לביא, מנכ"לית Webpals יכלה להצטרף, ולספר על חברת האינטרנט בה היא מכהנת בתפקיד בכיר, המייצרת טראפיק איכותי לעסקים תוך שימוש בכלים מתקדמים. לצידן יכולה הייתה להצטרף לתמונה נטעלי מאירי, מנכ"לית התכנית החברתית של 8200, האקסלרטור החברתי הראשון בישראל שמשתמש בכלים טכנולוגיים לפתרון בעיות חברתיות, איריס שור, מנכ"לית ויזמת של Oribi המפתח כלי אנליטיקס לאנשי מוצר ושיווק וגם בת אנוש המובילה את Intuit ישראל, חברה לפיתוח פתרונות תוכנה ליישומי ניהול עסקי, חשבונאי ופיננסי ויעל ויזל, מייסדת Zeekit, היא אפליקציה המאפשרת מדידת בגדים וירטואלית. בקיצור, לא חסרות דוגמאות, השאלה היא אם רוצים לקדם נשים או לא.

ולכן, לאור היכרותינו עם הנשים המדהימות שלוקחות חלק פעיל ביזמות ובחדשנות בישראל, הבנו שהן ראויות לקבל במה. החלטנו לצלם תמונה אמיתית של "מנהיגות ומנהיגי העתיד", כזו המשקפת את המציאות נכוחה. תמונה הכוללת שפע יזמיות הייטק מוכשרות, נשות עסקים מצליחות, ממציאות מבריקות ונשים יצירתיות. נשים שמקבלות החלטות בחברות, שמובילות קבוצות, נשים מנהיגות.

הכרה בעובדות והעלאת המודעות בנושא, הם הצעד הראשון בדרך לקהילה מאפשרת. שוויון הזדמנויות משמעותו לא רק שכר זהה לנושאי תפקיד זהה, אלא גם הזדמנויות עסקיות דוגמת המפגש המכובד עם הקנצלרית. החדשנות הישראלית מקבלת לתוכה כל אחד ואחת, מכל מין, כל מגדר, כל דת, כל תרבות וכל מגזר. כל מי שרואים עצמם כפורצי דרך רעיוניים, עסקיים, טכנולוגיים וחברתיים, הם הפנים האמיתיות של "אומת הסטראט-אפ". ואם המנהיגים שלנו לא השכילו להבין זאת, אנחנו נדאג שזה יקרה".

בעשירי באוקטובר ניפגש כולנו בשעה 18:00 בכיכר רבין, לצילום תמונה המשקפת את המציאות בישראל. נשים וגברים כאחד מוזמנים להגיע. פרטים נוספים בעמוד איוונט.

נכתב בשיתוף עם קהילת Wmn

אנגלה מרקלבנימין נתניהויזמות