עצמאית? 8 טיפים חשובים שיעזרו לך להתכונן לחופשת הלידה

כבר ארבע שנים אני עצמאית גאה. אני עושה מה שאני אוהבת, הקמתי עסק משלי שאני מצליחה להתפרנס ממנו, ואני ממשיכה לפתח את עצמי כל הזמן. בניגוד לגברים, נאלצתי כמו נשים אחרות, להתמודד עם סיטואציות מורכבות שנוגעות לעסק שלי. בעיקר כאלו שהיו קשורות לחופשת הלידה. בתחילת הדרך שלי כעצמאית, קראתי ברשת אין סוף סיפורים שחזרו על עצמם של נשים שהיו בהריון, יצאו לחופשת לידה וכשחזרו היה להן קשה מאד לאסוף את העסק מחדש ולהקים אותו לתחייה. הסיפורים האלו הלחיצו אותי מאד וחששתי מאד שזה יקרה גם אצלי. כיום יש לי תינוקת בת ארבעה חודשים אבל עוד לפני שנכנסתי להריון התחלתי לחשוב איך הכי נכון להכין את העסק לחופשת הלידה ואיך לא להיכנס לסטטיסטיקה של עסק שנסגר או דעך בגלל היציאה לחופשה. בסופו של דבר הצלחתי להתעלות מעל הקשיים והעסק שלי חזר לעצמו. כדי לעזור לנשים עצמאיות נוספות, הכנתי רשימה של כמה טיפים שעבדו לי טוב בנושא. ממליצה לשמור למקרה הצורך:

ללמוד להיות יעילה יותר

זה נשמע ברור מאליו, אבל הרבה בעלי עסקים ובעיקר כאלו שעובדים מהבית אומרים שהם לא מצליחים לעבוד בצורה יעילה ולנהל את הזמן שלהם כמו שצריך. כתוצאה כך הרבה זמן יקר הולך לאיבוד. בתקופת ההיריון ואחרי הלידה, יש יותר מתמיד בלתמי"ם לא צפויים. אצלי לדוגמה היה הריון תקין אבל בבדיקת דם התברר שחסר לי ברזל והייתי צריכה לעשות עירוי ברזל כל שבוע וכך הלכו עוד 4 ימי עבודה בצורה לא צפויה. זאת הסיבה שבתקופה הזאת יותר מתמיד כדאי ללמוד איך להתייעל, לחסוך בזמן, לעבוד בצורה ממוקדת ומדויקת, והכי חשוב ללמוד באופן פעיל כל מה שאפשר על ניהול זמן ועבודה יעילה ואפקטיבית. ההתייעלות והעבודה האפקטיבית יעזרו לכן להכין את העסק לראות חופשת הלידה, וגם לרכוש הרגלי עבודה נכונים ויעילים לתקופה של אחרי הלידה.

מה עושים בפועל?

אומנם כל עסק הוא שונה אבל יש עסקים רבים בהם ניתן להפוך תהליכים שגוזלים זמן לאוטומטים. לדוגמה, מי שמוכרת און-ליין יכולה לוותר על התעסקות עם קבלות ידניות, ובמקום לחבר את מערכות ההרשמה והתשלום לחברת חשבוניות וכך לחסוך הרבה זמן.

דוגמה נוספת לאוטומציה היא שימוש בבוטים בעמוד הפייסבוק (זה נושא רחב בפני עצמו אך כדאי להכיר), כמו למשל וואטסאפ עסקי שעונה במקומך מחוץ לשעות הפעילות. כמובן שלכל עסק הפתרון שלו אבל זה בדיוק הזמן לחשוב על איך לייצר בעסק תהליכים כמה שיותר אוטומטים ולהשאיר לעצמך כמה שיותר זמן פנוי. 

 

צילום: shutterstock

 

מה הכי ריווחי?

אחד הדברים הכי חשובים שלמדתי בניהול העסק שלי הוא להשקיע את הזמן במה שהכי ריווחי או במה שיש לו הכי הרבה פוטנציאל. זה נשמע הגיוני, למה שמישהו יעבוד וישקיע זמן במשהו פחות ריווחי? אבל המציאות היא שישנם הרבה עצמאיים שמשקיעים זמן במוצרים שהרווח עלייהם נמוך ופחות משתלם. בין אם זה בגלל שבעבר זה היה משתלם, ובין אם זה כי התמחור לא מתאים או מכל מיני סיבות אחרות.
תקופת ההיריון והכנת העסק לחופשת הלידה זה הזמן היא הזמן האידיאלי לבדוק מה הכי משתלם ולהשקיע את רוב הזמן במה שיותר ריווחי. למי שחושבת שיש לה בעיה בעסק שווה לגשת ליועץ עסקי (למשל במעוף), לשבת על התמחורים והמוצרים ולבדוק באלו מוצרים הכי שווה להשקיע.

(כמעט) לכל אחד יש תחליף

מכירות את המשפט 'לכל אחד יש תחליף'? אז זה הזמן לחשוב מראש על איך העסק יעבוד בזמן חופשת הלידה. בעוד יש עצמאיות שפשוט יעצרו את העבודה למספר חודשים, ישנם עסקים בהם יש אפשרות למצוא מחליפה לתקופת חופשת הלידה. הכשרה לוקחת זמן וכדי לעשות את זה בצורה טובה ביותר ולצאת לחופשת לידה רגועה (ולא לקבל טלפונים עם שאלות תוך כדי צירים) אני ממליצה להתארגן לזה כמה שיותר מוקדם. אני אישית החלטתי לא לקחת מחליפה והעדפתי לעצור את הפעילות של העסק לתקופה ועבורי זאת הייתה החלטה חכמה ונכונה אבל זה נושא שחשוב לחשוב עליו מראש לעומק.

רק היום! רק היום! הוצאת מבצעים לפני הלידה 

הזמן שלפני היציאה לחופשת לידה הוא זמן טוב לצאת במבצעים והטבות מכמה סיבות:
ידוע שמבצע עם דד-ליין סופי מוכר טוב יותר. וכשאת בהריון ואומרת שהמבצע לא יחזור, את באמת מתכוונת לזה.
כשאת יוצאת בפרסום כזה, אנשים מבינים שלא יהיה ניתן להשיג את השירות בחודשים הקרובים וזה מדרבן אותם לקנות עכשיו ולא להתמהמה.
עוד סיבה טובה להוציא מבצעים היא כמובן כדי להכניס כמה שיותר כסף כדי לקבל אחר כך דמי לידה גבוהים יותר.

לסגור קצוות

אם יש לך פרויקטים שעדיין לא סיימת או כל מיני משימות שתקועות לך ואת תמיד דוחה – עכשיו זה בדיוק הזמן לטפל בהם. זה יכול להיות עניינים בירוקרטים שדחית הרבה זמן, משימות לעסק וכו',
אחרי הלידה לא יהיה לך ראש לטפל בבירוקרטיה וטפסים. 

גרוש לבן ליום שחור

לכי תדעי מה יהיה בסוף תקופת ההיריון או אחרי הלידה. יש נשים שהתקופה האחרונה לפני הלידה קשה ומעייפת עבורן, יש נשים שצריכות לצאת לחופשת מחלה או לשמירת הריון ויש כאלו שאחרי הלידה צריכות יותר משלושה חודשים להתאפס. אם זה אפשרי נסי להניח בצד בכל חודש סכום כסף לצרכי גיבוי. גם אם בסופו של דבר לא תצטרכי אותו, תמיד ניתן להשתמש בו אחרי חופשת הלידה לתועלת העסק.

דעי את זכויותייך

נקודה חשובה מאד – חופשת הלידה לעצמאיות הוא נושא מסובך לפעמים. ידעת למשל שאם לא שילמת ביטוח לאומי לא תוכלי לקבל דמי לידה? אני ממליצה בתחילת ההיריון להתייעץ עם רואה החשבון שלך ולבדוק איתו מה צריך לעשות נכון כדי שתרוויחי כמה שיותר.

 

צילום: shutterstock

 

דעי את חובותייך – איך לא לעבור על החוק ולא להפסיד את דמי הלידה?

לפי החוק לעצמאיות אסור לעבוד במהלך חופשת הלידה, למרות זאת יש עצמאיות רבות שעובדות 'על אש נמוכה' במהלך חופשת הלידה. חשוב לדעת, במהלך התקופה הזו אסור להוציא חשבוניות.
היו כבר מקרים של עצמאיות שהמשיכו לעבוד ולכן ביטוח לאומי שלל מהן את דמי הלידה. כדאי לדעת את זה ולהתכונן לכך מראש.

חופשת לידהעסקים