"למדתי לשחרר. אם אחד הכובעים הרבים שאני מג'נגלת בהם נפל לרגע, אני מרימה אותו ופשוט ממשיכה"

אם היו מבקשים ממני לבחור דבר אחד שמאפיין את השינויים בעולם העבודה בעשור האחרון, הייתי בוחרת, ללא ספק את מתחמי העבודה המשותפים. היום, רגע לפני 2020 חללי עבודה צצים בכל פינה, כמו פטריות אחרי הגשם. מדובר בתופעה רגילה לחלוטין וכולנו בטוחים שכך היה תמיד, כשזו בעצם תולדה של העשור האחרון.

לא רק החברות הגדולות, אלא גם סטארט-אפים בתחילת דרכם ואפילו בעלי מקצועות חופשיים מוצאים את עצמם חלק מהקהילה העולמית, במיוחד כי ברוב המקרים מדובר ברשתות, כמו WEWORK, הפרוסות ברחבי העולם ומעניקות לחבריהן משרד נוח לעבוד בו גם אם הם נמצאים מעבר לאוקיינוס. אז מה כל כך מיוחד בחללי עבודה שגורם לאנשים להגיע לעבוד שם? כדי להבין מקרוב את הסיבות, פנינו לשתי יזמיות, ששיתפו אותנו בבחירתן.

"כדי להספיק הרבה דברים, צריך להבין שלא הכל ייצא מושלם"

לאילנה גינזבורג וקנין, שעובדת כבר כמה שנים ב-WEWORK באר-שבע כובעים רבים והיא מחליפה אותם במהלך היום כמה וכמה פעמים. היא מנהלת משאבי אנוש בחברת רזיליון, סטארט-אפ העוסק באבטחת מידע בענן, חברת מועצת העיר באר-שבע, יו"ר הוועדה לקידום שוויון מגדרי, ויו"ר הנהלת חברת "כיוונים", חברת בת של עיריית באר-שבע.

"וזה עוד לא הכל", היא צוחקת. "הקמתי עם שותפתי, אפרת רוזן זקן, מיזם שנקרא "עלמא", קהילה שפונה לנשים בכל הגילאים ובכל מצב משפחתי, אישי ותעסוקתי. הקהילה הוקמה מתוך הבנה וצורך לעודד נשים להשתלב בעולם החדש, להיפגש, לשתף ולהשפיע אחת על השנייה, כדי להמשיך לצמוח ולהתפתח. במסגרת הקהילה מועברות הרצאות וסדנאות בנושאים שונים, הקשורים לאתגרי היום יום, דילמות, התלבטויות, רעיונות, משברים, הצלחות, התמודדויות, חלומות והגשמתם. אנחנו מאמינות שנשים נועדו להשפיע. כל אחת במעגל שלה, כל אחת בפלטפורמה שלה ובמרחב החיים שלה. העיקר זה ליהנות מהדרך".

אילנה גינזבורג וקנין. צילום: נעמי גרשקוביץ

גינזבורג-וקנין גרה בבאר-שבע מאז שעלתה לארץ. לישראל היא הגיעה לכאן לבד בגיל 18 מאחת המדינות הבלטיות, ומאוחר יותר גם המשפחה שלה הצטרפה. היא נשואה למשה ויחד הם מגדלים את ארבעת המופלאים: ליה בת 13, אריאל בן 9, ועידו ומיכל תאומים בני שנתיים. לשאלה המתבקשת איך היא מספיקה את הכל היא עונה בפשטות: "למדתי לשחרר. גם אם משהו לא יצא מושלם ואם אחד הכובעים הרבים שאני מג'נגלת בהם נפל לרגע, אני מרימה אותו ופשוט ממשיכה מאיפה שהפסקתי. כל אחת צריכה להבין שהשאיפה לשלמות יכולה לפגוע בה ולכן, כדי להספיק הרבה דברים, צריך ללמוד להתפשר לפעמים וכמובן לא לשקוע ברגשות אשם או רחמים עצמאיים. החיים ממשיכים".

את הדרך שלה היא התחילה יחד עם שני יזמים שהחליטו להקים את הסטארט-אפ שלהם דווקא בבאר-שבע, מתוך החלום הציוני. חברת CyActive שעסקה באבטחה ברשת עשתה אקזיט כבר אחרי 14 חודשים ונמכרה ל-PAYPAL. בשלב מסוים המשרדים של PAYPAL עברו לתל אביב, והוקמה "רזיליון" ב-WEWORK של בירת הנגב.

גינזבורג וקנין מדגישה שחצי מעובדי החברה לא גרים בכלל באזור הדרום אלא מגיעים למתחם בבאר שבע גם בגלל הקרבה לרכבת, אבל בעיקר בגלל האווירה המדהימה שמשרים על המקום מנהלי הקהילה, דניאל טל, דורין סגל-אטיאס וצח גוהרי. "לכל אירועי החברה אני לא מזמינה ספקי ענק", היא מספרת, "אלא מהיזמיות שיושבות כאן איתנו במתחם. אין ספק שעולם ההייטק הוא עולם תחרותי, גם מבחינת הספקים, גם מבחינת כוח אדם וגם מבחינת המשקיעים, כמובן, אבל אצלנו התחושה היא אחרת לחלוטין. אנחנו נורא נהנים מהקהילה כאן ומהקשרים שיצרנו. ויש לנו מטרה ברורה – לפתח את באר שבע".

מתלמידת תיכון מצטיינת לשותפה בקהילת יזמים גלובלית

באחד הסניפים הצפוניים של WEWORK, בחיפה, עובדת ג'ולי דאי, יזמית שעובדת כרגע על המיזם השני שלה, מייסדת-שותפה ב-Lipifai, מיזם טכנולוגי-חברתי, יחד עם שותפה וסים גרייב. בסניף חיפה היא רק חודשיים וחצי, אבל זה רק כי לאחרונה חזרה מארצות הברית, שם לקחה חלק באקסלרטור MITdesignX בבוסטון, במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). דאי היא גם בעלת תואר שני במדעי המחשב עם ניסיון עשיר של כ-9 שנים בתפקידים שונים בעולם ההיי-טק. היא התחילה את לימודיה האקדמיים במקביל ללימודים בתיכון, וכבר בכיתה י' למדה לתואר ראשון במדעי המחשב באוניברסיטת חיפה, כחלק מתוכנית "אתגר", מסלול אקדמי ייחודי באוניברסיטת חיפה, שמאתר תלמידי תיכון מצטיינים.

ג'ולי דאי

"אחת הסיבות שבחרתי לעבוד בחלל שיתופי היא האווירה המגוונת, העזרה ההדדית והחיים החברתיים שנוצרים כל יום מחדש", היא מסבירה את בחירתה. "בנוסף, אחד השיקולים לעבוד כאן הוא העובדה שמדובר בקהילת יזמים גלובלית. כאן יש לך תמיד שותפים, מנטורים וקשרים שעוזרים ליזמיות ויזמים לצמוח ולהצמיח את הפרויקטים שלהם. וכמובן, אם אני נמצאת בנסיעת עבודה, יש לי תמיד בית חם בסניף WEWORK מקומי".

בזמנה הפנוי דאי אוהבת לקרוא, לטייל בעולם ולתרגל יוגה. "אני חושבת שאורח חיים מאוזן זה דבר שתלוי בהתנהלות אישית, אבל להיות חלק מחלל שיתופי ומקהילה זה בהחלט מרחיב את האופקים החברתיים שלך", היא מוסיפה. "זה צובע לי את היום ב'מיטאפים', הרצאות ופעילויות מעניינות אחרות, כל זה מעבר לעבודה המשותפת. בנוסף זה מאד מרגש ועוזר, להיות חלק מקהילה של יזמים ויזמיות, אנשים שרוצים לשנות את העולם בדיוק כמוני. יש כאן מגמה ברורה של למידה הדדית ושיתופיות, מעבר לחלוקה של מקומות ישיבה. יש כאן תמיד הרגשה של העצמה אישית באוויר".

weworkחללי עבודהיזמיות