איך מגיעים לשוויון מגדרי בארגון?

תתחילו בחזון

התפיסה העצמית והזהות הארגונית של "פיליפ מוריס" מבוססת על טרנספורמציה דרמטית הטומנת בחובה השקעה בחדשנות, מחקר ופיתוח של חלופות לעישון סיגריות קונבנציונליות כחלק מחזוננו של "עתיד ללא עשן", כמו גם על השקעה בתחומי קיימות, ויצירת סביבת עבודה מגוונת, שוויונית, ומכילה לכל הנשים והגברים שעובדים בחברה ולחברה הישראלית בכלל.

אתחיל מהסוף, ואציין שכיום, סקרים פנימיים מראים לנו שהרוב המוחלט של העובדות והעובדים בפיליפ מוריס בע"מ מרגישים מחוברים ומאוחדים תחת החזון שלנו ותהליך השינוי שאנו מובילים. המחוברות הזו מאפשרת לנו להשיג את יעדנו העסקיים ולהפוך את הארגון למקום שגאים ואוהבים לעבוד בו.

ואיך השוויון המגדרי קורה, הלכה למעשה?

בראש ובראשונה, הקפדה על שוויון הזדמנויות תעסוקתיות וקידום מועמדות ומועמדים על פי היכולת ולא על פי הטיות שונות לדוגמת מגדר. שנית, קבלת הסמכה עולמית כ"מעסיק בשכר שווה" שבאה לידי ביטוי באפס הפרשים בין שכר נשים וגברים בארגון. על מנת להגיע לשכר שווה באמת, יש לוודא כי כל עובדת ועובד חדשים מקבלים שכר על פי השכר האובייקטיבי בשוק ולא רק בהתאם לציפיות השכר, ובמקביל לוודא כל הזמן כי השכר נשאר שווה ונקבע בהתאם לקריטריונים מקצועיים בלבד.

נכון להיום בפיליפ מוריס בישראל מספר הנשים שעובדות במטה החברה עולה על מספר הגברים ושיעור הנשים בתפקידי ניהול עומד על 44%, כשהשאיפה שלנו היא להגיע לפחות ל 50%. הצעד הראשון שלנו היה להגדיר יעדים ברורים לגיוס נשים ולייצוגן בדרגי ניהול בכירים. לאחר מכן בחנו את פערי השכר, פעלנו לצמצומם, הנחלנו תרבות של שעות עבודה גמישות, אפשרות לעבודה מהבית, יום קצר בכל שבוע ועוד. כל זה מייצר סביבת עבודה שמאפשרת לנשים ולגברים לנהל חיי קריירה במקביל וביחד עם חיי פנאי ומשפחה בריאים.

בנוסף, כדי לתרום לאיזון בחיי הורים חדשים ולאפשר להם זמן להנות מתוספת חדשה למשפחה, המטפל העיקרי מקבל 18 שבועות חופשת לידה בתשלום (כאשר המדינה מממנת 15 שבועות), ובונוס בגובה שכר חודשי בסיום 26 שבועות החל"ד. המטפל המשני, מקבל 8 שבועות חופשת לידה בתשלום מלא. כל זאת על מנת לאפשר להורים לבלות יחד את הזמן היקר והחשוב הזה.

אנחנו ממשיכים תמיד להקשיב לעובדות ולעובדים שלנו, לשמוע מהם מה הדברים שחשובים להם בחוויית העבודה, היכן הארגון יכול לתרום להם, ויחד איתם משנים ויוצרים מחויבות הדדית בין העובדים והארגון. 

 כבוד, גיוון והכלה

חברה אשר רוצה להתקדם ולהצליח, חייבת ליצר סביבת עבודה בה כל העובדות והעובדים ירגישו שייכים, נתמכים ומכובדים, בה מודעים להטיות ועושים הכל על מנת להתגבר עליהן, ובה לכל אחת ואחד יש אפשרות למצות את הפוטנציאל שלו ללא קשר למין, מגדר, גיל, גזע, לאום, דת, מוגבלות או כל מאפיין אחר. אני שמחה שהעקרונות האלה מיושמים מדי יום בשגרת החיים ובסביבת העבודה שלנו ומעודדת כל ארגון להטמיע את ערכי היסוד האלה בחזון החברה, כי זה כבר מזמן לא nice to have אלא לחלוטין must have.

 

דורית פדות-שפיראפיליפ מוריס בע"משוויון מגדרי בעבודה