כמה עולה להיות נסיכה?

איזו ילדה לא רוצה להיות נסיכה? הרי היום כבר לא צריך להיות פורים על מנת שנראה ילדות מסתובבות ברחובות עם חצאיות טוטו או כתרים על הראש. לא שפעם לא חלמנו להיות נסיכות, אבל איכשהו היום הרצון הזה הולך בד בבד עם המשפט האלמותי "אמא, תקני לי". וכך, אם פעם הסתפקנו בחצאית ישנה של סבתא על מנת להרגיש כמו מלכות, היום הן צריכות נעלי עקב עם לוגו של דיסני, כתר עם לוגו של דיסני ושמלת סינדרלה – איך ניחשתם? – ממש כמו בסרט של דיסני.

כנראה שגם חברת האנימציה הבינה שאם היא כבר מוכרת נעליים, כתרים ושמלות, למה שלא למכור לילדות טיפול עשרת אלפים, שיהפוך אותן לנסיכות כפי שהסרטים שלהם החליטו שנסיכות צריכות להיראות.

ממש לפני חג המולד, השיקה דיסני מתחם חדש בבית הכולבו הרודס שבלונדון, Bibbidi Bobbidi Boutique, בו ילדות זוכות לעבור מהפך. תמורת סכום סמלי של 1,000 פאונד הן יקבלו חבילה די מקיפה, שבין השאר כוללת שמלה, נעליים, איפור, תסרוקת ואקססורי לשיער, תיק, בובה, צביעת ציפורניים ותמונה למזכרת. מי שמסתפקת בפחות (ואיזו ילדה תסתפק בפחות?) יכולה לקנות חבילה מוזלת יותר, החל ממחיר של 100 פאונד. אבל בין אם ההורים ההמומים בוחרים בחבילה היקרה ובין אם הם בוחרים בחבילה הזולה ונידונים לחיים שלמים של רגשות אשם, כל עובדות המקום – שמכונות סנדקיות, על שם הסנדקית של סינדרלה – יקראו לילדה "הוד רוממותך" ויגרמו לה להרגיש כנסיכה.

את הקהל הרגיל של הרודס המחיר לא ממש מצליח לרגש. אחרי הכול, אלו שמגיעים לשם (מלבד לתיירים) הם לקוחות שיכולים להרשות לילדים שלהם לקנות נעליים של דולצ'ה וגבאנה ב-287 שקל.

מריה, מדריכת כושר ואמא של כריסטינה בת השבע, הביאה את בתה בשמחה אל סלון היופי הנסיכותי. כריסטינה היא בת יחידה ומריה תעשה הכול על מנת לרצות אותה. "זה מעולה שאפשר לתת להן הזדמנות להיות נסיכות כל עוד הן צעירות מספיק כדי ליהנות מזה", היא אומרת. גם סוניטה פטל, רואה חשבון מלונדון ואמא לילדה שחיכתה שבועיים לתור שלה בבוטיק, לא חושבת שהמחיר בעייתי. "נראה לי שבין 200 פאונד ל-500 פאונד זה סכום די הגיוני להוציא על ילד. 1,000 פאונד זה כבר באמת די הרבה, אבל אם יש מי שיכול להרשות את זה לעצמו – למה לא?".

ובכן, אפשר לחשוב על כמה סיבות ללמה לא. בראשן האופן שבו החלומות שלנו קיבלו צורה מוגדרת. לילדות של היום אין זכות להחליט איזו מן נסיכה הן רוצות להיות, יש להן כללים קבועים  – היא חייבת להיראות כמו אחת מהנסיכות של דיסני, אחרת החלום שלהן לא שווה כלום.

ואפשר לחשוב על עוד סיבה שבגללה כדאי לוותר על התענוג: גם 1,000 פאונד לא יגרמו לנו להיות נסיכות. למעשה, גם קייט מידלטון לא בדיוק נסיכה. כלומר, אולי יש לה טייטל כזה, אבל היא עדיין צריכה להתמודד מדי פעם עם אכזבות, בוודאי גם לה שברו את הלב וגם היא צריכה לפעמים לחתל את הילד. התמחור של הפנטזיה גורם לילדות להאמין שאם הן רק ישלמו את הסכום שנבקע ואז ילבשו את השמלה הנכונה, יעשו את התסרוקת הנכונה וימרחו את צבע הלק הנכון – פוף, הן יהיו נסיכות. ואחרי זה נראה אתכם משכנעים אותן ללכת לסדר את החדר, או גרוע מכך – מסבירים להן שנסיכים קיימים רק האגדות, ולשם שינוי לא אגדות מהסוג  שאמא יכולה לרכוש בכסף.