עכשיו זה רשמי: כוכבים מתים מוקדם יותר

בטח גם לך יש ימים כאלו, השגרה המשעממת, העבודה שכבר עושים בעיניים עצומות, שיעור הפילאטיס שבערב שגם הוא כבר חוזר על עצמו ואותה ארוחת ערב של סלט עם קוטג' ופריכיות. אבל רגע לפני שאת בוכה על מר גורלך ועל העובדה שלא דבקת בחלום להיות כוכבת פופ בינלאומית, הנה משהו שעשוי לעודד אותך: מחקר חדש גילה שאמנם "מועדון 27" הוא סתם מיתוס, אבל כוכבי פופ באמת מתים צעירים יותר מאנשים לא מפורסמים.

דיאנה קני, פרופסור לפסיכולוגיה ומוזיקה באוניברסיטת סידני, בדקה את מותם של למעלה מ-12,000 מוזיקאים מאז שנות החמישים של המאה הקודמת, כדי לבדוק האם באמת פופ סטארס מתים צעירים יותר ואם כן – למה. למרבה הלא הפתעה, היא מצאה שאכן, בממוצע הם מתים כ-20 שנה מוקדם יותר ממרבית האוכלוסייה האמריקאית, כך שבעוד שאישה אמריקאית "רגילה" תחייה למעלה מ-80 שנה, אורח חייהן של הכוכבות עומד על ממוצע של 62 שנה בלבד.

עוד חשף המחקר, כי הסיכוי של כוכבי פופ למות מתאונות גדול פי 10-5 מהאדם הממוצע וסיכוי גדול פי 7-2 לבצע התאבדות. למרבה המזל, נראה שהערכים של מוות מתאונות, כמו גם מהתאבדות וכתוצאה מרצח (פרמטר מורבידי נוסף שבו מככבים הכוכבים) נמצאים במגמת ירידה: השיא של מוות מתאונות היה בשנות ה-60 ומספר ההתאבדויות בקרב מוזיקאים נמצא בירידה מאז 1994, אחרי מותו של קורט קוביין.

יש חבר מועדון? צילום: Shutterstock

למרות ג'ניס ג'ופלין, ג'ים מוריסון, ג'ימי הנדריקס ואיימי ויינהאוס, מרבית הסלבריטאים לא מתים בגיל 27, אבל גם למות בגיל 60 זה לא כזה להיט. די כצפוי, לא חסרות לכך סיבות. על פי קני, הגורם המשמעותי למוות המוקדם הוא חוסר התמיכה הרגשית לה זוכים הכוכבים – שלרוב זוכים להצלחה בגיל צעיר – מה שלא מאפשר להם להתמודד עם החיים בקדמת הבמה.

"ככל שהם עולים בסולם התהילה, הם חולמים להיות בשיא ושאז כל הבעיות הנפשיות שלהם יפתרו על ידי הערצה ומיליוני דולרים", מסבירה קני. "אבל בסופו של דבר הם מקבלים תחושת ריקנות ואורח חיים תובעני, שבו כל אחד אומר להם מה לעשות". למעשה, התעשייה עצמה מעודדת את הכוכבים לאמץ התנהגות שערורייתית. "הסמים מאוד נגישים ומוזיקאים צעירים הרבה פעמים לוקחים 'אפרים' כדי להופיע ואז חוגגים כל הלילה עם אלכוהול וסמים". עוד, מוסיפה קני, כי סיבובי ההופעות גם מביאים איתם מתח עצום, שלא תורם לתחושה הכללית.

כאמור, מספרי מקרי המוות הלא טבעיים בקרב מוזיקאים הולך וקטן, אבל לאחרונה אנחנו עדות ליותר ויותר כוכבות ילדים שמאבדות שפיות, או שמפלרטטות עם המציאות. כידוע, לפני כמה שנים עברה בריטני ספירס התמוטטות, וכעת היא נמצאת תחת האפוטרופסות של אביה. בחודשים האחרונים נשמעים שוב ושוב דיווחים על הניסיון של הוריה של אמנדה ביינס להשיג עליה שליטה דומה, אחרי שהיא כבר אובחנה כסובלת מסכיזופרניה ואושפזה בכפייה. כך שבין אם מדובר על מוזיקאים ובין אם על שחקנים, כנראה שכוכבות בגיל צעירה מביאה איתה התמודדות שהרוב לא מצליחים לעמוד בה. לא שלא ידענו את זה קודם, אבל לפחות עכשיו זה מדעי.