מקצוע גברי: אין דבר כזה

טטיאנה אלווארז, תקליטנית אמריקאית, המציאה לעצמה אלטר-אגו גברי בשם מאט מוסט (מוסיקילז), רק כדי שמישהו יספור אותה בעולם התקליטנות וההפקה. בכתבה שפורסמה ב"טלגרף" הבריטי, היא מספרת שבתור אישה, המעיטו לבקש את שירותיה, שנחשבו לפחות מקצועיים ופחות אמינים. אחרי שכמעט התייאשה ושקלה לסיים את קריירת התקלוט וההפקה שלה, היא החליטה להתלבש כגבר, להתנהג כגבר ולהמציא לעצמה אישיות גברית חדשה. מדהים מה זיפים, חזה שטוח ופאה יכולים לעשות לקריירה מדשדשת.

סיפורה המטלטל של אלווארז, שאף נמכר לאחים וורנר לצורך הפקת סרט, מזכיר את העוול שנגרם מההפרדה החד משמעית בין גברים לנשים. האם כל אישה שרוצה להצליח בשדה שחורג מהגבולות המוכרים צריכה לאמץ זהות גברית? התשובה היא לא, לדעת ליאה עמרני (54), נהגת אוטובוס מזה 32 שנים. "היום זה לא מה שהיה פעם", קובעת עמרני. "בעבר התפלאו, היו הערות לא נעימות, חלקן היו שוביניסטיות. היום זה כבר מקובל שיש נהגות, ואין תגובות מיוחדות. אנחנו מתקבלות כמובן מאליו".

עמרני עובדת כיום בחברת "אפיקים", ונהנית מכל רגע. היא מרבה להשוות בין התקופה שבה החלה לעבוד, אי שם ב-1982, לבין התקופה הנוכחית. "כשבאתי להתקבל לעבודה שאלו אותי 'מה את צריכה את זה? שבי בבית, תאפי עוגות, טפלי בילדים ובבעלך'. לא נתתי לזה להשפיע עלי. מנהל העבודה הזהיר אותי שלא אזכה לתנאים מועדפים בגלל שאני אישה, והשבתי לו שאין לי שום עניין בזה". עמרני מגדלת כאם חד-הורית 3 בנות במהלך עבודתה כנהגת, והיא מאמינה שהעבודה יכולה להתאים לכל אישה.

מה את צריכה את זה? שבי בבית. ליאה עמרני. צילום: רלי שריר

"כשהלכתי להוציא רישיון לאוטובוס, היו איתי נשים שהוציאו רישיון על משאית, וזה נראה לי מוזר", נזכרת עמרני. "היום זה כבר לא חריג. נשים משרתות כמפקדות בצבא, ואין בעיה עם זה. תמיד ייזרקו הערות פה ושם, אבל לא צריך להתרגש מזה".

גלית קטן (36), עוסקת בעיצוב, תפאורות ובנייה. קטן למדה אמנות ופיסול, וגם עיצוב תפאורה בפריז. "בעסק שלי, 'תפאורות ובנייה', אני גם המעצבת וגם הבנאית. בתחילת הדרך הייתי מחפשת בעצמי במאים ומפיקים לעבוד איתם, וכך התקדמתי. בשנתיים האחרונות עבדתי בשימור הבניין ברחוב נחלת בנימין 5 בתל אביב, בניתי שם את הקרניזים והפיתוחים".

קטן מספרת שהגיעה באופן טבעי לעולם הבנייה. "לא עצרתי אף פעם לחשוב אם התחום הוא גברי או נשי". היא מעידה שהמגדר שלה מעולם לא היווה בפניה מכשול, אך מספרת על יחס מתנשא לעתים מצד גברים שמזמינים את עבודתה. "אני נתקלת במסגרת העבודה בכל מיני גברים שמנסים לתת לי המלצות והסברים. עם זאת, אני מרגישה שנשים נותנות בי יותר אמון בגלל היותי אישה. הן מרגישות יותר בטוחות שאישה תעשה את העבודה, אבל הקהל שלי מאוד מגוון".

נשים נותנות בי יותר אמון בגלל שאני אישה. גלית קטן. צילום: דיה בונהרדי

לעומת עמרני וקטן, שמסרבות לעשות עניין מהתגובות שקיבלו, אורה לוי (56), שייסדה את "מוניתה", רשת מוניות נשית, ראתה בכך מענה חיוני לצורך שלה ושל נשים בכלל. "בעבר לא הייתה תקשורת בין נשים. התקשורת בינינו עזרה לנו להבין שיש לנו כוח, ושאנחנו מסוגלות לעשות הרבה יותר משאי-פעם לימדו אותנו. לי היה רישיון נהיגה 23 שנים לפני שמימשתי אותו. היו לי חששות. אחרי רצח נהג המונית דרק רוט אמרו לי שזה מקצוע מסוכן, כאילו לעמוד מול 40 ילדים בכיתה זה בטוח", אומרת בחיוך לוי, שעבדה לפני כן כמורה במשך 29 שנים. "לאט לאט קיבלתי ביטחון, והיום אני יכולה לומר שאני נהגת הרבה יותר טובה מהגברים".

"לפעמים אני יושבת במונית ומחכה לנוסעים, ושואלים איפה הנהג", היא מתארת, "אבל עוד לא קרה לי שסירבו לנסוע איתי". קהל הנוסעות המשתמשות בשירותי "מוניתה" כולל פמיניסטיות, ארגוני נשים ונפגעות תקיפה מינית, אך לא מהן בלבד. "כשעבדתי בחברת מוניות שרוב העובדים בה היו גברים, הרבו ללעוג לי ולעבוד עלי. אפילו 'גט טקסי' לא מוכנה להוסיף אופציה של הזמנת נהגת כדי לא לפגוע בנהגים. אך יש לזה ביקוש, וזו זכותן של נשים לקבל את השירות הזה. מאז שהקמתי את הרשת, אני לא בקשר עם הגברים שעבדתי איתם. שמעתי סיפורים על נהגות שרצו להתקבל לעבודה בחברות אחרות והיו צריכות לספוג הטרדות מיניות, יחס משפיל וסחטנות".

הנוסעים שואלים איפה הנהג. אורה לוי. צילום: זהבית כהן

"עד שהקמתי את הרשת, חברות מוניות לא היו מוכנות לשלוח נהגת לפי בקשה", מספרת לוי. "היום כבר מאפשרים את זה, כי יצרנו נורמה אחרת. נשים זוכות ליחס טוב יותר גם בתחנות אחרות". לוי ועמרני קוראות לנשים נוספות להצטרף למהפכה. "אני מזמינה כל אחת לעבוד כאן, התנאים באמת טובים", אומרת עמרני. "המנהל אפילו אמר לי שהוא רוצה שיבואו עוד נשים לעבוד, כי אנחנו אחראיות יותר על ההגה". קטן מסיימת בהמלצה: "אל תפחדו לעסוק בתחומים פיזיים, בעבודת כפיים. גם גברים לא מרימים לבד דברים. אם זה מה שאתן רוצות לעשות – אל תתנו לאף אחד להפריע לכן להגשים את החלום שלכן".