תלמדו מהיפאנים: "תפקיד המנכ"ל מתאים יותר לאישה"

המיליארדר תדאשי ינאי, מייסד אימפריית הקמעונאות היפנית יוניקלו, אומר שהוא מעדיף  כי יורשו בתפקיד מנכ"ל החברה תהיה אישה.

אימפריית הביגוד הקמעונאית Fast Retailing, שנוסדה בטוקיו לפני 70 שנה, היא המחזיקה ברשת יוניקלו. תדאשי ינאי ומשפחתו הם בעלי אחזקה של 44%, שהופכים את הערכת שווי ההון שלהם ליותר מ-29 מיליארד דולר.

ינאי, שדוגל בשיוויון מגדרי ומקדם זאת בחברה, אומר על תפקיד המנכ"ל שלו כי "התפקיד מתאים יותר לאישה", והוסיף כי נשים "מתמידות, מכוונות לפרטים ובעלות חוש אסתטי".

עם שלל שמות שצצו בשמועות כי הם מתמודדים על תפקיד המשרה הבכירה בחברה, היורש יצטרף לאימפריה קמעונאית עם רווח תפעולי של 2.3 מיליארד דולר בשנה שעברה.

ב-3 בספטמבר הודיעה חברת Fast Retailing כי המכירות של אותן חנויות הבגדים של יוניקלו ביפן עלו באוגוסט ב-9.9% לעומת השנה הקודמת. ולמרות שהמכירות באסיה נותרות חזקות, ההתרחבות בארה"ב נמצאת בהמתנה לאחר שינאי גנז יעד של שנת 2012 לפתוח 1,000 חנויות יוניקלו בארה"ב – כיום יש לה 50.

תאדשי ינאי, מייסד יוניקלו. צילום רויטרס

פער מגדרי

ככל שמתגברים הדיבורים על המנכ"ל הבא של יוניקלו, ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, דיבר על הצורך להתייחס לכוח העבודה המתכווץ במדינה, וחלק מזה נוגע לאיכות עבודה טובה יותר ותפקידים בכירים יותר לנשים.

הפורום העולמי לכלכלה מדרג את יפן במקום 110 במדד הפער העולמי שלו למגדר 2018, עם פער שכר של 24.5% לנשים בשנת 2017, לעומת שכר לגבר באותו תפקיד.
בדו"ח משנת 2019, קרן המטבע הבינלאומית תקפה את יפן "שלא התקדמה בשוויון מגדרי". קרן המטבע הבינלאומית מתארת את דירוג הפער המגדרי ביפן כ"עלוב ", אם כי היא מכיר ב"שיפור קל".

מקי אקידה, ראש פעילות יפן של יוניקלו, מובילה לפי הדיווחים את היחידה הרווחית ביותר של החברה ונחשבת כיורשת מתאימה שככל הנראה עשויה לזכות בתפקיד. כשנשאלה בראיון על מינויה האפשרי למנכ"ל יוניקלו, היא משיב כי קידומה לתפקיד הבכיר ביותר בחברה הוא "אפשרות".

***

פורסם לראשונה בפורבס ישראל 

עוד כתבות בפורבס ישראל:

דירוג פורבס: 50 הנשים המשפיעות בישראל 2019

בוגרי מדעי הרוח? בקרוב תהפכו לסחורה החמה ביותר בשוק ההייטק

כמה כסף משקיעים הישראלים במתנות למורים וגננות בסיום שנת הלימודים?

יוניקלו