שנת 2017 הפכה את טדי שגיא לטייקון באופן רשמי

עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר שביצע טדי שגיא (46) עד היום היתה רכישת מתחם קמדן הלנדוני, הרחבתו והנפקתו בבורסה תחת ניהולה של חברת מרקט־טק, שב־71% ממנה הוא שלט עד לאחרונה דרך חברת ההחזקות הפרטיתLabTech  שבבעלותו המלאה. והנה, באוקטובר אשתקד ביצעה קבוצתו את הרכישה הגדולה השנייה בתולדותיה – מתחם הולבורן לינקס הממוקם במרכז לונדון. במתחם, הנפרס על פני 16 דונם, 34 מבנים גדולים (43 אלף מ"ר), כמעט מכל סוגי הנדל"ן העירוני – קמעונאות, מלונאות, משרדי תאגידים, הסעדה, מגורים, מוסדות חינוך ותרבות – ועלותו ל־LabTech  עמדה על כ־305 מיליון ליש"ט. כיום, לאחר הקמת מבנים נוספים, ההשקעה קרובה כבר ל־400 מיליון ליש"ט.

 

חצי שנה בלבד חלפה עד ששגיא הפתיע שוב, הפעם כשרכש את יתר ההחזקות במרקט־טק תמורת כ־364 מיליון ליש"ט עבור מניות המיעוט ופירעון האג"חים, מה שאִפשר לו להפוך אותה לחברה פרטית ולמחוק אותה מהבורסה בלונדון באמצע חודש יולי, כששוויה שם קרוב ל־900 מיליון ליש"ט. מצדו של שגיא, העובדה שהחברה סווגה כחברת נדל"ן – קטגוריה שנפגעה במסחר המניות הלונדוני לאחר ההחלטה על הברקזיט – הביאה לכך שהערך ששיקף לה שוק המניות היה נמוך מערכה האמיתי, כמי שפעילה גם בענפי הטכנולוגיה והמסחר המקוון (בשליטתה נמצאת, למשל, גם חברת הפצת האפליקציות והמוצרים הדיגיטליים קרוסריידר, שהודיעה במרץ על רכישתה המשמעותית הראשונה – חברת סייברגוסט הגרמנית, המאפשרת גלישה אנונימית ל־145 אלף מנוייה – תמורת 9 מיליון יורו). מצד המשקיעים, היתה זו הזדמנות טובה לממש החזקות בענף הפגוע.

 

מרחיב אופקים

באותה עת ממש מיהר שגיא לנצל הזדמנות ולחזור גם אל שוק הנדל"ן הגרמני, כש־43.9% ממניות חברת הנדל"ן בראק אן.וי הועמדו למכירה על ידי חברת BCRE שלשמעון וינטרוב ורונן פלד. בראק אן.וי עוסקת בנדל"ן מניב למסחר ולמגורים בגרמניה. היא נסחרת בבורסה הישראלית, ושגיא רכש אותה ב־1.1 מיליארד ליש"ט ולפי שווי של 2.5 מיליארד ליש"ט. את החציון השני ב־2017 סיימה בראק אן.וי עם רווח נקי של 83.8 מיליון יורו, מהם כ־45מיליון ברבעון השני – הטוב בתולדותיה. אין לדעת מה יוליד יום, אבל חברת נדל"ן אחרת, שמתמחה בשוק הגרמני וששגיא היה מבעליה- Conwert האוסטרית – נמכרה השנה למתחרתהVonovia  תמורת 1.7 מיליארד יורו. שגיא, שרכש 24.79% ממניותיה רק 16 חודשים קודם לכן, הרוויח מהעסקה כ־150 מיליון יורו.

 

 

שגיא הרחיב השנה את פעילות הנדל"ן שלו לא רק לאזורים חדשים, כי אם גם לתחומים חדשים – בחודש מרץ האחרון הודיע המיליארדר על כניסה לתחום חללי העבודה המשותפים, עם מותג בינלאומי חדש תחת השםLABS . אף שעוד לפני ההכרזה פעל בקמדן מתחם אינטרצ'נג', המארח כ־1,000 סטארט־אפים, LABS עתיד לפרוץ לערים גדולות רבות נוספות. שלושה מתחמים ראשונים שלו כבר נפתחו השנה בלונדון, וגם ישראל בתכנון: עוד השנה צפוי להיפתח מתחם במגדל עזריאלי (כ־8,000 מ"ר) בשרונה תל אביב, ובתחילת 2018 יצטרף גם מתחם במגדלי הארבעה בעיר (כ־4,500 מ"ר).

 

לאור התרחבות פעילות הנדל"ן של שגיא באופן כה משמעותי, מינה המיליארדר בחודש יולי האחרון את מנכ"לית גזית גלוב לשעבר רחל (רוחה) לוין לדירקטורית לענייני נדל"ן בחברת ההחזקות הפרטית שלו, .Globvestment לוין אחראית על עסקות המימון והפיתוח העסקי בחברה ותייעץ גם בנוגע לקמדן מרקט, שכאמור, החזקתו הפכה לפרטית לאחרונה.

 

הסוחרים החדשים

כמי שנכנס בשנים האחרונות גם לתחום המסחר המקוון (כחלק מתוכנית אסטרטגית רחבה, הכוללת גם חזון טכנולוגי למתחם קמדן), תיק הנכסים של שגיא כולל מספר נאה של חברות בענף. את חברת האד־טק הגרמניתGlispa  רכשה מרקט־טק ב־2015 תמורת 32 מיליון יורו. על אף שהיא חולשת על למעלה ממיליארד משתמשים ברחבי העולם ואחראית על יותר מ־400 מיליארד חשיפות לפרסומות בחודש, גליספה ביצעה השנה לא פחות מארבע רכישות אסטרטגיות חשובות שיאפשרו לה להרחיב את הדומיננטיות שלה בענף עוד יותר.

 

בין החברות הנוספות בבעלותו של שגיא, שפועלות בתחום המסחר והשיווק המקוונים, אפשר למצוא את סטוקו מדיה הישראלית, שפיתחה פלטפורמה למסחר אלקטרוני, ואת חברתSafecharge , שמפתחת פתרונות סליקה. זו השיקה החודש את גרסת הבטא של המוצר החדש שלה לזירות מסחר מקוונות, ,MPM המאפשר למשתמשים לרכוש את המוצרים ברשת בשפתם, במטבע שלהם ובאמצעי התשלום המועדף עליהם.

 

לא מהמר על הימורים

את הונו הראשוני עשה שגיא בחברת פלייטק, המנהלת פלטפורמות של הימורים באינטרנט. במהלך 2016 ביצעה החברה מספר רכישות מפתח (כמו של מתחרתה,BGT  תמורת 138 מיליון יורו, וחברת משחקי הרשתQuickspin  השוודית תמורת כ־50 מיליון יורו), ומגבלות רגולטוריות מנעו ממנה להשלים רכישות חשובות אחרות (כמו חברת הפורקס האיריתAva  וחברת המסחר המקוון Plus500).

 

בשנה האחרונה המשיכה פלייטק בניסיונות ההתרחבות שלה. בשלהי 2016 הודיעה החברה על רכישת 70% ממניות חברת הסליקהCFH , תמורת 120 מיליון דולר, והרחבת החטיבה הפיננסית שלה בעזרתה. ערב הרכישה סלקה CFH כמיליארד וחצי דולר מדי יום, עם הכנסות שנתיות של למעלה מ־19 מיליון דולר. באוגוסט האחרון הודיעה פלייטק גם על כוונתה לרכוש את חברתACM  הצעירה, המוכרת גם בשם אלפא, המתמחה באספקת שירותי ניהול סיכונים ומסחר ללקוחות מוסדיים. העסקה, שמחירה צפוי להגיע ל־150 מיליון דולר, תיחתם ככל הנראה בסוף ספטמבר.

 

אלא שבמקביל להתרחבות עסקיה של פלייטק, שגיא דווקא לקח השנה צעד אחורה. באמצעות חברת בריקינגטון ,שבבעלותו המלאה, הוא החזיק למעלה מ־90% ממניות פלייטק ערב הנפקתה לבורסה ב־2006, אך תוך 10 חודשים בלבד, הוא בחר לצמצם את חלקו בה כמעט לחלוטין. בנובמבר הוא עוד החזיק ברוב מניותיה (33.6%), וחודש לאחר מכן הוא מכר 12% מהן תמורת כ־410 מיליון דולר. בחודש מאי 4.1% נוספים מהחזקותיו נמכרו, הפעם תמורת 113 מיליון ליש"ט, וביוני נמכרו 11.5% נוספים, עבור 337 מיליון ליש"ט. שגיא, שנותר בתחילת הקיץ עם החזקות של 6.6% בלבד בפלייטק, מימש בשלוש פעימות החזקות בשווי 850 מיליון ליש"ט. לאור הפריחה במניית פלייטק בחמש השנים האחרונות (עלייה של כ־270%), המימוש תוזמן בחוכמה וזימן לו רווח גבוה, כשניכר כי הוא מעוניין לגוון את תיק ההחזקות שלו ולהגדיל את המימון להשקעותיו בנדל"ן.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

לכתבות נוספות בפורבס ישראל:

מלכות הכביש: אלה המכוניות השוות ביותר בשנת 2017

טדי שגיאנדל"ן