דריה הניג שקד: נשים ישראליות הן חסרות פחד

את דרכי המקצועית התחלתי בכלל הפוליטיקה. נכנסתי למערכת הפוליטית ביציאה מלבנון. סיימתי את הקריירה הפוליטית בהתנתקות במשרד הבינוי והשיכון עם יצחק הרצוג. הייתי קצינה בחטיבת פיקוד צפון בדובר צה"ל, וביום שבו הייתי אמורה להשתחרר בבקו"ם, אהוד ברק, שהיה אז ראש הממשלה, הגיע למסור הודעה דרמטית. מכיוון שהמפקד שלי היה בחדר לידה עם אשתו, אני החלפתי אותו, וניהלתי יום שלם של ביקורים במוצבים. בסופו הוא הציע לי לחבור לצוות שלו בירושלים. למחרת הייתי בבקו"ם והתחלתי לעבוד במשרד ראש הממשלה. המשכתי לעבור תפקידים במשך כמה שנים. פוטרתי ומוניתי בכל פעם שהתחלפה ממשלה.

עוד באון לייף: 

את שלושת ילדיי הבאתי לעולם כשעבדתי במגזר הפרטי. עבדתי במשך שבע שנים בקרן ההשקעות "ויטאל קפיטל" של איש העסקים איתן סטיבה, שמנהלת השקעות בשווי כולל של 350 מיליון דולר, כמעט כולן ביבשת אפריקה, מתוך האמונה שפרויקטים שמגלמים פוטנציאל לשינוי חברתי ממשי יניבו גם תשואות גבוהות במיוחד. בתום חופשת הלידה עם השלישי, לפני כשנה וחצי, החלטנו לעבור לעמק הסיליקון.

"כרגע יותר מושך אותי לייצר שינוי שישפיע על עולם החדשנות". תמונה: Erika Pino

בשלושת חודשים הראשונים בעמק פגשתי את כל מי שרק הסכים, ופה מדובר בכולם. אנשים פתוחים להיפגש ולעשות נטוורקינג. פגשתי למעלה מ-200 איש בתקופה הזו. הגעתי לכאן עם רעיון כללי שנוגע למה שעשיתי קודם, קרן השקעות חברתית, אבל בזמן הקצר שהייתי פה הבנתי שיש בעמק מיעוט נשי, ואם אין מספיק נוכחות נשית וגיוון בעולם החדשנות, בחוד החנית, אנו מפסידים גיוון של מוצרים חדשניים, כמו גם עובדות טובות. התחלתי לחשוב בכיוון אחר: כיצד אפשר לעזור לנשים בעולם החדשנות וההשקעות. בעולם החדשנות ובעולם ההשקעות ישנן מעט יזמיות ומעט משקיעות, וכך המעגל לא משתבש. אם היו יותר נשים בעולם ההשקעות, הן היו משקיעות יותר ביזמיות. החלטתי לשבש את המעגל, ולהנגיש את עמק הסיליקון לנשים.

חצי שנה אחרי שהגעתי לפה, אירגנתי ביקור של משלחת של יזמיות מישראל. כך הקמתי את  WE (Women entrepreneurs) Act, שנועדה לסייע לנשים להשתלב בעולם היזמות והחדשנות. הצלחתי לגייס 100 אלף דולר מחברות גדולות, כמו טבע והרצוג פוקס נאמן, וסיבסדתי לגמרי את המשלחת. המשלחת הוכתרה כהצלחה מסחררת, במיוחד כשאחת הנשים מכרה בעקבות זאת את החברה שלה לאפל. אחרות גייסו כספים, מצאו לקוחות ושותפים. כל אחת נהפכה לאוטוריטה בתחומה. האפקט היה חזק, וזה חידד את הבעיה, את הדברים הכי נחוצים וחסרים בישראל עבור עידוד נשים להיכנס לתחום. לנשים הכי קשה להגיע למימון. מחקרים מראים שכאשר יש אשה בקרן השקעות, הסיכוי להשקיע ביזמיות עולה במאות אחוזים.

"נשים ישראליות הן חסרות פחד" – כך אנו ממותגות ויש בכך מן האמת. אנשים מכירים בפוטנציאל של התרבות החדשנית הישראלית. המיתוג הישראלי הוא נהדר, ואנשים מחפשים את הנגישות ליזמות ישראלית. היה כאן עניין רב במשלחת. יש את הרצון, ההבנה של החשיבות והמיתוג של נשים וישראליות. כך, הצלחתי להבטיח את מקומן של שלוש יזמיות ישראליות באירוע סיליקון ואלי אופן דורז במאי, שבמסגרתו מגיעים משקיעים ענקיים.

בשנה האחרונה קיבלתי כמה הצעות לעבוד בחברות מעניינות, אבל אני מחפשת השפעה במובן היותר רחב. כרגע יותר מושך אותי לייצר שינוי שישפיע על עולם החדשנות, כדי שלכולם יהיה יותר. אם יהיה מוצר שאחשוב שיש לו השפעה ענקית על השוק, אשקול זאת, אבל כרגע אני לא מחפשת. טוב לי היכן שאני נמצאת.

"אני שואפת לקדם נשים ושוויון מגדרי". תמונה: Erika Pino

נשים צריכות להאמין שהעולם פתוח בפניהם ושהן יכולות לכוון לירח. הן צריכות לחשוב על העתיד של תחום מסוים ולקוות לעשות שינוי אמיתי שיש בו פוטנציאל, ויש לאנשים יכולת להכיל אותו. בסופו של דבר, המגבלה היא בתוכנו, המכשול שלנו הוא חוסר האמונה שלנו לעשות שינוי אמיתי. מבחינתי הצורך הבא הוא לייצר אקו סיסטם שלא מכשיל אותן, שמשווה אותן למצב היזמים. אחד המשקיעים ציין כי היזמיות שמגיעות לעמק הן ברמה גבוהה יותר משל יזמים, מכיוון שהן היו צריכות לעשות דרך ארוכה יותר. אני רוצה ליישר את הרף ואת הדרך, שגם הדרך תהיה שווה.

אני שואפת לקדם נשים ושוויון מגדרי, אז כל מיזם שמתיישר עם המטרה הוא אפשרות סבירה מבחינתי. באוקטובר אני מוציאה משלחת ישראלית נוספת, שתהיה קטנה יותר, ממוקדת יותר וספציפית למיזמים. קיבלתי פניות למיזמים נוספים שקשורים בעולם הנשים, לפלטפורמת השקעה בראייה חברתית, לא רק כלכלית. זה כרגע בשלבי בדיקה ראשוניים. אני בודקת את ההיתכנות של כל אחד מהם.

אני נמצאת בעמק הסיליקון, אבל הלב נמצא עם היזמיות הישראליות. אני שמחה שיש לי את היכולת להנגיש משאבים שאולי לא היו עבורן לפני כן, ואני מאוד נהנית לעסוק בכך. הן עושות עבודת קודש כדי להשוות את עצמן לגברים, ועושות הרבה יותר מהם. כרגע אני אמא לשלושה ילדים ולסטארט אפ. אני בחרתי במה אני רוצה לעסוק. אני עושה את זה בשביל החברה, בשביל שיהיו יותר נשים בתחום החדשנות.