אוהבים את הסביבה: 10 טיפים מעולים

המודעות לאיכות הסביבה בעלייה, וזה דבר משמח. גם מערכת החינוך צועד בכיוון הנכון, חברות מסחריות מבינות את הצורך ועושות שינויים, וכמעט בכל תחום ביום יום שלנו יש לנו אפשרות לחסוך, למחזר, לשמור על איכות הסביבה.

את מסע און לייף ונספרסו עשינו ביקב הרי הגליל, שם גדלה כרם, הראשונה בארץ, שמדושנת על ידי קומפוסט המופק מקפסולות קפה ממוחזרות. הקפסולות שלכם חוזרות חזרה, ומחזירות חזרה לטבע. כמה ממשתתפות המסע חלקו איתנו מספר טיפים מעולים לשמירה על הסביבה. מספיק שתאמצו אחד – כבר עשיתם טוב.

שגית הורוביץ,                          צילום:בני גם זו לטובה

לי-אור מנצור,                      צילום:בני גם זו לטובה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. מיחזור = כסף לילדים

שגית הורוביץ, דוברת הספארי ברמת גן מציעה: למדו את ילדכם למחזר בקבוקים ופחיות, אספו ביחד ואחר כך לכו איתם לסופר קבלו את הכסף וקנו להם משהו בכסף הזה. בספארי עובדי המחלקות ממחזרים בקבוקים שהם אוספים וקונים עבור המחלקות שלהם מוצרים לרווחתם ולרווחת בעלי החיים.

2.  להתחיל בקטן

ומה עושים כל אלה שקצת חוששים ולא בטוחים שהם יודעים איך למחזרו הכי חשוב לאן? מיכל גולדן, מרצה וחוקרת מגדר, עצמאית ושכירה במרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית או במילה אחת פמיניסטית, ממליצה: " תתחילו לעשות דברים קטנים, שלא מבהילים. נגיד יש לי ארגז עץ מגניב ששם אני מאפסנת בקבוקים. כשיש לי מצב רוח, תוקעת אותם ברכב ונוסעת למחזורית".

3. מי צריך מגבונים?

הטיפ של לי-אור מנצור בלוגרית בנושא קיימות אחריות תאגידית: "במקום לסיים ארוחה במסעדה ואוטומטית לקחת אריזה של מגבון לח, קומו ושטפו ידיים:) יהיה לכם יותר נעים וגם לסביבה פחות מזדהם , באחריות"

 

מירב מילר,                        צילום:בני גם זו לטובה

שירלי יובל יאיר,                  צילום:בני גם זו לטובה

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

4. ניירות – רק למיחזור

מירב מילר, עיתונאית ומגישה בטלוויזיה שואלת, ומה עם הטיפ הקטן של דוגמה בבית? "יש סל לניירות ועיתונים שרק בו זורקים ואז למיכל הגדול בחוץ וכמובן כל בקבוקי השתייה ממחזרים, הולכים יחד למתקן וזורקים את הבקבוקים ועושים מזה חגיגה. נשמע פשוט וקל, אבל זה חינוך נהדר לנושא".

5. המשך החיים של הקפסולות

שירלי יובל יאיר, פסיכולוגית, עוסקת ב-"פסיכולוגיה חיובית" – מדע של אושר, מוזיקאית וסופרת ילדים, מגלה: "הטיפ שלי לשמירה על איכות הסביבה, מעבר לזה שאני ממחזרת פלסטיק, נייר וקפסולות של 'נספרסו' – בשבילי איכות הסביבה היא גם רגשית

אפרת אדמון

מאיה יעקבס,                     צילום:בני גם זו לטובה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. המים של הכביסה – לעציצים

אפרת אדמון, סמנכ"לית תוכן ב onlife, מוסיפה כמה רעיונות משלה: " אני למשל נוסעת במכוניות היברידיות כבר מעל ל-10 שנים. ובאופן כללי משתדלת לא להזיז את האוטו אם לא צריך. אפשר ללכת ברגל לסופר (הלם), אפשר ללכת לעשות סידורים באופניים (הלם כפול) . מאז שהילדים קטנים אני משתדלת לצאת לטיולים עם כלי פלסטיק רב פעמיים ולא חד"פ. נכון, זה מנג'ס וצריך לשטוף אותם וכאלה, אבל באמת שעדיף. וחסכוני גם. את המים שהתאספו ממכונת הייבוש (מכונה שאוספת את האדים והנוזלים שיוצאים מהכביסה הרטובה ואוגרת אותם במיכל מיוחד) אני מעבירה למשפך צבעוני ויפה ומשקה את העציצים שלי ולפעמים זה מספיק למלא דלי שלם לשטיפת רצפה".

7. עזבו את הפלסטיק

מאיה יעקבס, מנכלית עמותת "צלול", שומרת הסף של הים, חופים, נחלים ומים בישראל, מזה כ-7 שנים. בין הישגי העמותה הבולטים: סגירת מיכל האמוניה בחיפה, חוק השקיות (בשיתוף המועצה לישראל יפה) והפסקת הזרמת 5 מיליון טון בוצה מהשפד״ן לים. הטיפ שלה לשמירת הסביבה – להשתמש בכמה שפחות פלסטיק חד פעמי מכל סוג (כוסות, צלחות, סכו״ם, קשיות, שקיות, בקבוקי משקה, ניילון נצמד, בלונים ועוד).

נטלי זיו,                                                      צילום:בני גם זו לטובה

נגה קלינגר,                                                    צילום:בני גם זו לטובה

מרינה קיגל,                       צילום:בני גם זו לטובה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. שובה של הזכוכית

נטלי זיו, דוברת ומנהלת תקשורת וקשרי ממשל – eBay ישראל ואירופה, חולקת את הטיפ שלה לשמירה על איכות הסביבה: "כולנו מארחות – ארוחות שישי, חגים ואירועים משפחתיים שונים. אני משתדלת לארח בכלי זכוכית רב פעמיים ולא כלים חד פעמיים שאינם מתכלים ובתחילת הארוחה אני ממלאת את הכיור במים חמים ונוזל כלים וכל כלי שהסתיים השימוש בו אני מניחה בכיור עד סוף הארוחה כל הכלים שהושרו שם מוכנים בשנייה לשטיפה קלה וייבוש (או הכנסה למדיח למי שממש מתעקשת…)"

9. קשים, לא מה שחשבתם

נגה קלינגר, פעילה חברתית ומנהלת השירות והמכירות באופרה הישראלית: "אז אם אני צריכה לבחור טיפ אחד בלבד לגבי קיימות, זה יהיה לרכוש קשים רב פעמיים הביתה. הם נראים אולי נורא תמימים, אבל הקשים החד פעמיים הם אחת הצרות הגדולות והמזהמות ביותר שיש, וכיוון שיש לי ילדים קטנים בבית, וילדים כידוע מתים על קשים, רכשנו חבילה של קשים רב פעמיים (יש בכל מקס סטוק בכלום כסף), והם נכנסים למדיח כלים יחד עם שאר הסכו"ם, וככה מנענו עוד זיהום מיותר. ואם אפשר אז גם להסתובב עם שקית בד מקופלת בתיק (יש מהממות שמתקפלות לגודל קטנטן)".

10. בגדים ביד שניה – ניצחון כפול

מרינה קיגל, עיתונאית ואשת תוכן, ממליצה על חנויות יד שנייה. "מעבר לכך שמדובר בחסכון כספי משמעותי, זה גם שומר על הסביבה, וזה עוד לפני שתמיד אפשר למצוא פריטים מיוחדים מאד בחנויות כאלה. חוץ מזה, כמה שאני שונאת לתלות כביסה, אני מתעקשת לייבש אותה על חבלים ולא במייבש. חוסך חשמל וגם דבר קטן כזה שומר על הסביבה".

 

יש כל כך הרבה דברים שכל אחד מאיתנו יכול לעשות, וזה די פשוט. רק תבחרו – והשינוי כבר יגיע.

 

 

 

 

 

איכות הסביבהיקב הרי הגלילנספרסופשוט לעשות טובקיימות