בת ה-16 שסבלה מבריונות פיתחה אפליקציה שנלחמת בחרם בתיכונים

את מרבית כיתות ז' וח' נטלי המפטון העבירה לבד. היא היתה הילדה החדשה בבית ספר פרטי לבנות בלבד בלוס אנג'לס, ומהר מאוד הפכה למטרה הנוחה של חבורת "ילדות רעות", לא רחוק מהקליקה של רג'ינה ג'ורג' וקארן סמית' המפורסמות לשמצה. הן עשו לה כל מה שבריונים ובריוניות עושות – מלקרוא לה בשמות ולהחרים אותה ועד לתקיפות פיזית שמערבות לוקרים, בדיוק כמו בסרטים. שנים בודדות אחרי, המפטון החליטה לקחת את הסרט שאמלל את החיים שלה ולהציע לכל הילדים והילדות שסובלים ממנו פיתרון מבריק – בגיל 16, נטלי המפטון פיתחה אפליקציה נגד חרמות.

 

בריונות: זה חייב להיפסק

שני תלמידים מהוד השרון ביקשו ליצור מודעות לנושא הבריונות בבתי הספר, ויצרו סרטון קצר שקשה לעמוד בפניו

לכתבה המלאה

האפליקציה של המפטון נקראת "Sit With Us" – שם שמתייחס ישירות למשפט המחץ מ"ילדות רעות": "את לא יכולה לשבת איתנו!". וכמו הסצינה ממנה לקוח הקאצ' פרייז, גם האפליקציה מתמקדת באחת הסיטואציות הכי בעייתיות בתיכונים בארה"ב: הישיבה בארוחות הצהריים. רחבות הקפיטריה בתיכונים מתחלקות מהר מאוד לקליקות ולמקומות קבועים, ומי שלא מוצא את מקומו צריך לבחור בין שתי אופציות מאוד מפוקפקות – להעביר את שעת הצהריים לבד בשירותים, או להיראות בשעה שאתה אוכל לבד.

הפיתרון שמציעה האפליקציה החדשה הוא פשוט: כל אחד יכול להפוך ל"שגריר" ולפתוח את שולחן ארוחת הצהריים שלו לכל מי שמעוניין. היא פועלת קצת כמו טינדר, כשכל מי שרוצה לארח אנשים חדשים ואבודים מודיע על ואמורה להגן על תלמידים מחרמות ומאותו משפט מחריד ומצלק, "את לא יכולה לשבת איתנו".

מזמינה אתכם לשבת. נטלי המפטון בת ה-16, צילום: קרולין המפטון

כיום המפטון לומדת בכיתה י"א ופורחת בתיכון אחר, אך היא מכירה היטב את הסיטואציה המפחידה של ארוחות הצהריים ואת אותו משפט צורם שמאז הסרט הפך לשגור בפי קליקות בתיכונים. "בבית הספר הקודם שלי כל בנות הכיתה החרימו אותי לחלוטין, ולכן הייתי צריכה לאכול את ארוחת הצהריים כל יום לבדי".

הבריונות של בנות הכיתה לא עוצרת שם, וגם לא קווי הדימיון המטרידים בין הסיפור האמיתי של בת ה-16 לאופן בו בריונות בתיכונים מוצגת בסרטים. המפטון מספרת שהבנות קראו לה מכוערת, אמרו לה שלעולם לא יהיו לה חברים, לא הזמינו אותה למסיבות אליהן כולן הוזמנו, ואפילו שרטו אותה ותקפו אותה פיזית. לדבריה, הן אפילו דחפו אותה לתוך לוקר ואיימו שירצחו אותה. היא פחדה להלשין על המעשים שלהן מאימה שהמצב רק יחמיר. מילדה שאהבה ללכת לבית ספר, המפטון הפכה לכזו ששונאת ומקללת כל רגע. היא לא אכלה ולא ישנה, עד שהחרדה הקשה הובילה לאשפוזה. אחרי שנתיים בלתי נסבלות בכיתה ז' וח', נטלי עברה בית ספר.

בידיעה שהסיפור שלה הוא סיפורם של עוד המוני ילדים ברחבי ארה"ב, המפטון שאפה לשנות את המצב. בארה"ב 1 מ-4 תלמידים סובל מבריונות בכל שנה, ו-64% לא מדווחים על כך. היזמית הצעירה הצליחה לעלות על רעיון מקורי, ולזכות לתמיכה מספקת כדי להוציא אותו לפועל. וכעת, גם האפליקציה, המוצעת בחינם להורדה למשתמשי אפל, זוכה להצלחה יפה.

האפליקציה שנלחמת בבריונות בארוחות הצהריים. צילום מסך

מחקר שפורסם בתחילת השנה הוכיח כי כשתלמידים שנוקטים עמדה אקטיבית נגד בריונות זה משמעותית יותר אפקטיבי מאשר פעולות של מורים או מנהלים – דבר שגם בת ה-16 הבינה ויישמה היטב בניסיון להפוך את הסיטואציה של ארוחות הצהריים לפחות מאיימות ויותר חברותיות לכולם. כעת האפליקציה מככבת ברשימת האפליקציות הטרנדיות, והסיפור האופטימי של נטלי המפטון זוכה לתהודה רחבה. סוף טוב עם הרבה תקווה לסיפור שלעיתים קרובות מדי זוכה לסוף נורא ומר.