כך תהפכו סלון ממוצע לחלל הקרנה עוצר נשימה

שכירות ארוכת טווח אינה רעיון חדש. זוגות ומשפחות רבות בוחרות או נאלצות לגור בשכירות לשנים ארוכות, כאשר המטרה הסופית היא קניית בית משלהם. בפרויקט הזה און לייף תלווה בכל פעם משפחה אחרת שבחרה את ההפך – להשתמש בחסכונות שצברו עבור השקעות מזדמנות ובניית אורח חיים בסטנדרטים שלהם. הקו המנחה בתכנון הבית היה בחירת פריטים שיוכלו ללוות את המשפחה גם במעבר עתידי, ולאפשר להם גמישות במידה ויבחרו לעבור לדירה אחרת, מבלי לוותר על תבנית העיצוב שתכננו או המוצרים שנרכשו. האלמנטים היחידים שזכו לטיפול במסגרת יסודות הדירה היו הקירות, ארונות המטבח ורצפת חדרי השינה. בשכירות ארוכת טווח, דירה הופכת בית לשנים ארוכות, וזו הסיבה שבחרנו להתייחס גם אל יסודות אלו. ראוי לציין שזו ההשקעה היחידה במסגרת הפרויקט – שאינה תתלווה אל הזוג במעבר לדירה נוספת בעתיד.

חלל האירוח – לפני

"כדי לייצר בחלל האירוח תחושת וואו ייחודית, בחרנו להציב מקרן במקום טלוויזיה", מסביר תומר יום טוב, בעלי אודיו אקוסטיקס. "במקביל, היה חשוב לנו שלא לפגוע או לסרבל את הסלון, לכן הקפדנו לבצע התקנה עדינה שאינה מושכת תשומת לב מיותרת בתוך החלל".

צילום: ארז חיים | מסך הקרנה – אודיו אקוסטיקס

"אתגר הגדול ביותר בחלל היה מחסור בהכנה למקרן או תשתיות חשמל למסך חשמלי. השתמשנו בחיפוי הקיר המרכזי כדי ליצור הכנת חשמל למקרן ובהנמכת גבס שהייתה בדירה, בתוכה היה צינור תשתית לסלילת כבלי סאונד, כדי לחבר בין המקרן למגבר שמוקם מתחת למסך ההקרנה". את בעיית תשתית החשמל למסך פתרו באודיו אקוסטיקס באמצעות מסך הקרנה קבוע בעל מסגרת קטיפה יוקרתית, המקנה מראה מרהיב ובונה מסגרת לחלל הצפייה.

צילום: ארז חיים

מקרן הותקן על גבי משטח הגבס ודרך אחד הרמקולים האחוריים בחרנו להעביר כבל רשת בצירוף מתג מיוחד שיצרו שידור באיכות גבוהה. "מכיוון שהמקרן משמש כטלוויזיה לכל המשפחה וממוקם בחלל מואר ופתוח, חשוב לבחור בפתרון הקרנה שמצליח לעמוד בניגודיות גבוהה של לפחות 1:50,000. ניגודיות גבוהה משמעותה עומק הצבע השחור אל מול הצבע הלבן על גבי המסך", מסביר קובי כהן, מנהל תחום מקרנים באפסון ישראל. "כמו כן, עצמת התאורה חשובה ביותר כשמבקשים לצפות בחדות בטלוויזיה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחלל פתוח ומואר כמו סלון הבית", ממשיך כהן, "העצמה המומלצת למקרן נעה בין 2,000-3,000 ansi lumens. כמו כן, בדקו שתאורת הצבעים היא באותה עצמה של תאורת הצבע הלבן במקרן. מדובר בעניין קריטי שרוב חברות המקרנים לא ידגישו כאשר תשאלו על עצמת תאורת המקרן. הסיבה שאנו בוחרים בעצמות צבע גבוהות היא כדי לשמור על צבעוניות נאמנה למקור. עצמה נמוכה לעתים משפיעה על גוון הצבע שמוצג במסך אל מול גוון הצבע המקורי".

באשר לפונקציונליות שבבחירת מקרן, כהן מסביר כי ישנם מספר פרמטרים עיקריים שיסייעו לכם לקבל תמונה מושלמת: "יחס העדשה, בראש ובראשונה, יעזור לכם לקבל תמונה מרהיבה ממרחקים שונים בהם תבחרו להציב את המקרן. יחס עדשה טוב הוא כזה המציע טווח עדשה של 1.6 ומעלה. כמו כן, אלמנטים כמו עיוות טרפז והיסת עדשה הם לא בגדר פונקציות נחמדות אלא הכרח של ממש – עיוות טרפז מיישר את התמונה בצורה אוטומטית גם כאשר המקרן נוטה מעט לאחד הצדדים (דבר שכיח שקורה כאשר מנקים את המקרן או סוגרים את פתח העדשה שלו בגמר השימוש). היסת העדשה מאפשר לכם למקם את עדשת המקרן במיקום האידיאלי מול מסך ההקרנה ולקבל תמונה ממוסגרת ואסתטית".

"החלקת תמונה", כהן מדגיש "היא פונקציה הכרחית למי שבוחר להשתמש במקרן עבור צפייה בסרטי אקשן ושידורי ספורט או כדי לשחק במשחקי קונסולה, למשל. היא מסייעת לתמונה לעבור בצורה חלקה למסך ומונעת 'תקיעות'. פונצקיה זו נפוצה בין היתר גם בטלוויזיות מתקדמות".

לגבי החסכון, מסכם כהן: "אורך שעות חיי הנורה קריטי לשקט שלכם מהמקרן. דרשו מקרן המכיל נורה המספקת 4,000 שעות פעילות לפחות. כך תוכלו להינות ממקרן מצוין וצפייה לאורך היממה למשך 8 שנים לפחות".

מלבד המקרן, היינו צריכים להשלים את חווית הקולנוע הביתי באמצעות מעטפת סאונד מצוינת. כדי לייצר זאת, השתמשנו בסדרת רמקולים הכוללת שני רמקולים קדמיים, שני רמקולים שקועים אחוריים שהוטמעו בחיפוי הגבס שבמסגרת הקיר המרכזי, ושני סאב וופרים עצמתיים. את ליבת המערכת השלים רסיבר קול איכותי.

צילום: ארז חיים | מקרן דגם EH-TW5650 – מבית EPSON

צפייה בתאורת לילה:

 

צפייה בתאורת יום:

 

צילום: ארז חיים

עיצוב: סטודיו יעל שביט, סמטת המעלות 7, ר"ג

מקרן: EH-TW5650 מבית EPSON

מסך הקרנה: אודיו אקוסטיקס

התקנה והרכבה: אודיו אקוסטיקס

ספקים בתמונות:

ריהוט סלון: אריק דיזיין

חיפוי בטון תלת ממדי – Bconcept מבית בסט סטון. ניתן להתרשם באולם התצוגה החדש בקיבוץ גליל ים

גופי תאורה – שקע ותקע תאורה

ספסל פחם ומתלים צפים- קולקטי

וילון – דומוס

שטיח – השטיח האדום

מתלה עציצים – גליפס