איך תהפכו דירה שכורה לחכמה ומאובטחת בקלות

שכירות ארוכת טווח אינה רעיון חדש. זוגות ומשפחות רבות בוחרות או נאלצות לגור בשכירות לשנים ארוכות, כאשר המטרה הסופית היא קניית בית משלהם. בפרויקט הזה און לייף תלווה בכל פעם משפחה אחרת שבחרה את ההפך – להשתמש בחסכונות שצברו עבור השקעות מזדמנות ובניית אורח חיים בסטנדרטים שלהם. הקו המנחה בתכנון הבית היה בחירת פריטים שיוכלו ללוות את המשפחה גם במעבר עתידי, ולאפשר להם גמישות במידה ויבחרו לעבור לדירה אחרת, מבלי לוותר על תבנית העיצוב שתכננו או המוצרים שנרכשו. האלמנטים היחידים שזכו לטיפול במסגרת יסודות הדירה היו הקירות, ארונות המטבח ורצפת חדרי השינה. בשכירות ארוכת טווח, דירה הופכת בית לשנים ארוכות, וזו הסיבה שבחרנו להתייחס גם אל יסודות אלו. ראוי לציין שזו ההשקעה היחידה במסגרת הפרויקט – שאינה תתלווה אל הזוג במעבר לדירה נוספת בעתיד.

מצלמת אבטחה 'אוקטופוס' – מערכת אבטחה חכמה מבית מוקד שחר

תכנון בית נכון יוצר סינרגיה בין עיצוב, טכנולוגיה ובטיחות. ברמה הפונקציונלית, בנינו בדירה תשתיות טכנולוגיות נוחות לתפעול לצד מערכת אבטחה חכמה, שמטרתן היא לבצע פעולות אוטומטיות שיסייעו למשפחה בשגרה. החשיבות במערכת אבטחה חכמה, מסביר אופיר אלון, מנכ"ל מוקד שחר, היא היכולת לבצע אינטגרציה בין טכנולוגיה אוטומטית למענה אנושי 24/7. "בחירה במערכת אבטחה לבית צריכה לענות על מגוון צרכים הקיימים למשפחה הממוצעת: היכולת להקל על חיי היום יום בשגרה ובו בזמן לנטר ולהתריע על פעילויות חריגות. למשל, מערכת שליטה על פתחי הבית מסייעת בבקרה בשגרה על שעות הגעת המנקה, בייביסיטר או הילדים מבית הספר; מאפשרת הדלקה אוטומטית של אורות בכניסה לבית או לחדרים מסוימים, ועוד".

תכנון בית נכון יוצר סינרגיה בין עיצוב, טכנולוגיה ובטיחות. ברמה הפונקציונלית, בנינו בדירה תשתיות טכנולוגיות נוחות לתפעול לצד מערכת אבטחה חכמה, שמטרתן היא לבצע פעולות אוטומטיות שיסייעו למשפחה בשגרה. החשיבות במערכת אבטחה חכמה, מסביר אופיר אלון, מנכ"ל מוקד שחר, היא ביכולת לבצע אינטגרציה בין טכנולוגיה אוטומטית למענה אנושי 24/7. "בחירה במערכת אבטחה לבית צריכה לענות על מגוון צרכים הקיימים למשפחה הממוצעת: היכולת להקל על חיי היום יום בשגרה ובו בזמן לנטר ולהתריע על פעילויות חריגות. מערכת חכמה צריכה להיות מורכבת מחיישנים המפוזרים ברחבי הבית לפי הצורך, מצלמות, מערכת בקרה מרכזית וחיבור למוקד אבטחה משלים שמאפשר קריאה במצבי חירום. כמו כן, מערכת אבטחה יכולה לסייע בפעולות משלימות כגון קבלת התראות על מצב הבית ומקרי חירום כמו הצפות מים ונזקי אש, ומאפשרת צפייה בזמן אמת במתרחש בבית. חשוב לוודא כי מערכת האבטחה שבחרתם הינה אלחוטית ואינה דורשת קדיחות או השחלת חוטים מיותרים".

״במהלך פעילויות לא שגרתיות״, ממשיך אלון, "מערכת האבטחה החכמה תדע להתריע מיידית באמצעות הודעת דחיפה באפליקציה, או הודעת סמס על כל פעילות בלתי צפויה המתרחשת בבית. מעבר ליכולת לזהות תנועה ברחבי הבית ופתיחה וסגירה של דלתות, המערכת תדע גם להתריע בפני ההצפות הקלות ביותר, עשן, נפילת מתח החשמל בבית ואפילו כאשר האינטרנט נותק. כמו כן, ניתן להגדיר את רמת הרגישות של המערכת, כך שברמה הפונקציונלית ניתן ללמד את המערכת מה נחשב למצב חריג ומה לא. המידע הזה בלבד עשוי לחסוך כסף רב והמון כאבי ראש".

 

חיישן תנועה 'אוקטופוס' – מערכת אבטחה חכמה מבית מוקד שחר

לדברי אסף אומזגין, דירקטור מכירות EMEA בחברת אסנס, ספקית גלובלית של טכנולוגיות IoT ופתרונות אבטחה, במערכות ניטור ואבטחה חכמות יש חשיבות רבה לאפליקציה שנמצאת בלב המערכת. "עליה לכלול ממשק ידידותי בעברית. ככזו, בדקו שהאפליקציה מאפשרת לכם שליטה מלאה, גם מרחוק וגם בתכנות מראש, על התקני האבטחה השונים בבית בצורה קלה ונוחה".

את אבטחת הבית השלמנו באמצעות מנעול חכם לדלת הכניסה. החשיבות במנעול חכם, מסביר עידן יהודה, מנהל תחום מוצרים חכמים בחברת Yale ישראל, טמונה בוורסטיליות שהוא מאפשר לבני הבית. "כאשר בוחרים מנעול חכם, צריך בראש ובראשונה לוודא כי המנעול באמת נועל את כל הבריחים של דלת הכניסה ולא רק את לשונית הדלת. בנוסף, חשובה התאמתו לסוגי המנעולים הנפוצים בישראל. בחרו מנעול חכם אשר מתלבש על צילינדר הדלת וכמו כן וודאו באותה הזדמנות מול המנעולן המתקין שהצילינדר שלכם איכותי ועומד בתקינים הישראליים המחמירים. יתרונות נוספים במעבר למנעול חכם איכותי הם התקנה ללא קדיחות וחיווט מיותר ומגוון אפשרויות פתיחה לדלת, הכוללות טביעת אצבע, קוד אישי, שלט רחוק ומפתח סטנדרטי למקרי חירום ומצב שבת". עבור הנעילה, יהודה מסכם, חשוב לוודא שמתבצעת נעילה אוטומטית לבריחים בעת טריקת הדלת.

מנעול חכם ועינית דיגיטלית מבית Yale

"אלמנטים אלו אינם עלה תאנה בלבד, או פיצ'רים טכנולוגיים נישתיים. נעילה אוטומטית של דלת הכניסה מייצרת עבורכם שקט נפשי ופותרת את השאלה הנצחית: האם נעלנו או לא נעלנו את הדלת ביציאה? כמו כן, פתיחת הדלת, שיכולה להתבצע במגוון דרכים ייעודיות, משרה שקט כפול על ההורים: הם עצמם אינם צריכים להמשיך ולהחזיק מפתחות פיזיים שלעתים הולכים לאיבוד, ועבור ילדיהם ניתן להגדיר קוד מיוחד או טביעת אצבע שתאפשר להם להיכנס ולצאת מהבית בחופשיות מבלי להיות תלויים במפתחות".

"דבר חשוב נוסף", מוסיף יהודה, "זו אפשרות יצירת מפתחות זמניים או מתוזמנים באמצעות מערכת קודן/טביעת אצבע מחוץ לדלת. בחירת מנעול חכם איכותי חייבת לכלול אפשרות כזו. הנפקת קוד מיוחד שפועל בטווח שעות מוגדר כל יום או במספר ימים בשבוע מסייע לבני הבית לשלוט בנעשה בו ביעילות ובקלות: ניתן להפיק קוד עבור מנקה או מטפלת ובכך לחסוך את הצורך בשכפול מפתחות או הדאגה בהחלפת צילינדר כאשר תהליך ההתקשרות בין הצדדים מסתיים".

עינית דיגיטלית מקליטה ומנגנון טביעת אצבע מבית Yale

למנעול החכם הצמדנו עינית דיגיטלית מקליטה, שכלפי חוץ הדלת מציעה לחצן פעמון בולט וברור ומצידה הפנימי מציגה מסך בעל תאורת לילה שמצלם בזמן אמת את הלוחץ בפעמון הדלת ומקליט באופן אוטומטי לכרטיס הזיכרון את מי שחיפש אותנו.
העינית הדיגיטלית מאפשרת תצוגה ברורה ונוחה במקום הצצה לחריץ הדלת ומאפשרת לילדים שאינם בגובה העינית, למשל, לראות מי נמצא מחוץ לדלת. אל אלו הוספנו כספת קומפקטית שמוקמה באזור נסתר בבית ומאפשרת שמירה של תכשיטים, דרכונים, כסף זר ועוד.

כספת מבית Yale

לסיום, הותקנה מצלמת השגחה HD בעלת טווח תזוזה של 360 מעלות לצדדים ו-110 מעלות בצפייה אנכית. "בחרו במצלמה בעלת אפשרות הקלטה, שמע ודיבור, וכמו כן בעלת התראות על צליל ותנועה בעת שהייה מחוץ לבית", ממליץ יהודה. גם כאן, חשוב לוודא כי קיימת למצלמה אפליקציה ייעודית המאפשרת לשלוט ולצפות בנעשה בבית מרחוק".

באשר לטכנולוגיה, מלבד מצלמות וחיישנים ביצענו התקנה על גבי תשתיות החשמל הקיימות שהחליפו את מתגי התאורה בחלל המרכזי למתגי מגע, וחיברנו שליטה מרחוק על תאורת החלל המרכזי, חדר השינה המרכזי, מטבח ומרפסת הבית. אליהם הוספנו שליטה חכמה על המיזוג המרכזי בבית, דודי החשמל וכמו כן על התריסים.

מנגנוני השליטה מרחוק נשלטו ע"י אפליקציה ייעודית שאפשרה יצירת תרחישים קבועים לבית המשפחה: יציאה וכניסה לבית המכבה ומדליקה את האורות והתריסים; תרחישים בשעות קבועות של היום. בין אם מדובר בהדלקת אורות והרמת התריסים בבוקר, כיבוי אורות ותריסים ושינוי טמפרטורת המזגן בלילה עד לתרחיש חזרה הביתה שמזהה בעזרת GPS את קרבת הדיירים מהבית, ומדליק עבורם את הדוד החשמלי בימי החורף.

צילום: ארז חיים

עיצוב: סטודיו יעל שביט, סמטת המעלות 7, ר"ג

מצלמות וחיישני אבטחה: אוקטופוס – מערכת אבטחה חכמה מבית מוקד שחר

מנעול חכם: ENTR מבית מולטילוק, קבוצת Yale ישראל

עינית חכמה, מצלמת דיבור HD וכספת: Yale ישראל

מתגי מגע ושליטה חכמה על הבית: smarthome4u

ספקים בתמונות:

גופי תאורה: שקע ותקע תאורה

מוצרי חשמל במטבח: smeg

מיטה מתכווננת – אמריקן סיסטם

ריהוט סלון: אריק דיזיין

חיפוי בטון תלת ממדי – Bconcept מבית בסט סטון. ניתן להתרשם באולם התצוגה החדש בקיבוץ גליל ים

ציפוי דלתות מטבח:  Infeel

ציפוי חלונות מטבח: קבוצת מגן שמש

שידת החתלה האוס אין

וילונות – דומוס

מקרן – אפסון

שטיחים – השטיח האדום

מצעים למיטה ותמונה לפינת האוכל – two.m

יצירות מתכת – גליפס