איך עושים התאמות קטנות בבית לקראת בואו של הקטנטן?

ילד חדש מביא עמו המון שינויים. שעות שינה מתחלפות, סדרי העדיפויות משתנים והורים חדשים יעידו שהחיים אינם אותו הדבר לאחר שהילד הראשון מגיח לעולם. הם אמנם לא היו מסוגלים לחזור לאחור, אבל הדבר אותו הם היו רוצים להחזיר לקדמותו – הוא את הבית שלפני הלידה.

מרגע הגעתו של העולל החדש לחיק המשפחה – הבית לרוב הופך למגרש צעצועים אחד גדול: הסלון הופך לאזור משחק, האי במטבח למשטח החתלה וחדר ההורים מאבד את הקסם בו נוצר התינוק.

און לייף תלווה בכל פעם משפחה אחת המצפה לילד, ותרכיב על בסיס הבית שלהם את כל מה שתינוק חדש צריך – מבלי לוותר על הנוחות והשייכות של ההורים.

מקרן קיפודית של טייני לאב – משמיע מנגינות מרגיעות לקראת השינה ומפיץ תאורת כוכבים בחדר. צילום: איתן ריקליס

בכתבה זו נעסוק בחללים ה-"קטנים" בבית, בהן האתגר הגדול היה שילוב הפעוט בצורה מושלמת כל הניתן. האיזורים שנבחרו הם המטבח, חדר הרחצה המרכזי וחדר ההורים.

במטבח, שמשלים לחלל הסלון, נדרש היה לייצר פינה נוחה לאביזרי ההאכלה של התינוק, מהלידה ועד לשלב הישיבה: ראשית, בחרנו בקומקום בצבע תכלת שמשתלב עם צבע אחד הקירות שמטבח ועם פלטת הצבעים הכללית של הבית. את הקומקום מיקמנו במרכז השיש ובסמוך לכיור. תכונה ייחודית שלכדה את עניינו הייתה האפשרות לשמירת הטמפרטורה בקומקום לאחר חימום, מה שחוסך בחשמל וזמן כאשר נדרשים להכין ארוחה חדשה בבקבוק. לצידו, ובגוונים דומים, הוספנו מייבש בקבוקים לתינוק שמשלים למתקן ייבוש הכלים הנועד לשאר המשפחה.

כרית הגבהה לאח הגדול – "על הגובה". שיקית ופונקציונלית, בלעדי בשילב. צילום: איתן ריקליס

מול השיש ועל גבי האי במטבח יצרנו את פינת האכילה לילד: כיסא תינוק על בסיס עץ שמשתלב נהדר עם האלמנטים הכפריים שעוטפים את חלל האי, ניתן להתאמה וכוונון. הכיסא מעודד את התינוק לאכילה עצמאית ומלווה אותו עד למצב ישיבה רגיל שאפילו מותאם לגילו של אדם מבוגר. כך הכיסא משנה את תפקידו מכיסא אוכל של תינוק לכיסא אירוח של ממש.

על גבי האי עצמו ובצמוד לכיסא הונח פלייסמנט בגווני תכלת שתואמים את צבעוניות המטבח עם צלחת שמתחברת אליו בקליק, בקבוק עם ידיות לשלב שבין יניקה לאכילה עצמאית וכלי אכילה ראשונים. לצד כיסא האוכל הלבשנו כרית הגבהה מעוצבת שמאפשרת אלטרנטיבה פרקטית לילד מעט גדול יותר.

פלייסמנט של טוויסט שייק – נצמד בואקום לשולחן וניתן לחבר אליו צלחת בקליק. לאכילה נוחה, נקייה וצבעונית. להשיג בשילב. צילום: איתן ריקליס

עבורנו, חדר השינה של ההורים היה המקום הקדוש ביותר בבית. וככזה, בחרנו לצמצם ככל הניתן את נוכחות התינוק בחלל, ויחד עם זאת להעמיד פונקציונליות מתבקשת עבורו. ריכזנו את החיבור בין התינוק לחדר השינה בצידה החיצוני של מיטת ההורים, מול פתח הכניסה ובסמוך לשירותי ההורים וחדר הארונות, כדי לקבל גישה קלה לתינוק מכל נקודה בחדר.

עריסת תינוק לבנה וקלאסית, כוללת גלגלים המאפשרים תזוזה קלה ברחבי הבית. צילום: איתן ריקליס

בחרנו בעריסת עץ לבנה עם גלגלים, שמתכתבת עם רצפת הפרקט בחדר השינה ושוברת את גווני האפור בחלל. את העריסה עצמה עטפנו בארגונית תכלת שמתכתבת עם צבעי הבית, מצעים תואמים ונחשוש אפור שמחבר בחזרה את העריסה לחלל. על גבי העריסה עצמה הותקן מובייל מנגן ובובה בגווני שחור-לבן, המסייע להתפתחות החושים של התינוק.

מובייל שחור-לבן של טייני לאב: מתפתחים בסטייל! בלעדי בשילב. צילום: איתן ריקליס

על גבי השידה שמאחורי העריסה ולצידה החיצוני של המיטה הנחנו מנורת לילה בצורת קיפוד, על גווני אפור ולבן שתואמים את צבעי החלל, המקרינה תאורה מעניינת על התקרה ומכילה מגוון מנגינות ערש שירדימו בקלות את התינוק. על גבי עץ התלייה מונחים בנגישות חיתול טטרא ארוך עליו אפשר למדוד את גובה התינוק בכל שבוע וסינר הנקה ייעודי.

הכוכב של העריסה! נחשוש כוכבים של סימפלי גוד, 100% כותנה, לאווירה עוטפת וחמימה. צילום: איתן ריקליס

ובעוד שחיפשנו לשלב את עולם התינוק במטבח ובחדר השינה של ההורים, במקלחת האתגר היה שונה בהרבה: ברוב הדירות החדשות כיום הבנייה אינה רחבת כפיים וניתן למצוא חללים צרים שאינם מותאמים למשפחה סטנדרטית. אחד מהחללים הללו הוא חדר הרחצה המרכזי.

גאונות מבית היוצר של שילב – אמבטיה חצי-חצי. בטוחה ונוחה. 219.9 ₪ בשילב. צילום: איתן ריקליס

על כן, הפתרון שנדרשנו למצוא לא רק היה אמור להשתלב בעיצוב הכללי של החלל, אלא גם להיות פונקציונלי – גם בעת שימוש. כדי לפתור בעיה זו בחרנו להשתמש באמבטיית פטנט חצי-חצי לבנה שמשתלבת בצבעוניות הנקייה של חדר הרחצה. הפטנט למעשה מאפשר העמדה של שתיים מארבעת רגלי אמבט התינוק בתוך האמבטיה הבנויה שבחדר האמבטיה. לסיום, פתרון זה אפשר לנו למקם בנוחיות באמבט התינוק כלי רחצה, פוף צוף למקלחת נעימה לתינוק ומשחק מובייל זרמים צבעוני ואינטראקטיבי.

מגבת קפוצ'ון שמעניקה לתינוקי חיבוק של דב. מחממת, עוטפת, מרגיעה. למקלחת מפנקת במיוחד! צילום: איתן ריקליס