המלחמה של ליידי גאגא בתקיפות המיניות עולה שלב

את אוסקר 2016 קטפה ליידי גאגא. כלומר, את כולו. הליידי הופיעה על עם השיר "Till it Happens to You", אותו כתבה יחד עם דיאנה וורן – מי שביימה את הסרט הדוקומנטרי he Hunting Ground, שעסק בהטרדות מיניות בקמפוסים האמריקאים. גאגא בחרה להציג את השיר המועמד לאוסקר יחד עם עוד 50 נשים וגברים, שכולם עברו תקיפה מינית – וזה, אגב, כולל את גם את גאגא וגם את וורן. בסוף ההופעה, המשתתפים הרימו את ידיהם וחשפו כתובות כמו "זה לא היה באשמתך", ו"ניצלתי".

ההופעה המרגשת הצליחה להעמיד את הקהל ההוליוודי המדושן על הרגליים, ולסחוט לא מעט דמעות גם ממיליוני הצופים מהבית. כעת מתברר שמה שראינו על הבמה היה רק קצה הקרחון של הבונדינג שהתרחש מאחורי הקלעים.

"אני אחת מ-50 השורדים שעמדו על הבמה יחד עם ליידי גאגא באוסקר 2016", כתבה באתר האינטרנט שלה ז'קלין לין, מאיירת מקליפורניה. "במהלך החזרה הראשונה שלנו, אנחנו השורדים, יחד עם ליידי גאגא, כרתנו ברית לעשות קעקוע משותף, וכמעצבת יצרתי את יצירת האמנות המקורית הזו, כדי שתהיה הקעקוע שלנו".

גאגא, לין ושאר המשתתפים באותה הופעה מיתולוגית קעקעו על גופם את מה שהם מכנים "ורד האש", במטרה לגרום להם ולשורדים אחרים להרגיש מאוחדים ולהחזיר לעצמם את תחושת הבעלות על גופם לאחר תקיפתם.

"הקעקוע נעשה למען השורדים והוא מוקדש להם. זהו סמל אחדות בהשראת הלולאות של מבנה הדנ"א שלנו וסימן האינסוף האוניברסלי. הוא משלב השראה מהפרח האהוב על ליידי גאגא, הוורד הלבן, כדי להפריח בו חיים. הצורה הסופית מזכירה להבה, כדי לתת לנו כוח בכל מקום שאליו אנחנו הולכים", כתבה לין. "אנחנו שמחים שרבים מכם ביקשו גם לקעקוע אותו, ואנחנו כל כך שמחים לשחרר את העיצוב המקורי בשבילכם".

קורבנות לתקיפות מיניות נוטים להסתגר בתחושה שרק להם זה קרה, ולא פעם ליפול להאשמה עצמית. לדברי לין, הקעקוע הזה נועד על מנת להזכיר שהם לא לבד במערכה, ושלתמיכה ולהתארגנות יש כוח עצום, שיכול להשפיע על העתיד של כולנו.

כמובן שהקעקוע הזה מגיע בדיוק בזמן, כחלק מעליית הקמפיין METOO שרץ עכשיו, ושמעודד אנשים שלא להתבייש ולשתף בסיפורי ההטרדות והתקיפות שהם עברו. ליידי גאגא בעצמה העלתה כחלק מהקמפיין סרטון, ובו סיפרה על המקרה שהיא עברה. "אני ניצולת תקיפה מינית", סיפרה, "ואני מכירה את ההשפעות, את התוצאות ואת הטראומות – הפסיכולוגיות, הפיזיות והנפשיות. זה יכול להיות מפחיד, להתעורר כל יום עם הרגשה שאת לא מוגנת בתוך גוף שלך, אבל אנחנו כאן כדי להזכיר לכם כי חשוב לבקש עזרה מאנשים בחיים שלכם שאתם מרגישים שאתם יכולים לסמוך עליהם, כדי לדעת שהם תמיד יהיו שם כדי תעזור לכם וכדי להקשיב".

אוסקרליידי גאגאתקיפה מינית