דרייק עצר הופעה כדי לאיים על גבר שהטריד מינית נשים בקהל

כל פרפורמר יודע שהחוק הראשון על הבמה הוא שההופעה חייבת להימשך. אמנים עשו כבר כל כך הרבה דברים מטורפים ומדהימים בשם החוק הזה, התגברו על התקלות הטכניות הקשות ביותר, על פציעות חמורות, על משברים אדירים, מבוכות קשות ומה לא – מביונסה שהמשיכה לשיר גם כשהשיער שלה נתקע במאוורר וכשאנשי צוות ניסו לשחרר אותו, ועד לסולן הפו פייטרס דייב גרוהל ששבר רגל במהלך הופעה בשוודיה וחזר לאותה במה באותו ערב עם גבס על רגלו. אולם יש רגעים בהם גם החוק הכי חשוב על הבמה לא תקף ואין ברירה אלא לעצור את ההופעה. דרייק זיהה רגע כזה בדיוק בהופעתו אמש.

הראפר הקנדי ממוצא יהודי הופיע אמש במסיבה במועדון המרקי בסידני, אוסטרליה, מיד אחרי הופעה שלו באצטדיון בעיר. נראה שבמהלך ההופעה הוא קלט מעריץ שלו מסתובב בין בנות בקהל, נוגע בהן ומטריד אותן. קטעי וידאו מההופעה מראים את דרייק קוטע את הביצוע שלו לשיר "Know Yourself" כדי להבהיר לאותו בחור שבהופעה שלו, הטרדות מיניות הן מחוץ לתחום –

"יו, תפסיקו את החרא הזה", אמר, והפנה אצבע מאשימה לקהל: "אם לא תפסיק לגעת בבנות, אני הולך להיכנס לשם ולז**ן לך את הצורה. אתה צריך להפסיק להניח את הידיים שלך על בנות, או שאני הולך להיכנס לשם ולז**ן לתחת שלך את הצורה", המשיך ואיים לצלילי תשואות רמות מהקהל.

 

אמנם, דרייק הוא ממש לא האמן הראשון שעוצר הופעה כדי להרחיק מהקהל שלו אנשים אלימים או שמטרידים נשים שבאו לראות אותו מופיע. למעשה מדובר בתופעה שהולכת ותופסת תאוצה.

באוגוסט האחרון התפרסם מקרה דומה בהופעה של להקת המטאלקור הבריטית "דה ארכטיקטס", בו סולן הלהקה עצר כדי לבייש גבר שראה נוגע בחזה של אישה בקהל ולהעביר מסר ברור על דעתו – "זה לא יקרה בהופעה שלי", אמר, "בואו נשמור על המקום הזה בטוח לכולם".

חודש קודם לכן, גיטריסט של להקת רוק אחרת בשם "Circa Survive" ירד מהבמה במהלך הופעה כשראה גבר מטריד מינית אישה בקהל, כדי להפנות את תשומת הלב של המאבטח במקום ולהרחיק משם את המטרידן.

אדי ודר, סולן פרל ג'אם, עצר שיר בהופעה בשיקגו לפני שנה כדי לצעוק על אדם בקהל ש'יעיף את האצבע שלו מהפנים של האישה הזו'. הטרדה מינית זו אולי לא (לא ברור מה בדיוק קרה שם), אבל ללא ספק זו הטרדה נוספת מבין אלו שמתרחשות באינספור הופעות בחסות הבלאגן, הצפיפות והשחרור שבהן – מהסוג שגורם לאנשים להפסיק להרגיש משוחררים והורס את כל החוויה. בעיקר לנשים כמובן.

דרייק מצטרף לתנועה של אמנים שמבהירים שאין מקום לאלימות ולהטרדות מיניות בקהל. צילום: Shutterstock

אז כן, למרות שדרייק הוא ממש לא הראשון שעוצר הופעה כדי להרחיק מטרידנים מהקהל, המהלך הזה מצליח לרגש כל פעם מחדש. בייחוד כשמדובר באחד האמנים הכי מצליחים בעולם כיום, שמחליט להבהיר חד משמעית שאין מקום להטרדות מיניות, ושהוא לא יאפשר להן לקרות מול עיניו – גם כשהוא מופיע.

העובדה שיותר ויותר אמנים בוחרים לשבור את החוק החשוב ביותר על הבמה ועוצרים הופעה כדי להעביר מסר חד וברור נגד הטרדות מיניות, נגד אלימות ונגד כל התנהגות שמפרה את הביטחון של אנשים אחרים בקהל, בעיקר של נשים, היא תופעה חשובה מאין כמוה, והאמירה החזקה שבה מעבירה מסר חד משמע ולא מתפשר. אבל הצעד של דרייק – שנוקט עמדה ומתייחס ישירות לאחד האנשים בקהל כדי לבייש אותו על ההתנהגות שלו, לא נשאר מקום יותר לספק. וזה עוד צעד אחד חשוב בדרך להרחקה של מטרידנים לא רק מהופעות, אלא מהמרחב הציבורי כולו. תודו לדרייק אחר כך.

דרייקהופעותהטרדות מיניותמוזיקה