איוונקה טראמפ מריעה לאופרה ווינפרי ולתנועת Times Up וזוכה בתגובה לערימות של ביקורת

בזמן שאצלנו לא מפסיקים לדבר על המילים המזעזעות שיצאו לבנו של ראש הממשלה מהפה, בעולם ממשיכים לדבר על המילים המדהימות שאופרה ווינפרי העלתה על במת טקס גלובוס הזהב ביום ראשון האחרון. ווינפרי, שקיבלה בטקס פרס למפעל חיים, נאמה נאום מכונן בן 9 דקות שהתייחס לתנועת Times Up ולשינוי הגלובאלי שנשות הוליווד שואפות לעורר למען נשים וזכויותינו לגופנו ולביטחוננו, והעולם מסרב להירגע. בין המריעים הרבים לווינפרי ולנאומה תמצאו גם דמות יחסית מפתיעה – בתו של נשיא ארה"ב, איוונקה טראמפ.

עוד באון לייף:

"הרגע ראיתי את הנאום המעצים ומעורר ההשראה של אופרה בטקס גלובוס הזהב מליל אמש", כתבה טראמפ בטוויטר שלה. "בואו נחבור כולנו יחדיו, נשים וגברים, ונגיד שנגמר הזמן!", כאשר המילים האחרונות הצטרפו להאשטאג התנועה ההוליוודית #TimesUp.

 

על רקע הספקולציות הרווחות ומסעירות את השיח הציבורי, שטוענות שבנאום זה ווינפרי הניחה את אבן הדרך הראשונה למירוץ לנשיאות ב-2020, מפתיע שאיוונקה בכל זאת בחרה לפרגן למי שבהחלט יתכן שתהיה בעתיד הלא רחוק יריבתו של אביה בקרב על קדנציה נוספת בבית הלבן.

אולם זה לא מה שהפריע למגיבים רבים ברשת, שהרימו גבה בנוגע לציוץ הזה.

"מצויין! את יכולה לתרום תרומה אצילית לקרן ההגנה המשפטית של Time's Up שזמינה לתמיכה במתלוננות נגד אביך", כתבה השחקנית אליסה מילאנו בתגובה בטוויטר שלה. בדבריה היא קטלה שתי ציפורים במכה אחת – א', הביקורת על צביעותה של איוונקה שמתעלמת בשתיקה מהתלונות החריפות על מקרים שונים ולא מעטים של תקיפות מיניות מצד אביה, וב', הטענות החוזרות ונשנות כנגד איוונקה על העובדה שהיא אולי מדברת הרבה על תמיכה בנשים ובמאבקיהן, אך פרקטית, מה היא עושה בנידון? לא הרבה.

"זו ההצהרה הכי צבועה וחסרת מושג שלה בזמנה מעורר החרטה בבית הלבן", כתבה העיתונאית ג'ניפר רובין. "לאבא שלך יש שורה של קורבנות והוא תמך ברוי מור, איוונקה. את בהחלט חלק מהבעיה, איוונקה". כריסי טיגן העדיפה להשתמש במילים פחות גבוהות ובאופן כללי בפחות מילים, וכתבה "איכס, לכי מפה".

אולם מעבר להצבעות על הצביעות והסטנדרט הכפול, רבים בטוויטר התפלאו איך יתכן שאיוונקה פספסה רמז עבה מאוד אחד – את העובדה שחלק גדול מדבריה של אופרה התייחסו לנשיא המכהן, אביה. "היא דיברה על אבא שלך, איך זה לא ברור לך?" שאלה מגיבה אחת בטוויטר, בעוד אחרית התבדחה וכתבה "אמ, מי הולך לספר לה?". מגיב אחר ענה לאיוונקה ברשימה שמית של הנשים השונות שהתלוננו על כך שטראמפ תקף אותן, ונוסף ציין ש'סאבטקסט הוא לא הצד החזק שלה'.

"כולנו חוברות יחדיו, אבל לא איתך, בובה קטנה ואיומה", כתבה הקומיקאית צ'לסי הנדלר בתגובה. "את לא יכולה גם לעמוד לצידו וגם לעמוד לצד אנשים שעושים טוב למען המדינה הזו. לכי תעשי שיעור ספינינג".

פספסת את הרמז, אה? אופרה ווינפרי בנאומה בגלובוס הזהב 2018. צילום מסך

אז מה בכל זאת בת הנשיא, ואחת הנשים הכי חזקות כרגע בארה"ב, יכולה לעשות כדי לקדם את תנועת Times Up ולהוכיח שהיא לא עוסקת רק בדיבורים?

איוונקה העמידה את עצמה באופן לא רשמי כדמות המפתח לענייני נשים בממשל של אביה, ודאגה להשיג תקציב לתוכנית לחופשות לידה, עודדה תוכנית לתמיכה בנשים יזמיות בבנק העולמי, וגרמה לקונגרס להרחיב את נקודות הזכות על ילדים בתוכנית המס הבאה.

בשנה שעברה היו דיווחים שאיוונקה ניסתה לשכנע את אביה להתנצל על הדברים שאמר בקלטת "לתפוס אותן ב***" ואף הגיעה לכדי דמעות בוויכוחיהם. "התגובות של אבי היו בבירור לא במקום ופוגעניות, ואני שמחה שהוא הכיר בעובדה הזו עם התנצלות מיידית למשפחתי ולעם האמריקאי", הצהירה באותו זמן.

עם זאת, בכל הנוגע לתקיפות מיניות ולתמיכה בשינוי הסוחף שנשות הוליווד מניעות ותומכות בו בימים אלו, יש לה עוד דרך ארוכה ללכת. כפי שהציעה לה אליסה מילאנו, היה מתבקש שלא רק תתמוך מילולית בתנועה, אלא גם תתרום לה מכיסה – ובכך תסייע למימון לצרכים משפטיים של נפגעות תקיפה מינית, דבר שלפי עמוד התמיכה בארגון טרם עשתה.

מעבר לתרומה כלכלית, הבמה המכובדת של איוונקה כאשת ציבור מרכזית יכולה להוות במה לנשים רבות שהותקפו והושתקו, כדי לסייע למודעות ולתמיכה הציבורית בהן. אם איוונקה רוצה להיתפס כמודל להעצמה נשית, והיא מראה את תמיכתה במחאה הנוכחית, מתבקש שתנסה לחבור לדמויות מפתח כמו ריס ווית'רספון, רוז מק'גוון או אפילו אופרה ווינפרי עצמה, כדי להרחיב את ההד הציבורי של התנועה ואולי אף ליצור פרויקט משותף.

מבחינת מדיניות, איוונקה יכולה לתרום הרבה לפן אחר שתנועת Times Up מנסה לקדם, והוא הפן של החקיקה והגדרה מחדש של הנורמות הקיימות בארה"ב. בין אם לפעול למניעת תקיפות מיניות בקמפוסים או בסביבות עבודה והחמרת הענישה והאכיפה בנושא, ובין אם לפעול למען תוכניות להגנה ולמניעה של אלימות נגד נשים.

איוונקה טראמפ אולי רוצה שנראה בה שותפה לקמפיינים נגד תקיפות מיניות וכחלק מהשינוי הסוחף שעובר על כל העולם ובראש בראשונה בארה"ב, אבל בפועל, היא בעיקר נותנת לאחרות לעשות את העבודה בשבילה, בזמן שהיא יושבת עם ידיים כבולות אל מול אביה שמייצג פחות או יותר את כל מה שנשות #TimesUp מתנגדות לו. ובכל זאת, גם במצב הזה, יש הרבה דברים שבת הנשיא יכולה לעשות שאינו מסתכם ברשתות החברתיות. כמו שתהה אחד המגיבים שניסה להבין מה הפועל היוצא של ציוץ התמיכה שלה, "אז זה אומר שתבקשי מאבא שלך להתפטר?". אנחנו נסתפק בפחות, שעדיין יהיה הרבה יותר ממה שהיא עושה כרגע.

אופרה ווינפריאיוונקה טראמפדונלד טראמפקמפיין TimesUp