נטע ברזילי: כאלה כוכבות אנחנו רוצים. והרבה

אתמול בערב נבחרה המתמודדת נטע ברזילי לייצג את ישראל באירוויזיון, בתכנית הגמר של "הכוכב הבא" (קשת 12). בין אם עקבתם אחרי העונה ובין אם לא ראיתם אפילו פריים אחד – מה שאתם צריכים וצריכות לדעת היא השורה התחתונה: המתמודדת הכי מוכשרת, הכי מפתיעה, הכי מקורית והכי לא טייפ קאסטית בעולם – תייצג אותנו באירוויזיון.

אבל רגע, בואו ניישר קו: אתמול הגיעו לקו הסיום של "הכוכב הבא" 4 מתמודדים משובחים. *זה הזמן גם להגיד להפקה וגם לקשת – סחתן. הצלחתם להרים עונה סופר ראויה, מכבדת ומכובדת, עם מתמודדים מופלאים, מגוונים, שפרגנו בצורה נפלאה (וקצת חשודה) האחד לשנייה לאורך העונה.
מי היו ארבעת המתמודדים בקווים כללים? שני גברים נאים ביותר, מעודכנים, חתיכים, צעירים ומלאי קסם: האחד בן 17 חצי, יונתן מרגי, שמן הסתם יהפוך לאליל הנוער החדש, משתתף חובה ב-3 הפסטיגלים הבאים לפחות ואף אחד לא יופתע אם יככב במחזמר קטן אולי בעוד שנתיים (מה עם לעשות את "מרי לו" של שלום חנוך. לא הגיע הזמן?). השני, חן אהרוני, מתמודד ותיק בתכניות ראליטי מוסיקליות, מעין ג'ורג' מייקל הישראלי, מלא בגרוב ובסטייל ועיניים נוצצות מאמביציה.

ואיתם עלו שתי מתמודדות. שתי נשים שלא הייתם מצפים לראות על מסך הטלוויזיה שלכם. כי גם המסך וגם אתם לא מורגלים בגיבורות תרבות כאלה. ממש לא.
האחת, ריקי בן ארי, ילידת מגדל העמק, בת 50 פלוס, שאלוהים יודע איפה היא התחבאה כל השנים כי יש לה קול שלא יכול ואסור שיתחבא בתוך משרד אפרורי או במקלחת. בינינו, אם צפיתם בתכניות הראליטי-מוזיקה ששודרו פה ב-10-15 השנים האחרונות, גם אתם ידעתם בלב (או בקול רם) שהמתמודד/ת שאיתרע גורלו/ה להיות מעל גיל 35, כנראה שינופה בצורה כזו או אחרת ובקרוב. בדיוק כמו הדמות המיותרת הזאת בסרט אימה, זאת שיש לה 6 שורות בהתחלה ועוד 2 באמצע וברור שזו הדמות שתירצח עד סוף הסרט וגם למי אכפת בכלל. באופן משמח ומפתיע ומדהים – זה לא קרה לריקי. היא נשארה והמשיכה ונשארה והמשיכה והפילה את השופטים ואותנו. אה, והיא לא הפכה צעירה יותר ככל שהעונה התקדמה. והשנייה? השנייה לקחה את כל הקופה, ובצדק.

סינדרלה כבר לא בלונדינית בת 18

אני יכולה לנחש שרוב המצביעים בגמר אמש היו מתחת לגיל 34. גם הם, ובעצם כולנו, הורגלנו לזהות כישרון וכוכבות רק אצל אנשים חדשים מהניילונים: צעירים, יפים, עם עתיד מזהיר ופוטנציאל עצום לצילומי פפראצי ביום שישי בקפה בתל אביב. גם "סיפור סינדרלה", הסופרלטיב העיקרי שנקשר לריקי בן ארי, עדיין טומן בחובו את ההנחה שסינדרלה היא נסיכה בת 18 ותכף יבוא הנסיך. אצל ריקי הנסיך פה כבר מזמן פלוס שני ילדים בגיל ההתבגרות.
ועכשיו תוסיפו על זה את המנצחת עצמה, שבזכותה התכנסנו הלום. נטע ברזילי, בת 24, אישה גדולה, ובעיקר גדולה מהחיים. הכישרון שלה  – המוזיקלי והבימתי- לא פחות ממטורף. כשהיא עולה על הבמה – כל פעם עם תלבושת אחרת, צבעונית, מהממת, משמחת – אי אפשר להוריד ממנה את העיניים. היא קופצת, היא עושה פרצופים, היא שרה בשלושים אוקטבות, בעשרים קולות שונים (בזכות הלופר שלה), במיליון סגנונות, היא עושה עיבודים ומאש אפים מטורפים, שכל מה שנותר לך זה להיעמד באמצע הסלון ולהתחיל לרקוד. או לעמוד באמצע הסלון ופשוט למחוא כפיים. גם זה קרה וגם זה.
מעבר לדמות הטלוויזיונית – נטע ברזילי מייצגת את הכוכבת החדשה שאני רוצה לראות פה עוד ויותר והמון וכמה שאפשר. אני רוצה לראות אישה שעולה על הבמה, עם כל הביטחון בעולם, עם אהבה ותשוקה אמתית למה שהיא עושה, עם מתנת כישרון מהשמיים – שלא דופקת חשבון לאף אחד.
היא לא דופקת חשבון לאנשים שהעירו לה בעבר על המשקל שלה, על המראה שלה, על מה שהיא צריכה ללבוש, לחשוב ולעשות כדי להצליח. היא לובשת בגדים אקסטרווגנטים ונהנית מהם כמו ילדה קטנה, כמו שכולנו רוצים וצריכים להרגיש. היא יודעת לספר בכנות שובה לשופטים ולנו, שלקח לה זמן להבין דברים שכולנו נשמח להבין: שהיא נהדרת ויפה כמו שהיא היום, שהיא אוהבת את מה שהיא רואה במראה, עם המשקל והגודל והשונות. העובדה שאנשים ניגשים אליה ברחוב ומחמיאים ומחזקים ואומרים לה שהיא מעוררת השראה – זה רק הדובדבן שמתווסף לחגיגה. כי זה לא תיקון. האישה הנהדרת הזו הגיעה אלינו למסך כבר שלמה וחכמה יותר מרובנו. היא כבר יודעת שהיא לא שונה, כמו שאולי בשנות העשרה של חייה גרמו לה להרגיש. היא כבר יודעת מה היא שווה, ומבחינתה, כל אחד צריך לדעת מה הוא שווה ולחגוג את זה. תרשי לי להעיר בקטנה, נטע – את שווה הרבה יותר מרוב האנשים.

עכשיו, קשת ואקס פקטור ולא-יודעת-איזה-עוד-ריאליטי-אתם-מתכננים-לנו: אנחנו רוצות ורוצים עוד כאלה. תתחילו לעבוד.

הכוכב הבאנטע ברזיליריאליטיתוכניות ריאליטי