לורה דרן: השחקנית שהקדימה את זמנה

לורה דרן היא שחקנית מועמדת לאוסקר, עם קריירה ארוכה של שיתופי פעולה עם גדולי השחקנים והבימאים ההוליוודיים, אבל  נראה שרק בשנה החולפת העולם הכיר בה סוף סוף. בשנת 2017 היא קטפה כל פרס אפשרי על תפקידה בסדרה "שקרים קטנים גדולים", על המסך הגדול ראינו אותה בסרט מלחמת הכוכבים "הג'דיי האחרון", ואם זה לא מספיק, היא הופיעה גם בעונה החדשה של טווין פיקס האגדית של דיוויד לינץ'. אז איך דרן הפכה מדמות לא בולטת בהוליווד לאישה שמקדימה את המהפכות הגדולות של זמנה, וסוף סוף גם זוכה על כך להערכה המגיעה לה?

דרן גדלה על הסטים של הבימאים הכי מוערכים בעולם. היא נולדה לתוך הוליווד, בתם של שחקנים מוערכים שהיו מועמדים לאוסקר בעצמם – ברוס דרן ודיאן לאד. כבר בגיל 7 היא השתתפה בסרט שבויים על ידי מרטין סקורסזה, כילדה שאוכלת גלידה. היא הגיעה לתפקיד במקרה כשבילתה את הקיץ עם אימה ששיחקה בסרט.

מגיל צעיר דרן נמשכה אחרי הזוהר שבחיים לפני המצלמה. היא הייתה ערמומית והחלטית לגבי זה, שכן הוריה לא התלהבו מהאפשרות שתהפוך לשחקנית, אבל לורה לא ויתרה. "בגיל 11 הלכתי למסיבת יום ההולדת של אמא שלי. הסתתרתי בפינה עד שמצאתי את הסוכן שלה. פניתי אליו וביקשתי ממנו שייתן לי לקרוא מולו מונולוג ויגיד לי אם יש לי כשרון. התחננתי שאם ימצא שאני מוכשרת ישלח אותי לאודישן".

בין אם אותו סוכן ראה את הכישרון של לורה הצעירה או לא, באותה שנה דברים כבר החלו לקרות עבורה.  מגיל 11 ולאורך כל שנות ההתבגרות שלה, היא שיחקה בסרטי נעורים מתקתקים, כשתמיד היא מקבלת את דמות "הילדה הרעה".

בשנת 1985, בהיותה בת 18 בלבד, דרן שיחקה ילדה עיוורת שמתאהבת בנער עם פנים מעוותות, בקלאסיקה הקולנועית של פיטר בוגדנוביץ' "מסכה", לצד שר, ובשנת 1986 החל שיתוף הפעולה של לורה עם מי שנחשב לאחד הבימאים הגדולים של דורו, דיוויד לינץ'. לינץ' ליהק את דרן לתפקיד של סנדי ווליאמס בסרט הפולחן האפל "קטיפה כחולה". מאז היא השתתפה ב-2 סרטים נוספים של לינץ' ובחידוש הסדרה טווין פיקס, כשהיא מגלמת דמויות אפלות ומורכבות. "זו זכות גדולה לעבוד עם דיוויד", אמרה בעבר. "הוא לא רואה דבר מלבד החזון שלו, הוא שובר כל גבול. אני מרגישה חסרת פחד כשאני משחקת בסרטים שלו".

לורה דרן בקטיפה כחולה

אמא של לורה לא רצתה עבורה חיים של שחקנית. "תהיי עורכת דין, רופאה, אפילו מיסיונרית, אבל לא שחקנית!", היא הכינה את ביתה לעובדה שחייה של שחקנית אינם דומים לחייו של שחקן. התפקידים קטנים, ההמתנה בין עבודה לעבודה ארוכה וההקרבות המצופות ממך הן רבות. אבל לא נראה שזה עצר את לורה.

ועל אף ההתנגדות הראשונית, האם והבת לבסוף עשו היסטוריה כשהחליטו לשלב כוחות ולהציג את הכישרון המשותף שלהן על המסך יחדיו. ב-1990 לורה הופיעה בדרמת המתח של דיוויד לינץ' "לב פראי", לצד אימה דיאן לאד. בסרט היא מגלמת את לולה, אהובתו של סיילור המשוחרר מהכלא, בעוד לאד מגלמת את אמה הפסיכופתית המוציאה חוזה על חייו של אהובה, אותו משחק ניקולס קייג'. שנה לאחר מכן דרן שיחקה פעם נוספת לצד אימה בסרט "שושנת הפרא", ובטקס האוסקר של 1992 נרשמה היסטוריה כשלראשונה אם ובתה, דרן ולאד, היו מועמדות לפרס האוסקר על הסרט "שושנת הפרא" בקטגוריות שונות – בזמן שלאד הייתה מועמדת לפרס בתפקיד משנה, לורה היתה מועמדת לפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר.

את דרכה לעבר שוברי הקופות המסחריים דרן עשתה בשנה שאחרי, כשבשנת 1993 כיכבה באחד הסרטים המצליחים ביותר של שנות ה-90, "פארק היורה" של סטיבן שפילברג, שם שיחקה את ד"ר אלי סאטלר – מדענית הרפתקנית הנשכרת על ידי יזם הפארק כדי לבדוק את בטיחותו.

לורה דרן בפארק היורה

בשני העשורים הבאים, מ-1994 ועד 2014, דרן הופיעה בעשרות סרטים – ביניהם "הנשים של ד"ר טי", "פארק היורה 3", "אינלנד פארק" של דייויד לינץ' ו"אשמת הכוכבים" – אבל איכשהו היא אף פעם לא ממש גנבה את מלוא הפוקוס. גם בסדרות טלוויזיה פופולריות כמו "פרייז'ר", "המופע של לארי סנדרס" ו"אלן" היא השתתפה.

למעשה, בסדרה "אלן", דרן לקחה חלק בסצנה החשובה ופורצת הדרך שבה אלן דג'נרס יוצאת מהארון לעיניי כל אמריקה בשידור חי: אלן מתאהבת בסוזן, הדמות של לורה בפרק, ולבסוף מתוודה בפניה שהיא לסבית. לאירוע החשוב הזה היה מחיר כבד, גם עבור דרן עצמה: מיד אחרי פרק היציאה מהארון, התכנית של אלן בוטלה ולורה דרן, כמו מרבית השחקנים בסדרה, לא קיבלה עבודה בהוליווד במשך שנה.

הרגע בו אלן יצאה מהארון בשידור חי

אמנם, רק בשנת 2012 עשתה דרן את המעבר האמיתי מהקולנוע למסך הטלוויזיה כשהחליטה להציע רעיון לסדרה משלה. היא פנתה למייק וויט, שכנה וחברה מזה שנים, ותיארה לו דמות של אישה כועסת, חסרת מנוחה ורודפת צדק. ביחד הם יצרו את הסדרה "מוארת", או בשפת המקור: Enlighted. אם השם לא נשמע לכם מוכר, זה לא מקרי – הסדרה לא שרדה לאורך זמן רב וגם לא זכתה ליחס רב מהתקשורת או מהציבור, אך כיום, הסדרה הזו מהווה סימון דרך לדמויות נשיות כפי שהן נראות כיום על המסך, ובמובן מסוים, גם הקדימה את זמנה של מהפכת הנשים שרועשת וגועשת היום, 6 שנים מאוחר יותר.

"מוארת" שודרה במשך שתי עונות והוגדרה על ידי מגזים טיים כבר אז כסדרה שמקדימה את זמנה. הסדרה מספרת את סיפורה של איימי ג'ליקו, מנהלת בכירה בחברת קוסמטיקה שחווה התמוטטות עצבים במקום העבודה, אחרי שנישואיה כושלים והרומן שלה עם הבוס מתפוצץ לה בפרצוף. "מעניינים אותי במיוחד אנשים שקשה לחבב. תמיד ראיתי את הוריי מגלמים דמויות של פגומות, לא נחמדות ולא תמיד יפות. וזה משך אותי".

ב-2017 דרן חזרה למסך הגדול ב"מלחמת הכוכבים: הג'דיי האחרון", שהוגדר כסרט הפמיניסטי ביותר מכל סרטי מלחמת הכוכבים. דרן משחקת בתפקידה של האדמירלית הולדו, מנהיגה גלקטית עם שיער סגול, שמלות מעוצבות ותכשיטים נוצצים. "אהבתי את הרעיון של מנהיגה חזקה אבל גם מאוד נשית, שמבלבלת את כולם מסביבה כי היא נראית כמו אישה ולא כמו אחד הגברים, אבל נלחמת עם חרב אור".

אך המסך הקטן הוא דווקא זה שהפך אותה לדמות משמעותית בשנים האחרונות. באותה שנה, דרן זכתה גם בפרס גלובוס הזהב וגם בפרס האמי על דמותה כרנטה קליין בסדרה "שקרים קטנים גדולים". דמותה של רנטה היא אמא מגוננת יתר על המידה, שמתגלה כבריונית בעצמה. לאחר הזכייה שלה בגלובוס הזהב, ציינה לורה כמה העבודה הקבוצתית עם הנשים בקאסט המרשים של "שקרים קטנים גדולים" הייתה לה משמעותית ומרגשת. "אני עובדת בתעשייה מאז שאני בת 11, ואני חושבת שעבדתי רק עם 12 נשים במשך כל השנים האלה".

דרן מספרת שבמשך כל שנות הקריירה שלה היא הייתה באופן עקבי אחת מנשים בודדות – לא רק בקאסט השחקנים, אלא בכל צוות ההפקה של הסרט או הסדרה. אבל כל זה השתנה בסדרה "שקרים קטנים גדולים". הסדרה זוכת הפרסים מבית HBO מספרת את סיפורן של קבוצת אימהות בעיירה אמידה ליד החוף שמתמודדות עם בריונות בבית הספר של ילדיהן, עם אלימות בתוך המשפחה ועם קנאה והשוואות ביניהן. דרן מספרת שבינה לבין צוות השחקניות בסדרה – ריס וויתרספון, ניקול קידמן, זואי קרביץ ושיילין וודלי, נוצר קשר ייחודי. בנאום הזכייה שלה בגלובוס הזהב היא מתייסחת אליהן בתור "שבט של נשים חזקות ומדהימות".

כוכבות "שקרים קטנים גדולים" בטקס פרסי גלובוס הזהב

בשנה החולפת (בשעה ש"שקרים קטנים גדולים" בדרך לעונה שנייה ומאוד מצופה), דרן כיכבה בינתיים בסרט "The Tale", גם הוא מבית HBO. הסרט מספר את סיפורה הביוגרפי של תסריטאית ובימאית הסרט ג'ניפר פוקס, שחוותה התעללות מינית כנערה ונאלצה להתמודד עם הזיכרונות ששבים אליה 30 שנה מאוחר יותר.

לורה מספרת שהכניסה לעורה של הדמות וההכרות האישית עם יוצרת הסרט, כמו גם הפעילות שלה בתנועת TIME’S UP, גרמו לה להתבונן על העבר שלה ולשאול שאלות קשות על הסביבה ההוליוודית שבה גדלה. "זה סרט על הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו, על מנת לשרוד חוויות שעברנו. מצאתי שבמשך שנים הצדקתי התנהגות של גברים כלפיי, שהייתה לכאורה בתחום האפור, בגלל שהערצתי אותם, שחיבבתי אותם. נדהמתי לגלות שלא רק שהגנתי על התנהגות הזו, אלא זכרתי את הסיפור בצורה אחרת מאיך שהוא קרה. אמרתי לעצמי ש'הייתי כל כך גבוהה לגילי כבר בגיל 12-13'".

לורה מספרת שבמשך שנים היא חשבה שכיוון שגדלה להורים שחקנים והכירה את הוליווד מבפנים – היא לא חוותה הטרדה משום סוג ובעקבות התעוררות שתנועת METOO# וכל הנשים האמיצות שחשפו את סיפוריהן, היא הבינה שגם היא הוטרדה וקרו לה דברים שלא היו 'אפורים' כלל.

דרן היא פעילה מרכזית בתנועת Time’s Up, אשר ממשיכה את דרכו של קמפיין #MeToo ושואפת לספק פתרונות לנשים אשר הותקפו, הוטרדו או חוו אפליה במקום עבודתן משום היותן נשים. דרן בת ה-51 הסבירה שהיא מרגישה שהכרחי עבורה להשתמש בבמה שניתנה לה כשחקנית כדי לדבר על זכויותיהן של כל הנשים באשר הן. "לא כל שחקן או שחקנית הם אקטיביסטיים, אבל כל שחקן או שחקנית הם הומניסטיים", אמרה. "העבודה שלי כשחקנית היא לומר את האמת ולהצליח לעורר תקווה באנשים. בזמנים כאלה, אני מרגישה מחוייבת לפעול למען זכויות נשים".

כיום היא מגיעה לכנסים והפגנות ברחבי ארה"ב כדי לייצג את השחקניות העומדות מאחורי תנועת Time’s Up, ומביעה את המחוייבות שלהן לפעול למען שכר שווה ומניעת הטרדה במקום העבודה למען כל הנשים באשר הן. "אנחנו נחושות לפעול ביחד כדי שקולן של נשים עובדות בכל מקום ישמע".

הוליוודלורה דרןסדרות טלוויזיהקולנוע