6 סדרות על זמניות שמושלמות לבינג'

האמיתית: הסמויה – The Wire / HBO / 2008-2012

דרמת פשע על גנגסטרים, שוטרים סמויים והכיעור שבקפיטליזם. "הסמויה" מכניסה אותנו למציאות שבה שוטרים מפטרלים סוגרים דילים עם בני נוער מוכרי סמים, שופטים בכירים שומרים על הכיסא שלהם על חשבון החינוך של הילדים, וגנגסטרים שולטים ברחובות ביד רמה. יוצר הסדרה, דייויד סיימון, היה כתב פלילים בעיר בולטימור, בה ממוקמת הסדרה. הוא חושף את הריקבון והשחיתות ברחובות האלימים, מוכי העוני והפחד של העיר. בכל עונה בחר סיימון להתמקד במימד אחר: עבודת המשטרה, עובדי האיגוד בנמל, מערכת המשפט, בתי הספר והעיתונות. לאורך כל הסדרה אנחנו עוקבים אחרי דמויות לא סטראוטיפיות ואמתיות שמדברות בשפה מלוכלכת. רבות מהסיטואציות בסדרה מבוססות על חוויות שאסף סיימון בעבודתו כעיתונאי. הקסם ב"סמויה" נעוץ בעובדה שהיא מצליחה להישאר אומנותית מבחינה ויזואלית, ועם זאת לצייר תמונות מצב ביקורתית של החברה האמריקאית שקורסת מבפנים. לא סתם כינה אותה אובמה "אחת מיצירות האומנות הגדולות של העשורים האחרונים".

רגע בלתי נשכח: סצנת ה"פאק"  – צמד חוקרי הרצח מקנולטי ובאנק מנסים לפצח מקרה בזירת הפשע, במשך 5 דקות הם מחליפים ביניהם רק את המילה "פאק" על כל צורותיה.

עובדה מפתיעה: דמותו האגדית של באבלס, הנרקומן ההומלס שהיה מודיע של המשטרה, הייתה מבוססת על מודיע משטרתי מבולטימור שמת מאיידס. השחקן ששיחק את באבלס, היה כל כך משכנע בתפקידו כמכור שבמהלך הצילומים ניגש אליו בחור והציע לו מנה של הרואין שתסדר אותו.

via GIPHY

הפושעת: הסופרנוס – The Sopranos / HBO / 1999-2007

סדרה שהיא מטפורה מעמיקה על נפש האדם דרך סיפור של ראש משפחת פשע. טוני סופרנו הוא איש משפחה, "מנהל אשפה" כמו שהוא מספר לילדים שלו. כשאנחנו פוגשים אותו בעונה הראשונה הוא הופך לבוס של המאפיה האיטלקית בניו ג'רזי. בערך באותו זמן, מתחיל סופרנו (שמשחק ג'יימס גנדולפיני ז"ל המבריק) ללכת לטיפול פסיכולוגי בעקבות התקפי חרדה חוזרים שכמעט מביאים למותו. לאורך כל הסדרה טוני מנסה לאזן בין הפשעים האלימים והמכוערים שהוא מבצע על בסיס יומי לבין חיי המשפחה שלו, הילדים, הפילגש וכן, גם הרגשות שלו. גם על ספת הפסיכולוגית הוא נשאר אניגמטי ומסתורי לגבי טיב העבודה שלו. הוא מדבר בעיקר על יחסיו עם אימו הביקורתית, נישואיו חסרי התקשורת לכרמלה אשתו המגוננת, וחוסר הקשר לילדיו. הוא מוקף בחבריו למאפיה, שרבים מהם מתים או נכנסים לכלא, שדוחפים אותו לנהוג באויביו ביותר ויותר כח ואלימות, אבל בין ארבע הקירות של הטיפול הוא בדיוק כמו כל גבר מדוכא אחר בגיל העמידה.

רגע בלתי נשכח: זהירות ספויילר- המוות המפתיע של כריסטופר, יד ימינו של טוני, ברגע הנורא שבו טוני מבין שכריסטופר מכור להרואין ועלול להלשין עליו ומסכן את כל הסובבים אותו.

עובדה מפתיעה: המאפיונרים האמתיים באזור ניו ג'רזי החלו לחשוד במהלך שידור הסדרה כי מישהו משלהם מדליף לכותבי הסדרה אירועים שהתרחשו במציאות כיוון שהסדרה הייתה לטענתם "אמתית מדי". סוכני FBI  סיפרו לכותבי הסדרה כי הם שמעו מאפיונרים בהאזנות סתר משוחחים על אירועי הסדרה במקום על תכנוני הפשע הרגילים.

via GIPHY

הנוירוטית: אלי מקביל – Ally McBeal / FOX / 1997-2002

דרמה קומית משפטית שבמרכזה עומדת דמותה של עורכת הדין הכי OCD שנראתה על המסך. אלי מקביל בת ה-20 ומשהו, שאותה מגלמת קליסטה פלוקהארט, מנסה למצוא את דרכה בעולם העבודה והאהבה. היא עובדת בחברת עורכי הדין המנוהלת ע"י האקס המיתולוגי שלה, שהיא עדיין מאוהבת בו. מה שמיוחד אבל גם קצת מעצבן באלי הוא המבוכה החברתית התמידית שלה, שבזמן עליית הסדרה הייתה די חריגה על המסך. מקביל ייצגה עבור נשים רבות את החלק החרדתי שהן תמיד ניסו להסתיר – אותו חלק שלא ממש יודע איך משחקים את המשחק של המבוגרים – להיות בזוגיות ולהקים משפחה. בין לבין אלי נאלצת להתמודד עם בוסים משונים בעלי פטישים לאסלות וסנטרים רופסים, מזכירה חטטנית ורכלנית, וקולגות אקסצנטריות שלא יהססו לדרוך עליה כדי להתקדם.

רגע בלתי נשכח: תינוק האוגה צ'קה – אלי ההזויה, מדמיינת שהיא רוקדת עם תינוק מצויר לצלילי השיר ההזוי לא פחות, אוגה צ'קה. התינוק חוזר בכל רגע של  חרדה שאלי חווה במהלך הסדרה, בין אם בפגישה חשובה, דייט או בבית המשפט. הוא אמור להזכיר לאלי את השעון הביולוגי המתקתק שלה.

עובדה מפתיעה: הסדרה הציגה את הנשיקה הראשונה שנראתה אי פעם על מסך הטלוויזיה בין שתי נשים – בין פלוקהארט ולוסי לו, שגילמה את האויבת המושבעת של אלי.

via GIPHY

המורבידית: עמוק באדמה –Six Feet Under  / HBO / 2001-2005

דרמה אפלה העוסקת בחיים לצל המוות. הסדרה מספרת את קורותיה של משפחת פישר המנהלת בית לוויות מקומי. כל הדמויות בסדרה מוזרות ועקומות בדרכן: נייט המדוכא והאומלל ומערכת היחסים החולה שלו עם ברנדה הפראית, דיוויד, מנתח הגופות, הומוסקסואל בארון שמסוכסך עם עצמו ועם משפחתו, קלייר שהיא טינאייג'רית כועסת ואכולת ריקנות. מעבר ליחסים המופרעים בין הדמויות, הסדרה עוסקת בשאלות קיומיות של משמעות החיים אל מול נוכחות בלתי פוסקת של המוות. לוויות, ארונות קבורה, גופות, רוחות רפאים ונתיחות שאחרי המוות מופיעים בכל פרק ופרק והופכים לחלק טריוויאלי מהסדרה.

רגע בלתי נשכח: דיוויד מנתח את גופתו של אביו ומכין אותה להיות מוצגת בארון הקבורה שלו, רגע לפני הלוויה. מאותו רגע דמותו של אביו חוזרת לבקר אותו לאורך כל הסדרה ומייעצת לו ברגעים של קושי.

עובדה מפתיעה: בזמן ששודרה הסדרה, השחקן שגילם את דמות אב המשפחה שחזר בהזיותיו של דיוויד, השתתף בלוויה. בסופה פנתה אליו אישה ושאלה האם הם מצלמים את הלוויה לסדרה.

via GIPHY

הסקסית: סקס והעיר הגדולה – Sex and the city / HBO / 1998-2004

קומדיה קלילה וסקסית על 4 נשים בשנות ה-40-30 לחייהן במנהטן, החוקרות מערכות יחסים, חברות ובעיקר את המיניות שלהן. "סקס והעיר הגדולה" גרמה לגברים ונשים ברחבי העולם לדבר בחופשיות על סקס בפעם הראשונה ולא להתבייש בזה. היא נגעה בנושאים שמעולם לא דוברו בטלוויזיה קודם, כמו האורגזמה הנשית, צעצועי מין, פנטזיות, אורגיות, חוסר תפקוד מיני ועוד. קארי בראדשו, שמגלמת שרה ג'סיקה פרקר, כותבת טור שבועי בנושא סקס ומערכות יחסים בעיתון ניו יורקי גדול. דרך הטור היא חושפת את ההתנסויות המיניות והרומנטיות שלה ושל חברותיה: סמנתה – יחצנית משוחררת מינית שלא מאמינה במערכות יחסים ארוכות טווח ושוכבת עם מי שבא לה מתי שבא לה, שרלוט – נסיכה שמרנית שמחפשת בעל ורוצה ילדים, ומירנדה – אשת קריירה חסרת סבלנות שמיואשת מהעולם הגברי. קארי מנווטת בין מערכות היחסים עם הגברים השונים בחייה בעוד שברקע האקס המיתולוגי שלה, מיסטר ביג, תמיד בתמונה. כל זה על רקע המסיבות הניו יורקיות, הקוקטיילים, המוניות המשפריצות, והאופנה של מעצבי העילית החשובים בעולם.

רגע בלתי נשכח: שרלוט פוגשת לראשונה את "הארנב" – צעצוע המין הפופולרי של אותן שנים. היא כל כך אוהבת אותו שהיא לא מוצאת סיבה לצאת לדייטים עם גברים או להתראות עם חברות שלה.

עובדה מפתיעה: שרה ג'סיקה פרקר מופיעה בהכי פחות סצנות סקס בסדרה, על אף שקארי היא הדמות הראשית והמספרת. יש לה סעיף בחוזה שמגן עליה מלהצטלם בעירום ולכן במשך שש העונות של הסדרה, בעוד כל שאר השחקניות נראו ערומות לא מעט, פרקר תמיד לבושה לגמרי.

via GIPHY

הלא מוערכת – ורוניקה מארס – Veronica Mars / FOX / 2004-2007

סדרת הנוער הכי לא צפויה שנראתה בטלוויזיה, שעברה לרבים מתחת לרדאר והיא ממש לא לטינאייג'רים בלבד. אחרי שהחברה הכי טובה שלה נרצחת ואבא שלה מאבד את עבודתו כמפקד המשטרה, מתחילה ורוניקה (קריסטן בל) לחקור בעצמה את הרצח ששינה את חייה. היא מצטרפת לחקירות של אבא שלה שהופך לבלש פרטי, ודרך שורה של עסקאות עם אנשים מפוקפקים ומעשים לא חוקיים, מפצחת את המקרה ורבים נוספים אחריו. בהמשך מפענחת מארס שורה של מקרי אונס בקמפוס הקולג' שלה ותאונת אוטובוס שמתבררת כרצח שבה נהרגים בני כיתה שלה. "ורוניקה מארס" היא סדרה על אישה חכמה, מצחיקה, פמיניסטית ולוחמת צדק הרבה לפני שנשים כאלה נראו על מסך הטלוויזיה. היא סדרה על הבחורה המתוסבכת שאין לה הרבה חברים, שבמקום להצטרף לנבחרת המעודדות ולהצטיין במתמטיקה מבריזה משיעורים כדי לתכנן תכניות השתלטות על העולם.

רגע בלתי נשכח: ורוניקה קוברת מילולית את הבריון השכבתי שמותח את חברה שלה בטלפון כשהיא מתעמתת איתו וקוראת לו מול כולם "מקק לוזר שלא יגיע לשום מקום בחיים" ומאיימת להרוס לו את השם הטוב.

עובדה מפתיעה: גו'ס ווידן, היוצר של "באפי קוטלת הערפדים", כל כך אהב את הסדרה ואת ההשראה שהיא שאבה מ"באפי", שהוא הוזמן להופיע כדמות משנית בעונה השנייה של "ורוניקה".

 

via GIPHY

טלוויזיהסדרותסדרות טלוויזיה