מייגן מרקל נואמת, אבל לא כולם מריעים

בזמן שבית המלוכה מנסה להסיק מסקנות מכשל השמירה על מייגן מרקל בעת ביקורה בשוק "סובה" שבפיג'י, וכל שאר העולם בוחן את ביטנה המתעגלת של הדוכסית, רק מעטים עצרו לרגע כדי להקשיב למה שיש לה להגיד, כלומר לנאום הרשמי הראשון שהיא נשאה בטיול המשותף שלה ושל הארי "שם למטה", בחלק הדרומי של כדור הארץ.

הנאום התקיים בפני מספר סטודנטים וסטודנטיות באוניברסיטת דרום פסיפיק, מה שהוציא ממרקל וידויים על ימיה כסטודנטית וכצפוי מפמיניסטית שנלחמת למען זכויות נשים מאז ילדותה, גם הצהרות על העצמה נשית ועל הזכות שיש לנשים לקבל גישה שווה לחינוך.  

מרקל פתחה את דבריה ואמרה כי בתור בוגרת אוניברסיטה, היא מכירה באופן אישי את תחושות הגאווה וההתרגשות שמלוות את הלימודים באוניברסיטה, "מהרגע שמגיע המכתב שמבשר על הקבלה דרך אינספור הלילות ללא השינה אותם מעבירים בלימודים לבחינות, החברויות לכל החיים עם החברים לספסל הלימודים ועד לרגע שמקבלים את הדיפלומה". מייגן סיפרה כי "המסע אל ההשכלה הגבוהה הוא מדהים ובעל השפעה מרכזית על החיים. אבל אני גם מודעת לחלוטין לקושי שיש להרבה אנשים בכל רחבי העולם להרשות לעצמם לימודים גבוהים, וזה היה קשה גם עבורי".

מייגן שיתפה שאת לימודיה באוניברסיטת Northwestern היא מימנה בעצמה "דרך מלגות, תוכניות לסיוע כלכלי ועבודה בתוך הקולג', כשאז ההכנסות שלי הלכו באופן ישיר למימון הלימודים. רק ככה יכולתי להרשות לעצמי ללכת לאוניברסיטה, וזה לגמרי היה שווה את המאמץ". לדבריה, "יש להעניק לכל אחד את ההזדמנות לקבל את החינוך שהוא מעוניין בו, אך עוד יותר חשוב מזה – את החינוך שיש לו את הזכות לקבל, ועבור נשים ונערות במדינות מתפתחות זה עניין חיוני. הענקת גישה לחינוך היא המפתח להתפתחות הכלכלית והחברתית, שכן כאשר מעניקים לבנות את הכלים הנכונים להצליח, הן יכולות ליצור עתיד מדהים – לא רק לעצמן אלא גם לכל הסובבים אותן".

אך מייגן לא הגיעה רק כדי לנאום על המצב, אלא גם כדי להודיע על צעדים חדשים המיועדים לשנות אותו: שני מענקים חדשים מטעם איגוד הקהילות באוניברסיטאות (אשר נתמך על ידי המלכה בכבודה ובעצמה) המיועדים "להעצים את הצוות הנשי" באוניברסיטאות. לדבריה של מייגן "משמעות הדבר היא שחברות סגל יצליחו לעודד אחרות ללכת בעקבותיהן ולהיכנס להשכלה גבוהה, ויותר נשים יהפכו לחלק מתהליך קבלת ההחלטות במוסדות האקדמיים. מענקים כמו אלו יבטיחו כי נשים יקבלו הכשרה ומיומנויות לפעול ביעילות בתפקידים שלהן, וכי אלו בעלות פוטנציאל למנהיגות יקבלו הזדמנות להישמע ולהגיע לתפקידים הבכירים ביותר".

את דבריה סיימה עם מילות עידוד לסטודנטים הצעירים והבטחה כי "המאמצים שלכם עכשיו יעזרו להגיע לעתיד טוב יותר עבור כל אחד מכם בנפרד ועבור הקהילות שלכם באופן כללי".

מיותר לציין שהנאום של מרקל עורר הדים בכל רחבי העולם, וכולם מהרו לפרגן לדוכסית הטרייה על כך שהיא מממשת את הבטחותיה לפעול למען קידום נשים. אלא שלא כולם התרשמו מהכנות של מרקל, שכן לסמנתה מרקל יש דווקא זיכרון אחר לגמרי משנות הקולג' של אחותה למחצה הצעירה, ובציוץ תגובה לאחר הנאום היא כתבה: "אבא שלנו שילם על כל החינוך שלה! הנאום הזה לא נכון", ואז עוד הוסיפה:" אבא שלנו שילם על כל ההשכלה שלה, זה שקר מקומם! היא צריכה להפסיק להסתיר את האמת". בהמשך היא כתבה: "הוכחות, בואי תראי לנו הוכחות של מלגות ומענקים. אבא שילם על החינוך שלה. אם היא עבדה בכלל, זה היה בשביל כסף כיס וכסף למסיבות".

כזכור, רק בתחילת החודש סמנתה הגיעה לארמון בקינגהאם, שם מתגוררים באושר ובעושר הארי ומייגן. סמנתה, שסובלת ממחלת טרשת נפוצה, הגיעה על כיסא גלגלים, אבל זה לא ריכך את ליבם של השומרים שלא אפשרו לה להיכנס. אפילו הייחוס המשפחתי לא עזר לה – וסמנתה מצאה את עצמה חוזרת הביתה בבושת פנים קבל עם וצהובונים. לכן כעת קשה לדעת האם הציוצים העצבניים שלה נובעים מתוך רצון להוציא את האמת לאור, או סתם סגירת חשבון נקמנית שלא בהכרח קשורה למציאות.

לשם שינוי, אביה הבעייתי משהו של מייגן, תומאס, בחר בינתיים שלא להגיב, אבל אפשר אולי למצוא רמז לגבי מקורות המימון של מייגן בראיון עבר איתו, אז טען שהוא מימן את לימודיה של מייגן – למעלה מ-40 אלף דולר – אחרי שזכה במיליון וחצי דולר בלוטו. "כשמייגן הייתה בת 11, היא חזרה לגור איתי עד שהיא הייתה בת 17 והלכה לקולג'", סיפר תומאס ל"דיילי מייל" בשנה שעברה. "אלו היו השנים הכי טובות שלי – הרווחתי כסף טוב, יכולתי להרשות לעצמי לתת לה את הטוב ביותר, עם בית ספר טוב, חינוך טוב, בית יפה. היא הפכה לאשה שהיא היום בזכות כל מה שעשיתי למענה".

כידוע, גם דברי אביה של מייגן נלקחים בערבון מוגבל, ולכן בינתיים כולם מעדיפים להתרכז בביקורות הטובות שהדוכסית קיבלה על הופעתה – סליחה, על הנאום – ולהמשיך לפרגן לסינדרלה המודרנית שלנו. 

 

 

הנסיך הארימייגן מרקלמשפחת המלוכה