נרי ליבנה: "בישראל יש יתרון לגברים"

נרי ליבנה, עיתונאית, אושייה ויוצאת האח הגדול, שנושאת את התואר די בגאווה יש לומר, מספרת על האישה שפתחה לה דלת ועיצבה את תפיסת עולמה. ליבנה, שתוייגה במהלך עונת ה-VIP של תוכנית הריאליטי בעיקר כשמאלנית ואשכנזייה קרת לב, מוכיחה שוב באמצעות הבחירה שלה שאותה אי אפשר לשים בקופסה, וגם עבורה – אין כמו אמא.

מי היא האישה ש"פתחה לך דלת" והייתה הכי משמעותית עבורך?

"האישה שפתחה לי את הדלת הייתה אמא שלי, הדסה ליבנה. אמא הייתה פמיניסטית שהקדימה את דורה. היא חיה בתקופה בה אימהות לא עבדו ונשארו בבית, והיא הייתה אשת קריירה, אישה חכמה ומצחיקה, ואמא מצוינת. היא ניהלה בית ספר בחיפה והקדישה המון זמן לעבודה ציבורית. אישה נוספת שהייתה משמעותית עבורי זאת דודה שלי – הרצלה רון, שבזמנו הייתה היועצת המשפטית של התעשייה האווירית. גדלתי בסביבה ותקופה שפמיניזם לא היה דבר מובן מאליו. אם היו אומרים לאמא שלי שהיא פמיניסטית היא הייתה כופרת בהגדרה כי בתפיסה החיפאית אישה פמיניסטית הייתה כזו ששורפת חזיות, אבל היא ודודה שלי היו חלוצות. הן היו ארבע אחיות ואח, שבמשפחה ספרדית כידוע, הוא הכי נחשב מעצם היותו גבר. אני עמדתי על דעתי, בזכותן ידעתי ולמדתי שנשים עובדות ושיש להן קריירה. זה הרקע שבו גדלתי ואלו הנשים שהכי השפיעו עליי בילדותי".

 

נרי ליבנה. צילום :רשת 13

 

"אישה נוספת שמאוד השפיעה עליי הייתה שולמית אלוני. בגיל 12 היא הפכה למודל שלי. הייתי מקשיבה לתוכנית הרדיו שלה, קראתי כל מילה שהיא כתבה, וצפיתי בכל ההופעות שלה בטלוויזיה עוד כשהיא הייתה בשחור לבן. כל העיסוק שלה בזכויות אדם, ובשוויון זכויות הוא מאוד קריטי והיה מאוד משמעותי עבורי. עוד אחת שהערצתי ולא הכרתי עד לפני 10 שנים היא סילבי קשת. היה לה טור מופלא בהארץ. הוא היה מושחז, חכם ומצחיק, לפעמים פחות ולפעמים יותר. גם היא מאוד השפיעה עליי. מאז שהייתי בת 14 רציתי לפגוש את סילבי קשת".

יש אירוע או רגע משמעותי שנחרט בזכרונך יותר מאחרים?

"לא, אין אירוע אחד ספציפי. האופן בו הן חיו מאוד השפיע עליי. הן היו פמיניסטיות מוכות אשם והאופן שבו הן חיו התנגש עם המודל שהיה מקובל באותן שנים – שאישה היא עקרת בית שאמורה לגדל את הילדים ולא לצאת לעבוד. הייתי שומעת הערות מחברות על זה שבטח נורא קשה לי להיות ילדת מפתח אבל זה מעולם לא היה קשה, אמא שלי תמיד הייתה שם בשבילי. היא ודודה שלי הרגישו סוג של אי נוחות ואפילו סוג של בושה ופגיעה בנשיות של עצמן כי זה לא תאם למה שהן חונכו אליו. כשהיא הייתה בת 90, סבתא שלי, ציפורה כלפון, אמרה לי שהיא נורא שמחה שאני פמיניסטית. היא אמרה 'גם אני רציתי להיות פמיניסטית אבל אז התחתנתי עם הפרענק והוא לא הרשה לי'".

איזו עצה מאמא שלך ממשיכה ללוות אותך?

"אמא שלי ייעצה לי לא להיות אומללה ואני סוחבת את זה איתי. היא מאוד תמכה בהחלטה שלי לגור עם מי שלימים נישאתי לו עוד לפני שהתחתנו, זה היה בשנות ה-70 ואנשים לא נהגו כך אז. אני האחרונה מבנות המחזור שלי שהתחתנה כי גרתי עם החבר. אמא שלי בעיקר לימדה אותי להבדיל בין דברים שעושים לי טוב לאלו שעושים רע. כשחייתי עם חבר בבוסטון התקשרתי לדבר איתה, היא שאלה לשלומי ואני אמרתי שנהדר, ומיד היא אמרה שהיא שומעת שאני אומללה. היא אמרה לי 'קחי את הדברים שלך ותעזבי', וזה מה שעשיתי. לי היה ברור בזכותה שנשים הן חזקות וחכמות ויודעות לעשות הרבה דברים".

מה את מעבירה ממנה הלאה לילדים שלך?

"יש לי רק בנים והם פמיניסטים בהשקפת העולם שלהם. הם נוטים להתחבר לנשים יפות וחכמות עם חוש הומור. כלתי אורית, לדוגמה, היא אחת הבחורות היותר חכמות שאני מכירה והיא אמא נהדרת והמון דברים. אני לא חושבת שאמירות ישירות משפיעות על חינוך, הילדים שלי היו חשופים להומואים ולסביות, וערבים ויהודים, גם אצלי וגם אצל אבא שלהם ולא ירשו שום גרם של גזענות או בגידה. אני לא יודעת אם זה בזכותי או לא אבל הילדים שלי יצאו סבבה. למרות שזה נדמה שכולם מסביב מאמינים שנשים וגברים שווים זה לא באמת ככה. כשהייתי ב'אח הגדול' גיליתי דור צעיר, קצר דיבור ועילג והייתי קצת המומה מזה שלהם זה לא מובן שאמור להיות שוויון בין נשים וגברים. כל העניין שנשים יכולים להיות משהו חוץ מכאלו שמטפלות בבית ובילדים היה להם חדשני ביותר. היה שם אחד, עדי לאון, שהבנתי שהדימוי שלי בעיניו מסרס גברים אבל זאת ממש לא אני. הם לא נתנו לי לבשל או לכבס כי אני 'אינטליגנטית' אז אני בטח לא יודעת לבשל. הסטריאוטיפים שם היו מאוד חזקים".

 

נרי ליבנה. צילום: רשת 13

 

הבנת שם שהמאבק למען שוויון עדיין לא הסתיים.

"אני כל הזמן בהלם מזה שאני רואה נשים שעדיין מתנצלות על זה שהן עושות משהו חוץ מלגדל ילדים ולנהל בית, אבל במקומות מסוימים מחוץ למדינת תל אביב זה עדיין לא מובן מאליו לגברים וגם לנשים שהעובדה שאת אישה היא לא פגם, והיא לא משנה שום דבר או מפחיתה מהזכויות שלך. אני חושבת שאנשים לא מודעים למחיר שאנחנו משלמות על פמיניזם. מצד אחד הוא הפך אותנו ליותר מעניינים ומורכבים במובן אחד אבל יותר מסובכים במובנים אחרים. זה מחייב אותנו לפתח את עצמנו, להתמודד, ובאיזשהו מקום מטיל עול גדול יותר על נשים. את צריכה להשקיע בילדים, בזוגיות, בעבודה והעומס שיש היום לנשים הוא יותר גדול. יותר נשים סובלות מהפרעות אכילה ובעיות של דימוי עצמי, אנחנו צריכות לפצות את עצמנו כי אנחנו עובדות נורא קשה ומתנהלות בחברה שוביניסטית כי ישראל זו לא אמריקה".

מה זה אומר?

"בישראל יש יתרון לגברים, הם אלה שמתים פה. זו מדינה שהצבא והביטחון מנהל אותה ונשים מטבען הן פחות טובות בביטחון, הן טובות בשלום. הרקע שלי הוא כזה שלי פמיניזם הוא מובן מאליו, אבל זה מאוד קשה, עובדה שעדיין צריך 'יום אישה' ואין 'יום גבר'. יש ימים לכל מיני מיעוטים מדוכאים, וביניהם גם לנשים. צריך יום בשנה כדי להזכיר לכולם שנשים שוות כי הגברים מנהלים עדיין את העולם".          

 

האח הגדול VIPהאישה שפתחה לי דלתיום האישהיום האישה 2019נרי ליבנה