חשופות: נשים מובילות מספרות ושרות על הדברים הכי אישיים

הכל התחיל בראשית הקיץ הקודם. רעות נגר ואני נפגשנו בהפגנה מול בניין הממשלה בתל-אביב. מאז אנחנו מנהלות מערכת יחסים מעניינת. כן, אפשר לקרוא לה מעניינת. יחד איתה ועם כל "הפנתרות הוורודות" שהגיעו באותו יום לחסום את הכביש, הובלנו מחאה אדירה המבקשת לקדם שוויון זכויות בהורות וגם בביטחון, עבור קהילת הלהטב"ק (לסביות, הומואים, טרנסיות, בי סקסואלים וקוויר). דיברנו בטלפון עוד הרבה לפני כי הייתי אמורה לנגן על משאית שלה במצעד הגאווה, והיא מצידה מספרת שגם ראתה אותי מספר פעמים על העמדה, אבל ההיכרות בינינו לא קרתה.

כנראה שהמפגש בינינו, שהיה כמו מפץ, המפץ הגדול, היה צריך להתרחש שם – על הכביש.

במחאות חברתיות צריך לשמור על סבלנות. כנראה שהיינו צריכות עוד זמן, כל אחת עם עצמה, להבשיל. וכעת, אחרי שזה קרה, אנחנו מובילות ביחד את "חשופות".

מימין לשמאל: עדי נוי, רעות נגר ולאה גירארדשטיין משלי. צילום באדיבות רעות נגר

אם אתן חלק מהקהילה קשה לי להאמין אתן לא מכירות את רעות נגר. היא אחת האקטיביסטיות הבולטות בקהילה והאמת שגם בארץ, לא מעט בזכות יוזמתה כשותפה מייסדת של אתר חדשות הקהילה הגאה "wdg". בנוסף, היא מנהלת תחום בעמותת "הברית הישראלית" ובעבר ניהלה קהילה בבית הספר לאקטיביזם של עמותת "ישראל חופשית" הפועלת לקידום חופש דת ומדינה. ואני? אני עדי נויאשת לילה די מוכרת בתל-אביב. את השם שלי תשמעו בעיקר בסצנת מועדוני האנדרגראונד, ובזכות העובדה שלקחתי חלק בתקלוטים ובאצירת אירועים אקסקלוסיביים בארץ ובעולם בתחומי האופנה והמוזיקה.

ואחרי שהחלפנו טלפונים על הכביש ההוא, במחאה, התחלנו לדבר. השיחות שלנו הפכו ליום-יומיות ומהר מאוד קלטתי שאני מדברת עם אשה תמנונית שידייה מגיעות רחוק, ומתעניינת בכל פרויקט שרק מזכיר את המילה "קהילה". יחד עם זאת, הבנתי שאף פעם לא ישבו עם רעות לשיחת "בואי נעשה סדר, נתעדף, נבנה לו"ז". והצורך הזה, לעשות סדר במיליוני המשימות, נבע מהזדהות. בתור תמנונית בעצמי, אני מוקירת תודה לאלו שעושים לי מידי פעם סדר בחיים.

עדי נוי. צילום: see my feelings

תראו, הייתי יכולה לכתוב על רעות עוד עשרות ומאות מילים טובות, וזו רק הייתה טעימה. ועכשיו, אחרי ששמתי את לבי על מגש, אספר שהקמנו ביחד את "אשה היא אשה" – משרד הפקות שיתפקד גם כעמותה, עבור נשים בקהילה. ברגע שנולד הרעיון, לאה גירארדשטיין משלי, עורכת דין עצמאית, שהכירה את רעות על הבר לפני עשר שנים, הרימה אליה טלפון ממש לאחרונה ואמרה לה: "רעות, אני עוקבת אחרייך, רואה את הפעילות שלך ולכן אני פונה אלייך. יש לי חלום, אני רוצה לספר את הסיפור שלי. אני מקבלת פידבקים מהסביבה שהוא מעניין ויכול לגעת בהרבה אנשים. מה את אומרת?"

רעות סיפרה לי שהיא ניתקה את הטלפון וחשבה לעצמה "מה זאתי נופלת עליי אחרי 10 שנים?? מה אני אמורה לעשות ומאיפה אני מתחילה בכלל?", אבל כשהתקשרה אליי, הציגה את הסיפור של לאה בהתלהבות, שלא הסגירה את חוסר הוודאות האופייני להפקות לפני שגובש להן חזון, המתווה והדרך. ואני? אני סומכת על רעות בעיניים עצומות. "תארגני פגישה", עניתי לה. וכך היה.

שבוע לאחר מכן פגשתי את לאה תכולת העיניים ששיתפה את הסיפור שלה. היא גדלה במשפחה דתית ועברה התעללות מינית בגיל 10, עלתה לארץ בגיל 13 מפריז, גידלה את האחים שלה לבד מגיל 14, עזבה את בעלה ועבודה כמנקה, ומעל הכל היה בה הרצון לחיות בחירות ועצמאות, ולבטא את המיניות האותנטית שלה כביסית (בי סקסואלית). היום לאה היא עורכת דין מצליחה, והסיפור שלה סחף אותנו מהר מאוד. לאחר שהיה לנו ברור שאנחנו מרימות אירוע ליום האישה, הבנו שלאה חייבת להיות חלק ממנו. אין דבר יותר מעצים מחשיפה אותנטית. התכנית הייתה לצאת מהמוכר ולהכניס תוכן עם פלפל. אדג'.

ב"חשופות" לאה תספר את סיפורה, וגם אני אחשוף את עצמי לראשונה מחוץ לעמדת התקלוט. אדבר על פחד מהצלחה ואולי אצליח להזיז משהו בתודעה אצל מי שתגיע לשמוע. אולי אעזור גם לה להגשים את עצמה. כל אחת מהמשתתפות שליקטנו במיוחד ל"חשופות", מקבלת דרור ליצור ולהציג את עצמה חשופה מול הקהל, כל אחת בערוץ שלה. זו יכולה להיות מוסיקה, הומור, תיאטרון, שיתוף סיפור אישי, דמיון מודרך או אמנות מקורית, ולהפתעתנו כמעט כולן יצרו יצירות ייחודיות ומקוריות עבור המאורע.

"חשופות". מתוך עמוד האירוע בפייסבוק

ב"חשופות" תוכלו לפגוש את דפני ליף, פעילה חברתית ופוליטית אשר תדבר על המהפכה שבחשיפה; ענת אסתר חיטמן, מוזיקאית וזמרת יוצרת, בת לשושלת המוזיקאים "החיטמנים", אשר תגיע להופיע לייב עם שירים ממיסים; נועה בונה, כתבת, עורכת, יישות תל אביבית וכל כולה עטופה בהומור ותציג בכורה הומוריסטית של הקטע המקורי ״"מגש של כסף לעצמי"; מיקה בן שאול, שחקנית, יוצרת ומשוררת שהפכה לסנסציה ולאושיית אינסטגרם (שירי מיקה) לאחר שיצרה את המופע המצליח "לסביהונסט"; אפרת טילמה, המתנדבת הטרנסית הראשונה במשטרה ומועמדת להדלקת משואה בהר הרצל בחגיגות 71 שנים למדינה, אשר כתבה קטע מקורי בהשראת מונולוגים מהוואגינה במיוחד למען ערב "חשופות"; יעל כהן, עו"ד שעבדה בין השאר בקרן רעות, תנובה והסתדרות הפקידים, שמגיעה לדבר על איך הפכה משברים להזדמנויות בשלוש פרשות דרכים משמעותיות בחייה, ויש הפתעה שתרם התגלתה…!

בחלל הגלריה יציגו zôrtˈrə ,מימה בטון דיזיין של עדי רז, איילה ברגר, דפנה אמירה, גילי לוינסון, פמלה פומפס, 4 אמהות, מצעד השרמוטות, design street Murielle. הערב הזה הוא הפקת הביכורים שלנו, ערכנו אותה באהבה, מחשבה וקשב פנימי והיא באה להעניק לעצמנו מתנה ליום האישה. חגיגה של אמון, חשיפה וחיבורים. "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" (ד"ר סוס).

האירוע "חשופות" יתקיים בתאריך 9.3.19 ב"קן הקוקייה". לפרטים נוספים היכנסו לכאן

תמונה חיצונית: ענת אסתר חיטמן. צילום: מאיה תל אביבי דר

יום האישה 2019להט"בלהטב"קלסביותעדי נויפמיניזםרעות נגר