אפרת גוש: "אנחנו הורסות לעצמנו כשאנחנו מנסות להיות מושלמות"

הזמרת אפרת גוש, אחת היוצרות הכי מיוחדות בישראל, הגיחה לחיינו בשנת 2002, והצליחה לפתוח את הראש לישראלים רבים שלא היו רגילים לשמוע ולראות זמרת שהעזה להתבטא כמוה עד אז, עם שירים כמו "אה אה אה", "לראות את האור", "תמיד כשאתה בא" ואחרים. כשגוש מספרת על האישה שהשפיעה עליה אפשר להבין את החיבור שלה איתה, ולהודות לאותה אחת, שאפשרה לה להרגיש בנוח בעור של עצמה.

אז מי היא האישה שפתחה לך דלת והייתה משמעותית עבורך?

"האישה הזאת היא בילי הולידיי. היא לא פתחה לי דלת אבל הייתה הראשונה ש'פתחה לי את הראש'. יש גיל מסוים שאת מתוודעת למישהו מיוחד וזה לא יעשה לך כלום ואחרי שנים זה ישפיע, ואליה נחשפתי בגיל מאוד צעיר. תמיד שרתי ותמיד רציתי להיות זמרת, ואיפשהו בחטיבה נחשפתי אליה והיא כל כך נגעה בי והשפיעה עליי. לבילי היה קול שהוא מאוד ייחודי לה ומאוד לא מושלם, וזה גרם לי להבין שאני צריכה לחפש את הקול שלי ושיש יופי בפגמים. אחר כך נחשפתי לסיפור החיים המאוד קשה שהיה לה, וזה גם גרם לי להבין שמוזיקה, גם במקרה שלי, הרבה פעמים עוזרת להתגבר, ויותר מאשר רצון היא צורך".

 

בילי הולידיי. צילום מתוך ויקיפדיה

 

מה למדת ממנה?

"למדתי שהחוכמה היא לחפש את הדרך שבה אתה מעביר את השיר בצורה שאף אחד לא יוכל לעשות כמוך, ולא לנסות לחקות אחרים. להיות נאמנה לעצמך זה משהו שליווה אותי ומלווה גם היום".

יש רגע משמעותי שמלווה אותך במיוחד?

"הפעם הראשונה ששמעתי את התקליטים שלה. זה היה רגע מכונן בשבילי. הייתי בבית והאזנתי להם בפטפון. היו לנו בבית תקליטים, והנחתי את התקליט שלה. לא ידעתי מה אני עומדת לקבל או לשמוע וברגע ששמעתי אותה זאת הייתה התאהבות. שמעתי את התקליט פעם אחרי פעם בריפיט אינסופי במהלך אותו יום".

 

מה את מעבירה הלאה בהשראתה לאנשים שאת פוגשת?

"אני רוצה לחשוב שמשהו ממה שאני קיבלתי ממנה, היופי שבאי השלמות. הצורך להיות את ולא להיכנע לתכתיבים מסוימים שמצופים מאיתנו, בסוף זה הכי חשוב. לא לעמוד בציפיות בלתי אפשריות שהחברה מנסה להכתיב. אנחנו הורסות לעצמנו כשאנחנו מנסות להיות הכי מושלמות בעבודה, והכי מושלמות בבית ולעמוד בציפיות בלתי אפשריות".

מה את חושבת על 'יום האישה', את מתחברת לחגיגה הנשית הזאת?

"לצערי אנחנו עדיין צריכים יום כזה, בעיקר בגלל השיח שהוא יוצר. אנחנו עדיין חיים בחברה שהיא לא שוויונית, בחברה שנשים עדיין מופלות בה לרעה ואני חושבת שיום כזה הוא חשוב. אנחנו לא צריכות לחגוג את היותנו נשים רק יום אחד אלא צריכות להכיר בזה תמיד, אבל בכל שנה היום הזה יוצר שיח שלא מדובר מאוד בדרך כלל. יש הרבה דברים שעדיין צריך לתקן, בפרט בישראל, מדינה שהצבא מאוד נוכח בה ויש בה חברה דתית- חרדית יחסית גדולה מה שמשפיע מאוד על היחס לנשים. יש מגמה של שינוי, הוא קורה לאט אבל מחלחל וזה משמח אותי, אבל יש לנו דרך ארוכה".

**

אפרת גוש מארחת את אלון עדר – מופע מיוחד לחודש האישה הבינלאומי במסגרת פסטיבל ליידיס פירסט.

13.3 זאפה ת"א, פתיחת דלתות 20:00, תחילת מופע 22:00

אפרת גושהאישה שפתחה לי דלתיום האישהיום האישה 2019