לרגל זכייתה בפרס ישראל: 25 דברים שלא ידעתם על נעמי פולני

כשמדברים על נכסי צאן ברזל, דור הנפילים (או הנפילות?) ועמודי התווך של התרבות הישראלית, מדברים על נעמי פולני. פולני בת ה-91 היא זמרת, שחקנית, מפיקה מוזיקלית, כוראוגרפית ובמאית ישראלית, שמזוהה בעיקר כבמאית הלהקות הצבאיות בראשית דרכן ומייסדת להקות "התרנגולים" ו"החמציצים". אתמול נתבשרנו על זכייתה של פולני בפרס ישראל לתאטרון, וקשה לחשוב על מישהי שמגיע לה יותר מאשר פולני.

אני זוכרת איך לפני מספר שנים צעדתי על אבן גבירול בת"א. כשחציתי את הרחוב בדרך לשדרות רוטשילד, ראיתי את פולני חוצה מולי. הבטתי בה ארוכות, הרבה יותר מרגשת מכל סלב תל-אביבי אחר שנתקלים בו ברחוב. המבט המרוגש שלי, שהפך די מהר לנעיצת עיניים, כנראה תפס את תשומת ליבה. היא הביטה אליי. הבינה שאני מסתכלת עליה – וקרצה.

"בישרתי כעת לנעמי פולני, "אם הלהקות הצבאיות", על זכייתה בפרס ישראל בתחומי התאטרון והמחול", צייץ אמש שר החינוך נפתלי בנט, "פועלה התרבותי העשיר העניק לנו עשרות יצירות מחול, תאטרון ומוזיקה. נעמי, שבמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, היא לוחמת תרבות אמיתית. נועזת, יצירתית וציונית. מזל טוב נעמי!"

הדרישה שפולני תקבל את פרס ישראל התגברה בשנה האחרונה, לאחר שבתכנית "גיבור תרבות" הוקדש לה פרק שלם הסוקר את יצירתה רבת השנים. יוצר הפרק, יונתן גת, פרסם פוסט בפייסבוק שזכה ליותר מ-4,000 שיתופים, ובו כתב: "תגידו, זה הגיוני? יום העצמאות מתקרב והאישה הזו עדיין לא קיבלה את פרס ישראל. אין תרבות ישראלית בלעדיה. נעמי בת 90. צריך לתת לה את זה עכשיו. לא בשבילה. בשבילנו. אם לא – עוד נתבייש."

'הכל זהב', מופע מחווה לנעמי פולני בפסטיבל עין גב 2017, שודר בערוץ הראשון, כיום תאגיד השידור הציבורי, כאן 11.

זכייתה המשמחת של פולני היא הזדמנות מצוינת ללמוד ולהיזכר בכל הדברים הנפלאים שעשרה לאורכן של יותר מ-70 שנות קריירה מוזיקלית ותרבותית, קבלו 20 עובדות מעניינות עליה:

1. היא בת 91 וחוגגת יום הולדת ברביעי לאוגוסט החל משנת 1927.

2. כיום היא מתגוררת לבדה במושבה כנרת.

3. יש לה כלב בשם גדי, בן 14, ואיתו הייתה כלבה בשם סופה, שמתה לפני כשנתיים.

4. סבא שלה היה ד"ר חיים חיסין, אחד ממייסדי העיר תל-אביב.

5. פולני עישנה סיגריות במשך 60 שנה, בין הגילאים 20-80 ונחשבה למעשנת כבדה מאוד. היא חיסלה שלוש קופסאות ליום, עד שהחליטה להפסיק לפני כעשור.

6. לאחר לימודיה בגימנסיה הרצליה, הצטרפה לפלמ"ח והייתה אחת מכוכבות הלהקה שלו, הצ'יזבטרון.

7. עם פירוק הצ'יזבטרון החלה לשחק בתאטרון הקאמרי.

8. לאחר מספר שנים של לימודי מחול ושירה, והשתתפות בהפקות שונות, החלה פולני לפקד על הלהקות הצבאיות. זה היה בשנות החמישים.

9. אחד המאפיינים של עבודתה היו שהזמרים והזמרות היו מבטאים עם תנועות גופם את משמעות מילות השירים, באמצעות משחק או פנטומימה.

10. בשנות השישים ביקשו כמה מבוגרי הלהקות הצבאיות שנהנו מהעבודה עם פולני, שתמשיך לעבוד איתם. כך קמה להקת "התרנגולים".

11. חברות וחברי הלהקה במהלך השנים היו: יהורם גאון, חנן גולדבלט, ישראל (פולי) פוליאקוב, שייקה לוי, גברי בנאי, תובל פטר, ליאור ייני, דבורה (דקובסקי) דותן, עליזה רוזן, יגאל קלאוס, עמירם ספקטור, צביקה גרטל ויוסי צמח.

התרנגולים. צלם לא ידוע. מעזבונו של אברהם דשא. מקור

12. בשנת 1963 התפרקו "התרנגולים" וב-1966 הוקמה "החמציצים", להקה שהייתה מורכבת מארבעה חברי התרנגולים – ליאור ייני, עליזה רוזן, דבורה דותן וצביקה גרטל.

13. יש לפולני וליאור ייני מהלהקות, שני ילדים משותפים – איה ויותם. שניהם חזרו בתשובה.

14. אבל פולני לא מאמינה באלוהים.

15. לאחר פירוק "החמציצים" שימשה פולני כמעבדת מוזיקליות במספר תכניות רדיו ב"קול ישראל".

16. באותן שנים גם לימדה מוזיקה וביימה אירועים באזור עמק הירדן, שם התגוררה.

17. ראיתם אותה בסרט "מישהו לרוץ איתו" של עודד דוידוף, שיצא ב-2006.

18. וגם במחזה "איולף הקטן" של הנריק איבסן, שהציג בתאטרון הלאומי הבימה.

19. "הייתי בטוחה שאני עשויה ללא חת, שהרי הייתי בפלמ"ח", סיפרה פולני על התפקיד בהצגה לאליען לזובסקי, בראיון ל"מעריב" בשנת 2009, עת יצא המחזה. "ואני רוצה כבר להשתחרר ולהיות לגמרי נינוחה כמו שיכולתי. הצעד שלי רופף, אני לא עומדת טוב, וזה מה שמשגע אותי. גם עוצמת הקול שלי לא טובה. אני לא יודעת מה זה לדבר לשורה 30, והגרון שלי שרוף בגלל הסיגריות, למרות שהפסקתי לעשן לפני שנה וחצי. זה חבל, כי אני כל כך אוהבת לשיר. אפילו באוטובוס כשאני נוסעת, ויש פתאום שירים יפים והנהג מסכים, אז אתה מצטרף, וזה כל כך נעים. כשאני שומעת מישהו שגרונו קל אני מקנאה בו, מפני שאני יודעת שהוא נהנה."

20. בשנת 2013 יצאו חבריה של פולני בקריאה לסייע לה כלכלית, כיוון שהיא חיה בדוחק מקצבת זקנה של 2,000 ₪ בחודש. "אם תשאלו אותה אם היא צריכה כסף, היא תגיד לכם שיש הרבה אמנים שזקוקים לעזרה. היא צנועה, לכן היא מנמיכה את עצמה. אבל חייבים להציל אותה מהמצב הזה, כל עוד אפשר. זה לא מגיע לה", סיפרה מקורבת שלה לחדשות 2 אונליין.

21. הפרסים בהם זכתה פולני במהלך השנים הם: פרס משה לוי לאמנות הבמה מטעם עיריית תל-אביב (2001), פרס אקו"ם על מפעל חיים (2007), אות הוקרה מאוניברסיטת בר-אילן על תרומתה לזמר העברי (2007), ערב הוקרה לרגל יום הולדתה ה-90 בפסטיבל עין גב (2017), אות הוקרה מיוחד מהנשיא רובי ריבלין בטקס יום העצמאות בבית הנשיא (2018) וכמובן פרס ישראל, השנה.

22. היא נחשבת לידידה קרובה של בני גנץ, כבר יותר מ-15 שנה.

23. בכניסה לביתה יש את "פינת ההולכים", קיר זיכרון לחברים שנפטרו. בין המונצחים ניתן למצוא את מאיר אריאל, יצחק רבין ויצחק בשביס זינגר.

24. בשנת 2018 הוציאה את השיר "קח את ליבי" שכתב חיים חפר ועיבד רמי הראל. היא הלחינה אותו. השיר נפתח במילים: "קח את ליבי / הוא לא נחוץ לי יותר / אחרי שבי בגדת / עליו אוותר".

 

 

 עטיפת הסינגל "קח את ליבי". איור: יעל-שחר שריד, גרפיקה: עליזה אשכנזי חיון

25. בראיון בשנת 2018 לנצחיה יעקב ב"ישראל היום", נשאלה מה היא רוצה שיזכרו ממנה. כך ענתה: "לא אכפת לי. כל איש יזכור כפי שהוא זוכר ומה שהוא זוכר. גם עלילות אני מסוגלת לבלוע, זה חלק מהדברים. חוץ מזה, אני לא עושה סיכום חיים. מה זה, לחטט בעבר?"

 

יום העצמאותמוזיקהנעמי פולנינפתלי בנטפרס ישראלתרבות