איך הפכה תחרות זמר אירופאית לדבר הכי חשוב שקרה לישראל בשנים האחרונות?

במוצאי שבת, עמוק בתוך הלילה, לאחר שאחרונות פיסות הקונפטי יטואטאו מעל רצפת ביתן 2 באקספו תל אביב, המשלחות יתפזרו לדרכיהן – מי לחגיגות ומי לחשבון נפש אמנותי – והזרקורים יכבו מעל אחת הבמות הזוהרות ביותר שנראו באירופה. באותה נשימה יבוא לסיומו גם אירוע ההסברה הגדול ביותר שהיה בישראל ב-20 השנים האחרונות.

אירוויזיון 2019 הוא הרבה דברים: תחרות זמר, תצוגת אופנה ואפילו מופע מוזרויות לפרקים, אבל מבחינת הציבור הישראלי זהו חלון ראווה ענק לעולם. יש הנוטים לזלזל בו, אבל מאות מיליונים צופים באירוויזיון, מבריטניה עד אוסטרליה ומרוסיה עד קפריסין, מקבלים באותה הזדמנות הצצה לפנים היפות של ישראל.

 

מתוך האתר הרישמי של האירווזיון . Photo by: Andres Putting

 

כמי שניהלה בעבר את מערכי התקשורת של עשרות אירועים בין לאומיים, אף פעם לא נתקלתי באופרציה תקשורתית בסדר גודל דומה. כ-1,500 עיתונאים מעשרות מדינות, ועוד מאות משפיענים מתחומים שונים כמו אמנים, בלוגרים וכו', נמצאים בישראל לתקופה לא קצרה, מסיירים בה, מבלים ונהנים. עיריית תל אביב יפו, למשל, הבינה את הפוטנציאל והכינה לבאי האירוע שלל חוויות ואירועים, כדי לחשוף בפניהם את מה שהיא באמת – ליברלית, פתוחה, מכילה ומגוונת, ובעיקר שונה ממה שערוצי החדשות הזרים לעיתים משדרים. 

״אני לא מאמינה שאני כאן, פחדתי בהתחלה. אבל אני מרגישה כל כך טוב ובטוחה, אם הייתי מפספסת את ההזדמנות לבוא לישראל הייתי כועסת על עצמי. זה קסם לראות את ירושלים והמקומות שלמדתי עליהם בשיעורי תנ״ך בבית הספר, כשהייתי ילדה והאנשים פה כל כך ידידותיים״, אמרה לי אחת מהעיתונאיות הגרמניות. גם אם הגיעו פחות תיירים, אחרי הכל האירוויזיון לא יכול לפתור גם את יוקר המחיה בישראל, האימפקט הכלכלי והתיירותי עוד לפנינו.

 

מתוך האתר הרישמי של האירווזיון . Photo by: Thomas Hanses

גם 1,600 עובדי ההפקה נרתמו לשליחות הלאומית והפכו לסוכני ההסברה הטובים והמסורים ביותר שלנו. בכל מפגש וכל אינטראקציה עם מבקר מחו"ל, בין אם זה עם עיתונאי, רקדן ליווי או מעריץ, הם מציגים את ישראל היפה. התגובות, כמעט תמיד, הן של הפתעה לטובה. רבים מדי מאלו שמגיעים לישראל לראשונה מביאים איתם מטען שלילי, שנוצר מתדמיתה הפגועה של ישראל באירופה. כאן הם מקבלים חוויה שונה לחלוטין, שגם משתקפת בצורה בה הם מדווחים על האירוע.

זו החשיבות האמיתית של אירועים בסדר גודל של אירוויזיון. ההישג האמנותי של נטע ברזילי חשוב, אך המשמעות הלאומית שלו גדולה בהרבה. בשנים האחרונות החלו להגיע לישראל אירועים בין לאומיים חשובים, כמו אליפות אירופה בכדורסל, הג'ירו דה איטליה ועוד. אנחנו צריכים לדעת למנף כל אירוע כזה, קטן כגדול, ליצירת חזית הסברה. כמובן שאחת המשימות הלאומיות החשובות שלנו היא להביא לכאן עוד ועוד אירועים בין לאומיים.

מתוך האתר הרישמי של האירווזיון . Photo by: Andres Putting

 

דבר נוסף שהאירוויזיון מצטיין בו, וקשור גם – אך ממש לא רק – להסברה: כמעט בכל חדר שנכנסתי אליו, בכל ישיבה ופגישה היה רוב נשי. כאן – תאגיד השידור הישראלי בחר, במקרה או שלא במקרה, נשים לתפקידי מפתח באירוע, המנהלות את האופרציה המורכבת הזו ביד רמה ובראשן זיוית דוידוביץ, המפיקה הראשית של אירוויזיון 2019. לצערי, התופעה הכל כך טבעית הזו עדיין נדירה במחוזותינו. אלדד קובלנץ, מנכ״ל התאגיד, הצהיר שזה הולך להיות האירוויזיון הטוב בהיסטוריה. יכול להיות שיש קשר להובלה הנשית?

אירווזיון 2019הסברה