הנשים שהפכו את נצרת ליעד התיירותי הכי חם בארץ

איך קרה שדווקא התחייה המחודשת של השוק בנצרת קורה ביוזמת נשים? אחרי שנים שרוב השוק בנצרת היה נטוש החלה בו יזמות נשית. נשים נוצריות, מוסלמיות, יהודיות, רווקות, נשואות ואלמנות, נשים בגילים שונים ומשלל רקעים, מפיחות רוח חדשה וייחודית בסמטאות השוק ומסמנות בכך אופי חדש של תיירות.   

הכל החל בחזון של סוריידה שומר נאסר, נכדתו של פאוזי עאזר, ששמו מתנוסס על ההוסטל הוותיק בשוק. סוריידה הנמרצת היא זו שחברה למעוז ינון ב-2005 וביחד הם הפכו את המבנה הנטוש של סבה בשוק להוסטל בינלאומי שוקק ונעים. במשך 13 שנה ניהלה סוריידה את ההוסטל ואירחה תרמילאים ותרמילאיות מכל רחבי העולם. ההוסטל בניהולה של סוריידה לא עבד בוואקום ונקשרו קשרים עם העסקים המקומיים.

בהמשך סוריידה העבירה את מושכות הניהול של ההוסטל לשתי מנהלות נשים המשלימות זו את זו – מרווא טהא אבו ראני ורעות הלוי-קוואיקו. כעת היא מנתבת את המרץ והניסיון שלה לבייבי החדש: מיזם האימפקט (קרן האימפקט ברידג'ס ישראל) של רשת אברהם הוסטל & טורס, שדוגל בקידומם של אנשים מתוך החברה והקהילה ועבודה משותפת של יהודים, מוסלמים ונוצרים אחד לצד השני. את האימפקט רואים בסמטאות השוק עם פתיחה של עוד ועוד עסקים, רובם בבעלות ובניהול נשי. "כ-90% מהעסקים שייכים לנשים, רובן התחילו מכלום. המטרה שלי היא לפתוח עוד ועוד עסקים ולחשוף עוד קהלים שימצאו כאן אוצרות. זה אזור בטוח, החנויות פתוחות והכל פעיל", אומרת סוריידה.

צילום: אברהם הוסטלס

מרווא, אחת משתי מנהלות ההוסטל, עשתה את כל הדרך ממנקה ועד לתפקיד מנהלת שותפה, לצד רעות הירושלמית שבאה מהעולם החרדי והחלה כפקידת קבלה ברשת וטיפסה לעמדת ניהול. בין לבין מרווא גם רצה במירוצים שונים 10 ק"מ ומציבה יעדים חדשים הן בריצה והן בניהול.

ואכן, כפועל יוצא של האימפקט – שנועד להשפיע חברתית וכלכלית על המקום שבו הוא פועל – נפתחות עוד ועוד חנויות בוטיק ייחודיות בסמטאות השוק של העיר העתיקה. במילים אחרות, המהפכה הנשית כבר כאן ואי אפשר לעצור אותה. מאחורי כל עסק יש סיפור של בעלת העסק ואומנותה, בלב כל חנות מסתתרת נקודת הזהות האישית של האומנית וסיפורן של נשות נצרת כיום.

בין העסקים של נשות נצרת:

Ricamo – חנות-גלריה ריקאמו של וואפא זהר, צורפת ואמנית רקמה וקרושה, הראשונה שפתחה לפני כשלוש שנים ובעקבותיה הגיעו שאר הנשים. יש כבר קישוטי כריסטמס בחנות היפה של ריקאמו עם שלל קישוטים בעבודת יד. לצד רקמות ייחודיות בעבודת יד בסגנון של פעם יש שלל תכשיטים קלאסיים ואלגנטיים מכסף, זהב ואבנים טובות.

Ghada’s Corner, הפינה של ג'אדה – ג'אדה בולוס, מדריכת טיולים במקצועה, נחשפה לעוד ועוד אמנות ועבודות יד בסיוריה והחליטה לאגד הכל תחת קורת גג אחת: חנות שבה מוצרים שמייצרות נשים מכל העדות, הדתות והסגנונות וגם ילדים עם מוגבלויות (קרמיקה, לֶבֶד, עץ, רקמה ועוד). מאחורי כל פריט יש סיפור מרתק שג'אדה והעובדות מספרות לקבוצות ולמי שרוצה לשמוע. החנות היא גם בית קפה המארח פעילויות תרבות.

ג'אדה בולוס. צילום: אברהם הוסטל

Loz לוז – חנות קטנה של באנה חדאד, מעצבת גרפית צעירה שעוסקת בעיצוב מוצרים עם טיפוגרפיה מודרנית בסגנון היפסטרי על חולצות, תיקים, ספלים, גלויות ועוד (050-3200762).

Rawnaq – סנאא מזבר פתחה את ראונאק (שפירושו היופי שבדבר) ובו היא מתמחה בתפירה ובעיצוב כריות, ראנרים, תחתיות, מפות ועוד מוצרי טקסטיל one of a kind בעבודת יד מקצועית. יש לה אפילו בדים שהיא מייבאת מסוריה (052-8770336).

Hadeel Kanjהדיל כנג' היא מעצבת תכשיטים המשלבת בעבודות שלה חריטת אותיות ופתגמים ולצידם בחלל האבן היפה היא מוכרת פריטי אופנה ואקססוריז בוטיקיים שהיא מייבאת מהודו, מדובאי ומארצות ערב.

הדיל כנג'. צילום: אברהם הוסטל

 

מתחם סדנאות לנשים Warshe – ורשי זה מתחם רחב ידיים המשמש לסדנאות (אפשר לשכור גם לישיבות ולכנסים) שהקימה חלאא. סביב השולחן הגדול בחלל המקושת (מלשון קשת) מתאספות נשים ליצירה בקרמיקה, ציור, סריגה ועוד. בקרוב צפויה להיערך תערוכה להצגת התוצרים.

Al-Maha book store & cafe – חנות ספרים שהיא גם בית קפה ולהיפך. לצד ספרים שאפשר לקרוא במקום או לרכוש מאהה מציגה תכשיטים אוריינטליים עם כיתובים עוצמתיים בעברית.

Tantana Vintage Styleלובנה אבו דביי מלקטת פריטי וינטג' בארץ ובעולם ואת חלקם היא משדרגת בעזרת עיצובים משלה. בין שלל החפצים היפים סרוויסים אציליים, בובות, מפות ומפיות, כלי אמייל, סירי נחושת, תמונות ועוד שכיות חמדה.

לובנה אבו דביי. צילום: אברהם הוסטל

Art lines ארט ליינס – סנאא ג'בארין מאום אל פחם פתחה סניף שני בשוק נצרת של חלל מעוצב ומרווח שבו היא מעבירה סדנאות לכל הגילים. סנאא מלמדת רקמה על טריקו, עבודה עם צבעים, קדרות ועוד.

Wings וינגסרים אבו ח'דרה עוסקת בציור, עיצוב מוצרי עור, יצירת תכשיטים מחרוזים ועוד.

נשים מובילות את הקולינריה

גם תחום הקולינריה לא נותר ללא יד נשית. בסמטה המובילה לשוק פתחה מהא שחאדה, שפית במסעדת אל רידא, מקום קטנטן משלה בשם Mistaka. במקום היא מגישה מיצים, שייקים וארוחות בוקר (אפשר להזמין אוכל ערבי נצרתי מסורתי בהזמנה מראש, 054-5737723).

את מסעדת "ביאת" (הבית שלנו, 04-6555146) פתחה הקונדיטורית אימאן ליבס  עם אחיה לפני 13 שנים בלוקיישן הכי נכון בנצרת – מבנה עתיק ליד מעיין מרים המפורסם. אימאן פתחה את מסעדת הפיוז'ן כשזה לא היה נפוץ שאישה צעירה תנהל עסק ועוד כזה שפעיל בלילות. לצד מנות מסורתיות מציעה אימאן לסועדים מטבח ערבי חדש ומנות בינלאומיות. המנות מושקעות ומוגשות ברוחב לב לצד בר אלכוהול עשיר והופעות חיות בערבי חמישי. ביאת הוא ללא ספק אחד המקומות התוססים בעיר. "החלום שלי היה לפתוח מסעדה המציעה תפריט מודרני ורענן לקהל המקומי של נצרת לצד אוכל ביתי עשיר ואיכותי מהמטבח הביתי הצפוני והמקומי כמו ספיחה, מנזלה, מקלובה, שייח' אלמחשי, קינוח ליאלי ביירות ועוד", אומרת אימאן, "הקהל המקומי אוכל את המנות הערביות בבית וכשכבר יוצאים לבלות הם מחפשים אוכל מערבי. לעומת זאת אורחים מחפשים את האוכל האותנטי, למרות שחומוס לא תמצאו אצלנו". במקום חשים את הקהל ומציעים גם מנות טבעוניות, ארוחות בוקר, מנות לילדים ועוד.

מסעדת ביאת

את בית הקפה Amani הפועל בסמטאות פתחה ראפרית צעירה בשם אמאני טאטור. מקום מעוצב בווייב צעיר ובניחוח בינלאומי.

ועוד המלצה חשובה: מונא אבו אל עסל ח'ריסטופולוס היא מדריכת טיולים צעירה ונמרצת ילידת נצרת. היא מכירה כל פינה וכל סיפור, היא דוברת כמה שפות (ערבית, עברית, אנגלית וגם יוונית בזכות נישואיה ליווני אורתודוקסי) והיא מלאת מרץ וחיוניות. מונא הייתה בין הראשונות לפתוח גלריה-חנות תכשיטים בשוק לפני כמה שנים, כמה צעדים מפלפליית ח'זן של דוד שלה בשוק. עכשיו הגלריה סגורה כי מונא עסוקה בלהדריך קבוצות תיירים שצמאים לידע הרב שלה.

הכי מומלץ להגיע לסמטאות של השוק בנצרת ולחוות אישית את האווירה המיוחדת והעסקים הנשיים, אבל אם תרצו טעימה – אפשר להגיע ליריד "נצרתלאביב" ב-20.3.20 באברהם הוסטל בתל אביב, בהשתתפות כ-30 אמניות מהשוק שיביאו את הצבעים, הבדים, התכשיטים והטעמים של נצרת.  

אטרקציותטיוליםטיולים בארץנצרת