לינה דנהאם מדברת על ההתמכרות: "לא הרגשתי כלום. לא רציתי לחיות"

מאז ומתמיד לינה דנהאם לא פחדה לשתף את הקוראים והגולשים במה שעובר עליה, גם אם מה שעובר עליה היה רחוק מהדימוי שמרבית הסלביות מנסות להציג בפנינו. לפני כשנה וחצי כתבה ב"ווג" טור על כריתת הרחם שעברה, וכעת, בראיון לקוסמופוליטן, היא סיפרה שכתוצאה מאותו ניתוח היא התמכרה למשככי כאבים.

להזכירכם, בטור שפורסם במרץ 2018 סיפרה דנהאם שעברה כריתת רחם וצוואר הרחם בגלל מספר בעיות גינקולוגיות מהן סבלה. "במקביל לאנדומטריוזיס, התגלה שצמחה לי בליטה, מעין מחיצה, ברחם. בנוסף, אני סובלת ממחזור מדרדר – המחזור שלי לא יוצא החוצה, אלא ממלא לי את חלל הבטן. השחלה שלי התמקמה על השרירים בסמוך לעצבים שממוקמים בגב ומאפשרים לי ללכת. הדבר היחיד שיפה בכל הסיפור הזה הוא שהאיבר – שאמור להיראות כמו נורה – נראה כמו לב", כתבה אז.

כעת היא חושפת שההחלמה מהניתוח היתה קשה יותר מכפי שחשבה, בגלל שפיתחה התמכרות למשככי כאבים. "זה הסתבך ממש. הבנתי שאני לא סתם לוקחת תרופות לכאב פיזי, אני לוקחת תרופות גם לכאב הנפשי". 

דנהאם סיפרה שהיא הבינה שמצבה חמור כש"יום אחד הסתכלתי מסביבי וראיתי שאני שוכבת במיטה בדירה של ההורים שלי, מתחת לשתי שמיכות, באותה פיג'מה שהייתי בה כבר שלושה ימים, והרגשתי שזה לא אני. זה לא שהייתי אובדנית", היא משתפת, "לא הרגשתי כלום. לא רציתי לחיות".

התקופה הפיזית המאתגרת התרחשה במקביל לפרידה כואבת מבן זוגה במהלך חמש שנים, המוזיקאי ג'ק אנטונוף. דנהאם מספרת שאמנם לא הכל היה ורוד במערכת היחסים, אך היא סיפקה לה הרבה נחמה ותמיכה שאחר כך חסרה לה. "זה לא קל לחלוק את החיים עם מישהו אחר. בהחלט היו רגעים בהם הייתי גסת רוח וחצופה, אבל הוא קיבל אותם יפה, וגם אני קיבלתי את הכעס שלו".

הבימאית, יוצרת ושחקנית בת ה-33 סיפרה שהיא נגמלה לפני מעל לשנה והמשמעות של זה היא הרבה יותר רחבה מכך שהיא לא משתמשת יותר בתרופות וסמים. דנהאם משתפת שהיא גם לקחה הפסקה מעולם הדייטים "וזה היה מדהים עבורי. זה יצר הרבה בהירות, בגלל שאני חושבת שאמנם העולם הפך להיות הרבה יותר חיובי כלפי מין, עבור הרבה מאיתנו – נשים צעירות, עצמאיות ושאפתניות – היחסים עם מין הם מורכבים. מצד אחד מלמדים אותנו לדרוש מה שאנחנו רוצות; מצד שני אנחנו מפחדות שלעולם לא נמצא מישהו ונצטרך להתפשר".

דנהאם הוסיפה שהיא לא רוצה להיות עם מישהו שלא גורם לה להרגיש "סופר בטוחה" ואמרה: "אנשים בטח יגידו 'אוי מסכנה, לא עשית יחסי מין יותר משנה', אבל אני חושבת שלמעשה זה היה הדבר הכי מרפא".

כרגיל, לינה דנהאם בוחרת להעלות מודעות – גם על חשבון הפרטיות שלה. אחרי ששמה על המפה את האנדומטריוזיס (בדומה לשחקנית שני כהן), היא מציפה גם את בעיית ההתמכרות למשככי כאבים, שהפכה בשנים האחרונות לאחת מסיבות המוות העיקריות בארצות הברית. מאז שנת 1999 מתו כ-400,000 אמריקאים ממנות יתר הקשורות להתמכרות למשככי כאבים וב-2017 נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז על מצב חירום רפואי לאומי נגד מגפת ההתמכרות ההמונית למשככי כאבים במרשם רופא. "זו מגפה עולמית, וזה דורש מאיתנו להתעמת עם המשבר על כל המורכבויות שלו. בשנה שעברה איבדנו 175 בני אדם ביום, שבעה מדי שעה כתוצאה ממנת יתר. זה גורם המוות הגדול ביותר – יותר מתאונות דרכים ורצח בנשק חם גם יחד", אמר. לכן כל כך חשוב שכוכבים כמו דנהאם ידברו על ההשפעות של משככי כאבים וימשיכו להעלות את המודעות לסכנת ההתמכרות אליהם.

אנדומטריוזיסהתמכרותלינה דנהאם