כנגד כל הסיכויים: מה עומד מאחורי ההצלחה המסחררת של נסרין קדרי?

לא ברור איך לא עשינו את זה קודם, אבל הגיע הזמן לפרגן לנסרין קדרי ובענק. הזמרת שפילסה את דרכה בעבודה קשה היישר ללב המיינסטרים הישראלי, עשתה דרך ארוכה מאוד ובדומה לנשים חזקות אחרות כמו נטע ברזילי וניקול ראידמן היא שועטת קדימה בכל הכוח כדי להגשים את החלומות שלה, בלי לתת לאף אחד להוריד אותה. וכשמסתכלים על הדרך שהיא עשתה, מבינים שזה לא פשוט בכלל.

אחרי הופעה בלתי נשכחת בהיכל מנורה, שזכתה להד תקשורתי עצום, קדרי סימנה היום וי נוסף כאשר הצטלמה לשער של המגזין בלייזר. גם במקרה הזה היא עשתה את זה אחרת מכל אישה שהצטלמה לפניה לשער מגזין הגברים, ובניגוד ללבוש המינימלי הנהוג, היא בחרה בלבוש צנוע יותר. או שבבלייזר שינו כיוון (או שכל כך רצו אותה לשער והסכימו להתפשר). הצילומים והראיון בפנאי פלוס שנלווה אליהם, אומנם התמקדו לרוב במהפך הפיזי שעברה ובלוק החדש שלה, שכולל שיער פלטינה וסטייל חדש מינוס כמה קילוגרמים, אבל כשצופים בזמרת מבינים שהשינוי במראה הוא בכלל לא האישיו – משהו טוב עובר על קדרי והיא שלמה ובטוחה בעצמה יותר מתמיד.

הזמרת האהובה הפציעה לחיינו לפני כ-8 שנים בתוכנית "אייל גולן קורא לך", והוציאה מאז שורה של להיטים. אחרי ששנים ארוכות הייתה מלכה אחת ששלטה בז'אנר הים תיכוני, נסרין פילסה את מקומה לצידה של שרית חדד וכבשה את הקהל. אחרי שהיא התמקמה טוב טוב במשבצת הזו, היא שברה גם אותה והצליחה להגיע עם המוזיקה שלה, שמשלבת ערבית ועברית, מזרח עם מערב, ואתני עם פופ עדכני – לקהלים נוספים. היום היא כבר נחשבת לאחת הזמרות המצליחות בישראל ועם קול כמו שלה, אפשר להבין איך הקהל התאהב. אבל עם כל הכבוד לקול הגדול של הזמרת, את ההצלחה אפשר לזקוף גם לאישיות הגדולה ולכריזמה שלה.

הדרך של קדרי הייתה קשה יותר משל זמרות וזמרים אחרים, מלבד היותה אישה בתחום שעדיין יותר גברים מצליחים בו, קדרי היא גם ערביה. ובמדינה משוסעת כמו ישראל, זה לא מובן מאליו שזמרת ערביה תהיה בפרונט ותצליח. המלעיזים יגידו שהעובדה שקדרי הפכה ל"ברכה" ועברה תהליך גיור הקלה על הקהל הישראלי להתחבר אליה, אבל גם כשהיא חצתה את הקווים והפכה ממוסלמית ליהודיה "כשרה", היא המשיכה לספוג הרבה ביקורת ומכל כיוון אפשרי. היו כאלה שאמרו שהיא הפכה ליהודיה כדי לזכות באהבת הקהל, והיו כמובן המתקפות הקשות שהיא חטפה מבית. אבל לא רק שהיא, כאמור, השלימה את המהפך והפכה ממוסלמית ליהודיה, היא גם הפכה סמל לדו קיום ואי של תקווה בימים של חוסר תקווה.

למרות המורכבויות הרבות, בסופו של דבר נסרין עדיין מאוד פופולרית ואהובה ויש לה מעריצים מכל קצוות הקשת הפוליטית. איך היא עושה את זה? הסוד שלה טמון בעובדה שהיא כל כך שלמה עם עצמה. היא לא מתביישת או מנסה להסתיר שום דבר והיא גאה בכל חלק במהות שלה. בכל ראיון קדרי מדגישה כמה היא גאה במוצא שלה ובעובדה שהיא ערביה, ובאותה נשימה אומרת כמה היא מחוברת לדת היהודית, והיא תמיד משדרת ביטחון ואהבה עצמית, בלי להתנצל. וכשאת כל כך בטוחה במי שאת, מי יכול נגדך?

בחודש הקודם הופיעה קדרי בהיכל מנורה, ואם חשבנו שראינו הכל, היא הגיחה לבמה כשהיא נראית כמו ביונסה ורוקדת כמו ג'ניפר לופז בלאס וגאס, לא עניינה אותה העובדה שהיא נמצאת ברחוב יגאל אלון בתל אביב. גם הפעם כולם פירגנו והעריכו את העובדה שהיא "לא רואה בעיניים". גם הפעם העובדה שכולם ציפו לקבל אותה בצורה מסוימת לא הרתיעה אותה מלעשות את מה שהיא רוצה.

יותר מהקול הגדול שלה, קדרי תיזכר בדברי הימים של המוזיקה הישראלית כמי שלימדה נשים צעירות ומבוגרות לא לפחד לצאת מהמשבצת. באנגלית אומרים "to own it", לקחת בעלות בראש מורם על הסיפור שלך – ופשוט להיות.

מוזיקה ישראליתנסרין קדרי