צחוק בצד: טיפים חשובים שיעזרו לך לפתח חוש הומור

אם היו אומרים לכן שיש בידיכן כוח שכבר קיים אצלכם בחיים ברמה מסוימת, הוא לגמרי בחינם והוא יכול לשפר פלאים את כל מערכות היחסים שלכם ובנוסף טוב לעור הפנים וכל מה שאתם צריכות זה להיות מודעות אליו, מיד הייתן מבקשות להבין על מה מדובר ושואלות את עצמכן למה לא ידעתן עליו קודם. אז תחזיקו חזק קוראות יקרות, לכוח הזה קוראים הומור. מרבית האנשים חושבים שחוש הומור הוא עניין מולד, אבל הומור הוא בכלל לא חוש – זאת מיומנות נרכשת, ממש כמו לרכוב על אופניים. מה שאומר שעם קצת רצון ותרגול כל אחד יכול להכניס לחייו יותר הומור.

אני עיתונאית ואשת תקשורת, מרצה להומור בעסקים ובאהבה, מאמנת להתפתחות אישית ומחברת הספר "עד החתונה זה יעזור". עד גיל 35 הייתי מצחיקה (או לפחות ככה אמא שלי אומרת) בעיקר על הבמה ואפילו התפרנסתי מקריירת סטנד אפ ארוכה בארץ ובחו"ל. ביום יום, לעומת זאת, הייתי  לרוב רצינית כמו אחת הדמויות מ"סיפורה של שפחה". כשחברה הסבה את תשומת ליבי לפער הזה, הבנתי שאני לא מיישמת בעצמי את מה שאני מצליחה לעשות על הבמה. התחלתי לתרגל יותר ויותר הומור גם בחיי האישיים, מול קולגות, בדייטים, במשפחה ואפילו מול שוטרי תנועה. והפידבק לא איחר לבוא. הצלחתי לרכך אנשים, לקבל תור מוקדם יותר במרפאה, להשיג הנחות, להיכנס למערכות זוגיות טובות יותר והבנתי את היתרון של הומור כערוץ תקשורת מקרבת. טרם התעשרתי מהעניין, אבל אל דאגה, אני גם על זה.

אודליה יקיר. צילום: מאיה ברק

אם תציצו בויקיפדיה, תראו שההגדרה להומור היא – "ערוץ תקשורת שמטרתו להביא לידי צחוק". מדובר למעשה בתקשורת סופר אפקטיבית משום שאם סיפרתי בדיחה והצד השני צחק, זוהי אינדיקציה ודאית לכך שהמסר שלי עבר בהצלחה, כלומר שהייתה הקשבה והפנמה. פעמים רבות אנחנו מדברות עם מישהו ואין לנו מושג אם הוא בכלל הקשיב לנו. מי שנשואה עלולה בעיקר (ואני כותבת את זה בזהירות) להזדהות עם העניין.

הומור גורם לצד השני להקשיב לנו באמת, הקשבה נטולת התנגדויות. הוא עוזר לנו לשבור את הקרח, לייצר אינטימיות בזמן קצר, לנהל בהצלחה משא ומתן, לרכך ולפייס, להוריד מהעץ, להעביר ביקורת בצורה שתתקבל, להתחמק משאלה מעצבנת ולרמוז את מה שלא נעים להגיד. הומור הופך אותנו לאטרקטיביות יותר מול המין השני ובכלל בחברה. כשאנחנו אומרות על מישהו שיש לו חוש הומור אנחנו בעצם גם אומרות עליו שסביר להניח שהוא אינטליגנטי, חכם, אופטימי, קליל ובעל בטחון עצמי. בהנחה כמובן שאותו אדם משתמש בהומור כתקשורת מקרבת ולא ההיפך. באופן טבעי אנחנו רוצים לשהות במחיצת אנשים בעלי מכלול התכונות הזה, על אחת כמה וכמה בעולם הדייטים. למעשה נמצא שהומור זו התכונה מספר שתיים שנשים מחפשות בגברים ומספר שלוש שגברים מחפשים בנשים. אני לעולם לא אשכח את הבחור איתו התכתבתי במשך שבוע ואז הוא נעלם לפני שנפגשנו. מה שגרם לי להיפגש איתו היה שהוא סימס לי לראש השנה: "היי אודליה, חג שמח! ממני, האקס". זה מאוד הצחיק אותי והעיד על יצירתיות ובטחון עצמי (כמובן שאחר כך הוא גם התנצל, שכן לא על ההומור לבדו).

אם למשל אני רוצה לפייס את הצד השני אחרי אי הבנה שהובילה לכעס וכאשר מדובר בהכרות חדשה, בין אם רומנטית או עסקית, אני יכולה פשוט להתנהג בהומור שיקליל את האווירה. כך כבר עשיתי בעבר עם גבר איתו יצאתי: "מתנצלת אם גרמתי לך לכעס, אנחנו עדיין בקושי מכירים, אני מבטיחה לך שאם נכיר לעומק תכעס עלי הרבה יותר" , זה גרם לצד השני לצחוק ולשכוח מהוויכוח. הומור הוא גם כלי נהדר במשא ומתן, בכל פעם שבעל הדירה שלי מעוניין להעלות לי את שכר הדירה בזמן חידוש חוזה, אני מבקשת ממנו לשקול את העניין בכובד ראש שכן אני גם גרה בדירה יחסית ישנה וגם יש לי בעלי דירה לא נחמדים…

במרבית הפעמים כשאנחנו מעבירים ביקורת אנחנו נוטים להפנות אצבע מאשימה כלפי הצד השני וכך מקשים עליו לשים את האגו בצד ולקבל את הביקורת. אולם אם במקום לשפוט את הצד השני על ההתנהגות שלו אני רק משקפת לו דרך הומור איך הוא נראה, יהיה לו קל יותר להפנים ולעשות שינוי. למשל, בהיותי דיילת אוויר לפני עשור (או שניים), נקלעתי למריבה טיפשית בין שני נוסעים על מקום ישיבה, מצאתי את עצמי אומרת להם, "תאלצו להסתדר או שאני אוציא אתכם החוצה". הם פתאום הבינו שהם מתנהגים כמו ילדים ופתרו את העניין ביניהם בשניות.

 

"עד החתונה זה יעזור". צילום: יח'צ

אתן בטח שואלות את עצמכן אם הומור כל כך חשוב, למה לא משתמשים בו מספיק? הסיבה העיקרית היא שהרבה לא מודעים לאפקטיביות של השימוש בו. אלה שכן, לא יודעים איך לעשות את זה נכון משום שמדובר בשריר שהם לא תרגלו מספיק. סיבה נוספת, שמופיעה יותר אצל נשים, היא הפחד לא להילקח מספיק ברצינות והיצמדות לתפקיד המסורתי של – "גבר מצחיק – אישה צוחקת".

לשמחתי יש כיום יותר ויותר מנהיגות בעולם שמרבות להשתמש בהומור בנאומים שלהן, ממרקל, למישל אובמה ועד לג'סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד. כמו כן יש גם יותר ויותר קומיקאיות בארץ ובעולם בשורה הראשונה.

המטרה של הטור הזה היא לא להפוך אתכן לקומיקאיות אלא רק לנשים שמבינות את העוצמה שיש בשימוש נכון בהומור בחיי היום יום, בזוגיות, מול הילדים, בעבודה ובמשפחה המורחבת. כדי להשתמש בהומור נכון, צריכים כמובן להתקיים תנאים מקדימים: קבלה עצמית, בטחון עצמי ולשים את האגו בצד, אחר כך, ההומור יעבוד בשבילכן. 

אודליה יקיר היא עיתונאית ואשת תקשורת, קומיקאית ומרצה להומור, מחברת הספר "עד החתונה זה יעזור"- למצוא אהבה בעזרת הומור ומאמנת אישית. לביקור באתר שלה לחצו על הלינק הבא. לקריאת שני פרקים ראשונים מהספר לחצו כאן.

חוש הומורספריםעד החתונה זה יעזור