להקת הבנים החדשה שמצליחה לבלבל את סין

יש דברים שלעולם לא יחלפו מן העולם. ג'וקים, למשל, או הטמטום האנושי כפי שטען אלברט איינשטיין. אולם השנה היא 2017 ונראה שאפשר לומר בביטחה שברשימת הדברים שלעולם לא יעזבו אותנו נמצאות גם להקות הבנים. הבויבנד. ארבעה או חמישה גברברים שמרקדים על במה, מזמרים שירי אהבה סכריניים ומהר מאוד מוצאים עצמם על פוסטרים בחדריהן של מיליוני נערות מאוהבות.

אם לרגע חשבתם שהתופעה הזו חלפה אי שם בשלהי שנות ה-2000 כשג'סטין טימברלייק נטש את אנסינק לטובת קריירת סולו, ושלהקות עכשיוויות כמו וואן דיירקשן הן נישה של טינאייג'ריות בלבד, תופתעו לגלות שאותם וואן דיירקשן היו הלהקה המצליחה ביותר בעולם בשנים האחרונות ושברו אפילו כמה מהשיאים של הביטלס. הבויבנד חיה, קיימת ובועטת, וממש לא רק על קו בריטניה-ארה"ב – באסיה, כך מסתבר, זהו תור הזהב שלה.

במהלך השבועות האחרונים, טנסנט, המקבילה הסינית לפייסבוק, הציגה לאומה את כוכבי הפופ החדשים והלוהטים ביותר בסדרה של אירועים מוזיקליים. הפרויקט כונה "תצוגת הבעל" (Husband Exhibition), שכן בסין המונח "האסבנד" משמש מעריצות של כוכבי פופ שמתאהבות בהן עמוקות עד כדי רצון להתחתן איתם. ההופעה האחרונה בסדרה זו היתה של בויבנד חדשה, Acrush.

החשיפה של Acrush לקהל הרחב הצליחה להפתיע את כולם וחצתה אפילו את גבולות  סין. בשבוע שחלף מאז, אינספור כתבות במגזינים ממגוון מדינות התעניינו בסיפורה של להקת הבנים החדשה הזו. מה הסנסציה? זו לא המוזיקה, גם לא הריקודים, ולא איזו שערורייה נלווית שנוגעת למישהו מחברי הלהקה – Acrush יצרו לעצמם שם בזכות היותם להקת בנים המורכבת אך ורק מבנות.

היסטריה ברגע. מתוך הטוויטר של ACrush

Acrush מורכבת מחמש בנות בשנות העשרים המוקדמות לחייהן, שנראות כמו נערים מתבגרים. לכולן יש שיער קצר או קצוץ, והן מצויידות לרוב בג'קטים, משובצות וג'ינס עם קרעים, מראה טום בוי אותו הן אימצו כבר כשהיו טינאייג'ריות. ה-A בשם הלהקה מייצג את האל אדוניס, שבמיתולוגיה היוונית מהווה את התגלמות היופי הגברי. "זו להקה שמקדמת חופש, ולא מוגבלת על ידי מסגרות", סוכנת הלהקה זו שייאובאי אמרה בראיון לאתר האמריקני קוורץ.

הן עוד לא הוציאו קליפ רשמי אחד, אך אחרי כמה הופעות כבר הצליחו להגיע לעשרות אלפי מעריצים – במקבילה הסינית לטוויטר הנקראת ווייבו, יש להן 900 אלף עוקבים. לשם השוואה לקייטי פרי, אחת מכוכבות הפופ הכי אהובות בסין, יש באותו אתר מיליון עוקבים, כלומר רק 100 אלף יותר מהלהקה החדשה. מדובר בקהל המורכב בעיקר ממעריצות, הנעות מגילאי ההתבגרות ועד לבוגרות קולג' טריות. לדברי שייאובאי, יש להן יתרון על פני להקות בנים מקבילות אחרות, שכן הן מבינות יותר את המעריצות שלהן כנשים ומעוררות יותר הזדהות. יחד עם זאת, בנות הלהקה כבר מקבלות מכתבי אהבה וזוכות לאותו תואר "husband", בממים שברשת הסינית שמורים בעיקר לזמרים כמו ג'סטין ביבר. איפשהו, בין המשיכה וההערצה לבין ההזדהות הנשית, טמון פוטנציאל עצום להצלחה.

מקבלות מכתבי אהבה ומכונות "בעלים". צילום: יח"צ

סצנת להקות הבנות והבנים בסין מושפעת ישירות מתרבות הפופ היפנית, או ה-JPop, בו בנות מנסות לרוב להיות חמודות (או בשפתן "קוואי") ככל האפשר. לעיתים קרובות הן מופיעות עם קוקיות, גרבי ברך, חצאיות ובאופן כללי נראות כאילו עלו לבמה במדי בית ספר. בנוף הזה, שמקובע מאוד על נורמות מגדריות, מפתיע לראות להקה כמו ACrush שוברת את כל החוקים ועם זאת גורפת את כל הקופה.

בעוד שביפן המשחק המגדרי הוא לא דבר זר, בסין הדבר היה פחות מקובל עד לשנים האחרונות. כיום רואים יותר נשים סיניות לבושות כגברים, הרבה בזכות כוכבת פופ אחרת – לי יוצ'ון זכתה ב-20055 בתחרות הכישרונות "סופרגירל" ומאז הפכה לאם  המייסדת של מראה היוניסקס בסין, כשזמרות נוספות אימצו את המראה בעקבותיה.

סוכנים בסין דיברו על יצירת להקה אנדרוגנית כבר במשך עשור, אך לדברי שייאובאי, עד היום לא נמצאו נשים שהיו מוכנות לקחת את הסיכון. אחרי שנה של חיפושים ברחבי המדינה, הסוכנת בחרה ב-10 מועמדות והעבירה אותן סדרת אימונים בת חודשיים, עד שלבסוף בחרה ב-5 מהן ללהקה הסופית. בין השאר, הן משחקות כדורגל ומשלבות אלמנטים מהמשחק גם על הבמה.

הייתם חושדים בהן? צילום: יח"צ

לדברי הסוכנת, הלהקה תימנע מלהיכנס להגדרות של "בן" או "בת". במקום, הן בחרו בקפידה מינוח א-מגדרי, "מיישאוניאן", או "נוער יפה". זה לא מונע מהמעריצות לשלוח אליהן מכתבי אהבה, לכנות אותן "בעלים" או להימשך אליהן ממש כמו שהן נמשכות אל הגברים שמככבים בלהקות בנים אחרות. זו דרך יצירתית ומפתיעה מאוד לטשטש את גבולות המגדר, אך נראה שהיא מצליחה לבלבל את הסינים היטב. בקרוב אצלנו? אפשר לקוות.