כל הסיבות להתאהב באחיות חיים לפני שהן כובשות את העולם

לפני כשנתיים שלישיית אחיות מוכשרות מהיישוב המדברי המבודד שחרות כבשו את מדינת ישראל הקטנה – "A-WA", לשעבר האחיות חיים (כשם משפחתן) שוגרו הישר ללב שמי המיינסטרים הישראלי עם "חביב גלבי", ומאז גם המשיכו להמריא הרחק אל מחוזות בינלאומיים. בצירוף מקרים קוסמי והזוי, במקביל אליהן שלישיית אחיות מוזיקלית נוספת עשתה את דרכה לתהילה עולמית, כשגם להן קוראים האחיות חיים, וגם במקרה שלהן מדובר בשם משפחתן האמיתי. ובזמן שתאיר, תגל ולירון חיים תפסו כל חלקה טובה ברדיו הישראלי, אסתי, דניאל ואלונה חיים האמריקאיות השתלטו על הרדיו בארה"ב ובאירופה והופיעו ברחבי אמריקה עם טיילור סוויפט.

מעבר לקוריוז אין ממש סיבה להתבלבל ביניהן, שכן מוזיקלית מדובר בשני עולמות שונים לחלוטין, ויחד עם זאת לא חסרים להן גם מכנים משותפים. גם במקרה של A-WA הישראליות וגם במקרה של האמריקאיות, HAIM כפי שמכנים אותן בעולם, מדובר בשלישיית אחיות מוכשרות שגדלו עם מוזיקה בבית מגיל צעיר מאוד, ניגנו ושרו יחד מאז ומעולם ולבסוף גם החליטו לעשות עם זה משהו ולהקים יחד להקה. בשני המקרים מדובר גם בבחורות הכי מגניבות שיש, עם מלא סטייל ואמירה אופנתית, וכן גם קשרים לאנשים הנכונים בתעשייה (כל שלישיה בליגה שלה כמובן).

בזמן שאנו מצפים לעוד חדשות משמחות ממחוזותיהן של האחיות A-WA, שמספקות לנו המון גאווה מקומית, HAIM מוציאות את האלבום השני שלהן ומתכוננות לצעד הבא שלהן בדרך לצמרת עולם הפופ. רגע לפני שכל העולם מגלה אותן, זה הזמן שלכם להכיר את האחיות חיים גרסת ארה"ב, ולהתגאות בהן לא פחות.

לא ממש דומות, אבל גם לא לגמרי שונות. HAIM (מימין), A-WA (משמאל), צילום: אינסטגרם/יח"צ

להקת הבית

אי שם בשנות ה-70 מתבגר בשם מרדכי חיים, בן למשפחה בולגרית שגדל בשדרות ירושלים ביפו, הגיע לשיא הקריירה שלו ככדורגלן במכבי יפו, שאז ידעה את תקופת הזוהר שלה. נשמע כמו פיסת טריוויית כדורגל איזוטרית לחלוטין, אך למעשה ממש שם מתחיל סיפורן של האחיות האמריקאיות – שכן כשתקופת הזוהר של מכבי יפו נגמרה, ומוטי המשיך לשירות במקהלה צבאית כמתופף, עד שקיבל הצעה ממכבי לוס אנג'לס (מסתבר שיש כזה דבר), ואחרי כמה סיבובים בין יפו לחוף המערבי, בגיל 26 לבסוף עבר סופית לארצות הברית.

בקליפורניה מרדכי (או מוטי) פגש את דונה, מוזיקאית בעצמה וזמרת מוכשרת. הם הקימו יחד בית והביאו לעולם שלוש בנות: אסתי אריאל חיים, הבת הבכורה, נולדה במרץ 1986. שלוש שנים אחריה הגיעה דניאל שרי חיים, וכעבור שלוש שנים נוספות הצטרפה לחבילה אלונה (או אלנה) מיכל חיים. השלוש הצטרפו לבית שהמוזיקה רחשה בו מכל עבר – למוטי ודונה היתה להקה יחד עם זוג חברים נוסף איתם היו מסתובבים ברחבי העולם, והילדות הצטרפו אליהם מגיל צעיר. "הן היו מנגנות על תופים מאז שלמדו ללכת", סיפר אביהן ל-NRG בראיון ב-2013. האב לימד את שלוש הבנות לתופף, ובבית היו כלים רבים שהיו נגישים לבנות כל הזמן, אפילו אולפן הקלטות.

מימין: אלנה, דניאל ואסתי חיים. צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של HAIM

האב ממש התווה את המסלול בשבילן להפוך ללהקה מסודרת. למעשה, הכל החל מחלום שחלם בו כל המשפחה ניגנה יחד – הן מספרות שלמחרת כבר קנה להן כלים. לגדולה, אסתי, הוא הקצה את תפקיד הבס, כיוון שזה הכלי הכי כבד. האמצעית דניאל קיבלה גיטרה רגילה, ואלנה הקטנה החלה ללמוד פסנתר. הן החלו לקבל שיעורי נגינה ופיתוח קול אחת לשבוע. מאז ומתמיד, ובמיוחד אז, ההורים השמיעו להן המון מוזיקה, בעיקר מהסבנטיז, רוק קלאסי, פולק, Fאנק ודיסקו ואיך לא, המון ביטלס. האב התעקש שיקפידו על שגרת אימונים וחזרות והקדיש לכך חלק ניכר מזמנן.

מבית בו המוזיקה שולטת ביד כזו רמה, הדרך ללהקה משלהן כבר היתה קצרה. כל כך קצרה, שהלהקה הראשונה שלהן קמה ממש באותו בית. אחרי שהלהקה של זוג ההורים עם חבריהם עלתה על שירטון, הם החליטו להקים להקה חדשה – הם והילדות, כשהצעירה עוד לא בת 6.

מנגנות מאז שלמדו ללכת. צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של HAIM

אחרי שנתיים כבר היתה להם להקה: קראו להם רוקינהיים, והם ניגנו קאברים לשירי רוק קלאסיים באירועי צדקה באזור, בבתי ספר, בבתי חולים וכן גם בכנסיות. "עשינו הכל למטרות צדקה, היה לי חשוב ללמד את הבנות לתת לקהילה", אמר חיים באותו ראיון. נשמע הכי מגניב בעולם לא? ובכן לא בהכרח כשאת כבר נערה מתבגרת, הגיל בו בעיות עם ההורים מתחילות לגעוש, אבל במקרה של האחיות חיים זו לא היתה בעיה – הן סיפרו בראיונות שזה תמיד הרגיש להן ממש מגניב.

במקביל ללהקה המשפחתית, האחיות הגדולות דניאל ואסתי חברו ללהקת פופ מקומית בשם "Valli Girls" לפרק מביך (אפילו מאוד) בתולדותיהן המוזיקליות, אותו היו מעדיפות לשכוח, אבל היום יודעות לצחוק עליו כמו גדולות.

למרות שהן נהנו לאורך כל הדרך, הלהקה המשפחתית רוקינהיים סיימה את דרכה לאחר 8 שנות פעילות, עד שלבסוף הכישרון לא יכול היה להישאר רק בתחומי הבית ופרץ קדימה. דניאל, האמצעית, שמכונה בפי אחיותיה "האחות המוכשרת", סומנה כגיטריסטית מרשימה בתעשייה והפכה לנגנית מקצועית עוד בטרם סיימה את לימודי התיכון. היא ניגנה עם ג'ני לואיס, עם ג'וליאן קזבלנקס סולן הסטרוקס ועם סי-לו גרין – שלושה שמות יחסית גדולים מאוד בתחום. באותו זמן, אסתי הבכורה הלכה ללמוד באוניברסיטת UCLA אתנו-מוזיקולוגיה. היא סיימה את התואר ב-2010 בזריזות מרשימה, תוך שנתיים במקום חמש. כנראה שכבר אז היה ברור שהיא, וכל האחיות, צריכות לפנות את זמנן לדברים גדולים יותר.

לחיים יש תוכניות גדולות בשבילן

אחרי כמה שנים בהן חרשה את הבמות, לדניאל כבר היה ברור שהיא רוצה לחזור וליצור עם האחיות שלה. הפעם, מוזיקה מקורית משלהן. פחות או יותר בזמן בו אחותה הגדולה סיימה את התואר, השלוש חזרו הביתה לנגינה המשותפת וליצירה. ב-2012 הן כבר הוציאו מיני-אלבום ראשון, שכלל שלושה שירים מקוריים, ולתעשייה לא לקח זמן רב להבין שהאחיות הללו טומנות בחובן הבטחה גדולה.

את 2013 האחיות בילו בין אולפני הקלטות לבמות. הן היו כל כך עסוקות בהרכבת האלבום הראשון שלהן, שנאלצו לסרב כשהארקטיק מאנקיז הזמינו אותן לשיר קולות בלהיט שלהם "Do I Wanna Know?". "זה היה היום הכי גרוע בחיים שלי", אסתי סיפרה בראיון ל-NME. אך כנראה שזה היה שווה את זה, כי כשהאלבום לבסוף יצא, בספטמבר של אותה שנה (שלושה שבועות אחרי שיצא האלבום של האקרטיק מאנקיז אגב), הוא גרף אחריו התלהבות מרהיבה. הן סומנו בפי רבים כדבר הגדול הבא. למעשה, בסקר שנתי של ה-BBC בקרב אנשי תעשייה, הן הוכתרו כ"קול של שנת 2013" – והתחרות היתה קשה באותה שנה.

ההתלהבות לא הסתכמה רק בהבטחות, חיים קיימו בגדול, מכרו במאות אלפי עותקים את אלבום הבכורה והצליחו עם הסינגלים מתוכו -"Falling", "If I Could Change Your Mind", "Don't Save Me" ו-"The Wire" הושמעו ללא הרף בתחנות הרדיו וצברו מיליוני צפיות ביוטיוב. כתבו עליהן, ראיינו אותן והימרו עליהן כמעט בכל מגזין מוזיקה נחשב. זו ללא ספק היתה הצלחה, אך לכולם היה ברור שזה ממש לא השיא שלה.

במקביל, החברות הצמודה של שלושת האחיות עם טיילור סוויפט הפכה למקפצה ענקית עבורן, כשב-2015 הן הצטרפו אליה לסיבוב ההופעות שקידם את אלבומה האחרון והמצליח בטירוף "1989" – סיבוב הופעות שסוקר ללא הרף, מדי יום, בכל מגזין מוזיקה. בשלב הזה כל מי שמעריץ את סוויפט וכל מי שאוהב פופ אמריקאי כבר שמע על HAIM, אך לא בטוח שכולם ידעו לשיר שיר שלהן. הן נותרו בגדר סימן שאלה שמחכה להיפתר.

איכשהו, באותה שנה עמוסה בהופעות ובחשיפה, האחיות חיים הספיקו לקפוץ לביקור מולדת, ממש פה בישראל. לדברי מקורבים, המשפחה המורחבת של האחיות מתגוררת סמוך לתל אביב ועוד בטרם הפרסום האחיות הקפידו להגיע לארץ לחגים ולאירועים משפחתיים – כך שהסיכוי שעוד נראה אותן כאן בארץ הוא גבוה מאוד.

חברות קרובות של טיילור וכוכבות בסקוואד. צילום מתוך האינסטגרם של טיילור סוויפט

ארבע השנים שעברו על האחיות מאז שהוציאו את אלבום הבכורה שלהן היו ללא ספק מסחררות ושינו את חייהן ללא היכר – אך נדמה שלפחות בכל מה שנוגע למוזיקה שלהן, הן לא השתנו יותר מדי – כך לפחות נראה ונשמע בקליפ שהוציאו במאי האחרון לשיר החדש "Want You Back". עם קצת יותר דגש על פופ עכשיווי (שמזכיר לא מעט את חברתן סוויפט) ועם אלמנטים של רטרו אופנתי לניינטיז, אך בלי לזנוח את השפעות הסבנטיז שמלוות אותן מהבית של אמא ואבא ועד היום, HAIM שומרות על הגישה המתוקה אך קולית שהביאה להצלחתן עד כה.

בשישי הקרוב (7.7) האחיות צפויות להוציא את האלבום השני שלהן ולחשוף את הצעד הבא שלהן בדרך לצמרת עולם הפופ, ועולם המוזיקה כבר מת לגלות האם הפעם הן הולכות לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן.

כל הסימנים מצביעים על כך שמשהו גדול הולך לקרות עם האחיות חיים. הן מוזיקאיות מיומנות שמצליחות לדבר אל חובבי רוק סבנטיז קלאסי ופופ עכשיווי כאחד, הן הכי מגניבות, יש להן מלא סטייל, מלא גירל פאוור, והן מקושרות לאנשים הכי נכונים בתעשייה, ולא רק ככוכבות ראשיות בסקוואד של טיילור סוויפט – באלבום החדש הן עבדו עם כמה מהיוצרים והמפיקים הכי גדולים שלאמריקה יש להציע בימינו. הן שומרות על הסגנון המיוחד שלהן, הגישה הקולית והפשוטה שמייחדת אותן, ויחד עם המון אנשים (ביניהם ג'יי זי) שכבר מהמרים עליהן, גם הן מחכות למומנטום המדויק, לשיר האחד שיתלהט, ישתלט על כל זוג אוזניים בהם ייתקל ויהפוך אותן מ"האחיות שחיממו את סוויפט בסיבוב ההופעות האחרון" לדבר הבא הכי חם בפופ. עם סיפור חיים כל כך מגניב וכל כך הרבה אנשים שבעדן, ברור לכולם שזה רק עניין של זמן, ממש כל רגע.